Dom

Brama garażowa – ważny element architektoniczny

Redakcja dziennikpolski.com.pl
sie 10 2017

brama garażowa

Brama garażowa to ważny element architektoniczny w budynkach mieszkalno-użytkowych. Idealna brama wjazdowa powinna być funkcjonalna, wygodna w użyciu, a przy tym estetyczna. 

Producenci bram dokładają starań, by sprostać rosnącym oczekiwaniom potencjalnych klientów. Wśród propozycji możemy znaleźć bramy rozsuwane, uchylne, automatyczne i wiele innych. Na pozór wydawać się może, że wybór nie powinien stanowić żadnego problemu, jednakże wiele osób zastanawia się, na co zwrócić uwagę wybierając bramę garażową i jakie rozwiązanie okaże się optymalne w konkretnym przypadku.

Brama garażowa w projekcie domu

Projekt domu to niezbędny dokument, który umożliwia rozpoczęcie inwestycji w zakresie budowy domu. Z założenia powinien on uwzględniać potrzeby potencjalnych mieszkańców w zakresie stricte bytowym. Warto pamiętać, że pomieszczeniem, które powinno znajdować się w planach projektowych, jest także garaż samochodowy – wynika to przede wszystkim z faktu, że we współczesnym świecie samochód osobowy można znaleźć praktycznie w każdym gospodarstwie domowym. 

Kolejną kwestią jest estetyka posesji i funkcjonalność bramy garażowej – w tym przypadku warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wielkość bramy oraz sposób jej otwierania.

Brama garażowa uchylna i segmentowa

Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się uchylne bramy garażowe, w których kluczową funkcję spełnia część dolna. Warto jednak pamiętać, że uchylne bramy garażowe nie sprawdzą się w sytuacjach, gdy obiekt posiada stosunkowo mały podjazd – w tym przypadku zdecydowanie lepiej wybrać model segmentowy, który dodatkowo zapewnia optymalną szczelność. Bramy segmentowe znajdują również zastosowanie w garażach ogrzewanych.

Brama garażowa rolowana

Jeśli natomiast priorytetem w zakresie wyboru jest ograniczona ilość przestrzeni, najlepiej zdecydować się na modele rolowane, które funkcjonują na zasadach podobnych do działania rolety okiennej.
Wśród propozycji znaleźć można także rozwierane bramy garażowe, nie mniej jednak są one najmniej popularne wśród potencjalnych inwestorów i rzadko polecane przez architektów, wynika to przede wszystkim z faktu, że skrzydła w przedmiotowych bramach zajmują znaczną ilość miejsca, co automatycznie przekłada się na zagospodarowanie terenu wokół budynku mieszkalnego. 

Współcześni użytkownicy zwracają uwagę przede wszystkim na funkcjonalność bram garażowych oraz wygodę w zakresie ich użytkowania. Rozwierane bramy garażowe są rozwiązaniem najmniej optymalnym zarówno pod względem stricte technicznym, jak i w zakresie użytkowania. W niektórych modelach można co prawda zainstalować napęd elektryczny, aczkolwiek znaczna część modeli nie posiada tej możliwości.

brama do garażu

Brama garażowa - drewniana czy z blachy?

Wbrew pozorom bramy garażowe mogą być produkowane z różnych materiałów, nie ma konieczności, aby były to wyłącznie stopy metali. Różnorodność modeli sprawia, że każdy inwestor bez problemu znajdzie optymalne rozwiązanie, dostosowane do własnych potrzeb i możliwości finansowych.
Jedną z propozycji, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, są bramy garażowe, wykonane z blachy stalowej. Są to modele bardzo praktyczne, a przy tym stosunkowo niedrogie. Inwestorzy, którzy nade wszystko stawiają na oryginalność estetyczną, powinni wybrać bramy drewniane lub rozwiązania wykonane na bazie blachy miedzianej bądź aluminiowej, powleczonej brązem.

Doskonałym rozwiązaniem są także bramy garażowe wyposażone w okno, dzięki któremu do wnętrza dociera nieco dziennego światła. Na płaszczyźnie stricte estetycznej interesującym rozwiązaniem okazują się natomiast poziome przeszklenia, które doskonale komponują się z elewacją całej nieruchomości.

Możliwości w zakresie wyboru bramy garażowej jest bardzo wiele, poszczególne propozycje różnią się nie tylko wielkością, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Różnorodność modeli to gwarancja, że każdy inwestor znajdzie optymalne rozwiązanie, dostosowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań użytkowników.
Współczesne bramy garażowe zachwycają atrakcyjnym wyglądem, niebanalną estetyką, a przy tym są bardzo funkcjonalne, śmiało można więc stwierdzić, że idealnie łączą elementy estetyczne i stricte praktyczne.

Brama garażowa z napędem

Dodatkowym bonusem są udogodnienia w postaci napędu elektrycznego czy ocieplenia.

 

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *