Dom

Jaką płytę grzewczą wybrać? Gazową czy indukcyjną?

Redakcja dziennikpolski.com.pl
kwi 10 2018

płyta indukcyjna

Standardowe kuchenki coraz częściej zamieniane są na nowoczesne płyty grzewcze, które nie tylko dobrze wyglądają, ale również zapewniają obsługę  wielu funkcji dodatkowych. Spośród modeli dostępnych na rynku, najczęściej wybierane są wersje gazowe oraz indukcyjne.

Biorąc pod uwagę podstawowe różnice między nimi, należy podkreślić, że płyty gazowe są, jak sama nazwa wskazuje, zasilane gazem, natomiast indukcyjne prądem. Na tym jednak rozbieżności nie kończą. Żeby więc odpowiedzieć na pytanie zadane w tekście, warto oba rozwiązania dokładnie scharakteryzować.

Płyty grzewcze gazowe

W odróżnieniu od wspomnianych kuchenek gazowych, płyty są płaskie, więc zajmują znacznie mniej miejsca i łatwiej można je dostosować do aranżacji kuchni. Warto w tym miejscu podkreślić, że płyta gazowa może być zasilana zarówno przez przyłącze, jak i zewnętrzną butlę gazową.

Biorąc pod uwagę ofertę rynkową, omawiane modele są stosunkowo tanie (na pewno tańsze niż płyty indukcyjne), choć oczywiście wiele zależy do interesującego nas modelu. Wymienić można 4 z nich, różniące się między sobą materiałem, z którego zostały wykonane.

Bez wątpienia najtańsze są płyty emaliowane- nie są one zbyt wytrzymałe, jednak w przypadku prawidłowego użytkowania powinny posłużyć nam przez długi czas. Problemem może okazać się ich niezbyt atrakcyjny wygląd. Pod tym względem zdecydowanie lepiej sprawdzają się płyty szklane. Są one również stosunkowo łatwe w utrzymaniu czystości.

Jeżeli zależy nam na wysokie wytrzymałości urządzenia, powinniśmy celować w płyty stalowe lub żeliwne. Są one obecnie chyba najpopularniejsze.

Decydując się na płyty gazowe, uwagę należy zwrócić także na liczbę zastosowanych palników. Standardowe modele dysponują zazwyczaj czterema palnikami, jednak na rynku znaleźć można urządzenia mniejsze oraz większe, dysponujące miejscami dostawowymi. Jeżeli chodzi o funkcje dodatkowe, w przypadku produktów gazowych nie ma ich zbyt wiele. Zazwyczaj związane są one z wbudowanym zapalnikiem elektrycznym oraz różnego rodzaju zabezpieczeniami.

Ile kosztuje płyta gazowa? Najtańsze modele zakupimy już za około 300 złotych, natomiast w przypadku tych droższych będziemy musieli przygotować się na wydatek od 400 do kilku tysięcy złotych.

Płyty grzewcze indukcyjne

W ten sposób przechodzimy do urządzeń bardziej zaawansowanych pod względem technologicznym, ale też droższych. Ich ceny mieszczą się bowiem w przedziale od 750 do nawet 7 tysięcy złotych.

Działanie płyty indukcyjnej związane jest z wytwarzaniem pola elektromagnetycznego, co pozwala na podgrzanie naczyń. Co ważne, muszą one zostać wykonane z materiału ferromagnetycznego – w przeciwnym wypadku grzanie nie zostanie uruchomione.

Po stronie największych zalet omawianych urządzeń należy zapisać przede wszystkim znacznie krótszy czas gotowania w porównaniu do standardowych kuchenek, a także możliwość skorzystania z wielu zaawansowanych funkcji dodatkowych. Najczęściej do naszej dyspozycji zostaje oddany specjalny (często cyfrowy) panel sterowania, za pomocą którego dostosowujemy temperaturę generowaną na polach grzewczych, a także czas gotowania. Co więcej, wiele wysokiej jakości płyt dysponuje mechanizmem automatycznego wykrywania naczynia i przyrządzanej potrawy, dzięki czemu urządzenie samo dostosowuje parametry grzewcze.

Płyta indukcyjna dysponuje również bogatymi opcjami bezpieczeństwa, związanymi między innymi z automatycznym wyłączaniem pola i blokada panelu. Niektóre płyty potrafią również łączyć pola grzewcze w celu zwiększenia obszaru gotowania, obsługują również funkcje podtrzymywania ciepła i  ułatwiające czyszczenie.

Możliwości wykorzystania płyty indukcyjnej jest naprawdę sporo, co oczywiście zdecydowanie usprawnia proces gotowania.

Która płyta jest tańsza w eksploatacji?

Przechodzimy do niezwykle ważnej kwestii, która dla wielu może okazać się decydująca. W przypadku płyty indukcyjnej, oprócz wydatku związanego z zakupem urządzenia, musimy przygotować się na ewentualne wykonanie przyłącza elektrycznego oraz wymianę garnków, jeżeli nie posiadaliśmy produktów z dnem ferromagnetycznym. Tego typu wydatki wyniosą nas od 150 do około 400 złotych. Jeśli chodzi natomiast o płytę gazową, również może pojawić się konieczność przygotowania przyłącza (chyba że zdecydujemy się na zasilanie z butli) – do tego dochodzi jeszcze wykonanie wentylacji. Jeśli nie posiadam odpowiednio doprowadzonych kanałów nawiewnych i wywiewnych, za całość należy zapłacić dodatkowo nawet 800-1000 złotych.

Wiele mówi się o tym, że ceny prądu sprawiają, iż płyta indukcyjna jest urządzeniem bardzo drogim w eksploatacji. Pamiętać należy jednak o tym, że jej działanie pozwala na zdecydowane skrócenie procesu gotowania. W rezultacie, z podgrzaniem 10 litrów wody poradzi sobie ona 3 razy szybciej niż płyta gazowa. Mimo więc, że prąd jest droższy, w ogólnym rozrachunku koszt może być bardzo podobny.

Decydując się na indukcję, nie powinniśmy bać się ewentualnych rachunków, ponieważ będziemy z niej korzystali zdecydowanie krócej.

Co wybrać?

Jak to w przypadku takich pytań bywa, jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Płyta gazowa jest tańsza, często nawet kilkukrotnie, dlatego okaże się dobrym wyborem wtedy, gdy szukamy oszczędności.

Z drugiej jednak strony, płyta indukcyjna pozwala na wykorzystanie wielu funkcjo dodatkowych, spośród których wyróżnić należy te związane z dostosowaniem parametrów grzania. Gwarantuje ona także skrócenie procesu gotowania.

 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *