Zdrowie

Pogorszenie ostrości widzenia - Jakie są tego przyczyny?

Redakcja dziennikpolski.com.pl
mar 18 2017

Zaburzenia widzenia

Z reguły przy problemach z widzeniem ma się na myśli jakąś jedną ich przyczynę. Zwykle utożsamia się je z dojrzałym wiekiem albo złym doborem okularów. Mogą być one jednak różne i nieraz da się im skutecznie przeciwdziałać. To może być problem źle dobranych okularów. Można to rozpoznać po tym, że pomimo ich noszenia trzeba wytężać wzrok, by coś dobrze zobaczyć.

Możliwe też, że oczy będą się męczyć. W pierwszym przypadku nosi się okulary za słabe, w drugim za silne.

Przyczyny złego doboru okularów

Wydawać się może, iż rzadko się zdarza, by je źle dobrać. Okulista przecież robi to bardzo starannie. Przyczyną jednak nie jest jego pomyłka. Może być to spowodowane przez choroby oczu. Jeśli ma się zespół suchego oka albo inną chorobę, z którą wiąże się pogorszenie widzenia, to najpierw należy się nimi zająć. W takiej sytuacji nawet najbardziej staranne dobranie okularów nie zapewni dobrego widzenia. Będzie się winić okulary, a przyczyna będzie inna. Pora wizyty u okulisty, by je dobrać, także ma znaczenie. Często idzie się do niego po pracy, kiedy oczy ma się bardzo zmęczone. Wzrok może być chwilowo osłabiony przez to przemęczenie, dlatego mogą zostać dobrane za mocne okulary.

Problemy oczami i ich wpływ na ostrość widzenia

Często dobór okularów poprzedzany jest badaniem okulistycznym, to po to właśnie, aby się upewnić, że problem z ostrością widzenia nie wiąże się z chorobami oczu. Zespół suchego oka, często występujące schorzenie, przyczynia się do pogorszenia wzroku. Można je łatwo rozpoznać, ponieważ odczuwa się pieczenie i światłowstręt. Słabsze widzenie to kolejny objaw. Wizyta u okulisty pozwoli potwierdzić przypuszczenia o tej chorobie oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Wraz z odzyskaniem prawidłowego działania funkcji nawilżania oczu poprawi się wzrok.

Przyczyny słabego wzroku

Przyczyną złego widzenia mogą być nie tylko choroby, ale i zaburzenia akomodacji wzroku. Jeśli patrzy się na jakiś przedmiot z bliska, a później przenosi się swoje spojrzenie na dalszy, to wzrok powinien się dostosować i powinno być on widziany z odpowiednią ostrością. W wieku dojrzałym akomodacja może ulec zaburzeniu. Powoduje to męczenie się oczu, a więc i pogorszenie widzenia. Niezbędny jest trening oka wraz z dobraniem okularów odpowiednich na taki problem. Trening będzie polegał z kilkukrotnym przenoszeniem spojrzenia od czegoś bliższego do położonego dalej.

Inne choroby, które mogą pogarszać wzrok

Nie musi wcale chodzić o zaburzenia zdrowotne związane z oczami. Inne choroby też mogą sprawić, że będzie się widzieć słabiej. Choroby tarczycy, cukrzyca, borelioza oraz zespół Sjögrena także mogą być tego przyczyną. Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych, wiele osób się z nią boryka. Charakterystyczne jest dla niej znaczne podnoszenie się poziomu cukru po zjedzeniu posiłku. Wywołuje to uczucie senności, a może także wiązać się z osłabieniem wzroku. Powikłaniem tej choroby jest retinopatia, czyli zmiany w siatkówce. Jeśli przy cukrzycy ma się problem z widzeniem, to należy zgłosić się do okulisty. Trzeba też powiedzieć o niej, bo to będzie miało wpływ na właściwe podejście do problemów pacjenta.

Przyczyny osłabienia wzroku mogą być różne. Warto je wszystkie mieć na uwadze. W razie jakichkolwiek wątpliwości i podejrzeń warto konsultować się z okulistą. Pomoże to postawić trafną diagnozę i jeśli będzie trzeba, dobrać odpowiednie okulary.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *