Dom

Ciekawe gry planszowe dla dzieci i dorosłych

Redakcja dziennikpolski.com.pl
cze 12 2018

gry planszowe

Gry planszowe to idealna rozrywka nie tylko dla dzieci, ale również całej rodziny i samych dorosłych. Nic więc dziwnego, że cieszą się rosnącą popularnością. Gwarantują bowiem nie lada frajdę. Jakie planszówki warto jednak wybrać dla czteroletniego dziecka, a na jakie warianty zdecydować się, spędzając czas w gronie dorosłych?

               

Gry dla 4 latka

 

Gry planszowe to doskonały pomysł na spędzanie wolnego czasu z dzieckiem. Nie tylko gwarantują nie lada frajdę, ale również uczą logicznego myślenia, rozwijają kreatywność i wyobraźnię oraz pomagają w nabyciu umiejętności radzenia sobie z wygraną i przegraną. Uczą także współdziałania, przestrzegania zasad oraz przyjmowania odpowiedniej strategii i jej weryfikowania w oparciu o ruchy przeciwnika.

 

Wśród popularnych gier planszowych dla najmłodszych (czterolatków) wymienić można:

 

  • Trefl Grzybobranie w Zielonym Gaju – to bardzo ciekawa, rodzinna gra przestrzenna, w trakcie której każdy może liczyć na sporą dawkę emocji. Cel zabawy jest prosty – zebrać jak najwięcej grzybów. Na drodze do wypełnienia koszyczka pojawić mogą się jednak przeszkody. Należy zatem zachować czujność.

 

Gra oferuje świetną zabawę dla całej rodziny. Na uwagę zasługuje przede wszystkim piękna, starannie wykonana grafika, która zachęca do wspólnych zabaw,

 

  • Alexander Gorący ziemniak junior – w tej grze liczy się szybkość udzielanych odpowiedzi. Zanim upłynie czas gracz musi odpowiedzieć na pytanie, a następnie rzucić Gorącego Ziemniaka przeciwnikowi.

 

W tym przypadku na uznanie zasługuje trwałość poszczególnych elementów. Są na tyle solidne, iż bez wątpienia wytrzymają co najmniej kilkadziesiąt rozgrywek. Atutem gry jest również nowoczesny design. Co więcej, gra jest niezwykle czytelna, co ułatwia korzystanie z niej najmłodszym,

 

  • Granna Gra Moje dinozaury – w pudełku znaleźć można 6 układanek. Młodsze dzieci zaleca się układanie ich jak PUZZLE, dla starszych zarezerwowana jest ciekawa gra z kostkami – wygrywa ten gracz, który po zakończeniu wszystkich rund będzie miał najwięcej ukończonych portretów dinozaurów,

 

  • Jawa Gra 4 Małe Ule – proste zasady gry oraz ciekawa grafika to główne atuty tej propozycji, które zachęcają najmłodszych do wspólnej zabawy. Zwycięzcą okaże się ten gracz, który jako pierwszy wypełni dzbanek miodem, unikając między innymi spotkania z łakomym misiem.

 

Gry planszowe dla dorosłych

 

Gry planszowe mogą być świetnym urozmaiceniem imprezy organizowanej w domu. Pozwalają rozluźnić atmosferę, przybliżają osobowość zgromadzonych osób, a przede wszystkim gwarantują nie lada frajdę. Dzięki nim możemy rozwinąć swoje umiejętności logicznego myślenia, rozszerzyć swoją wiedzę czy też zabłysnąć w towarzystwie dobrze przemyślaną taktyką – wszystko zależy od tematyki gry.

 

Wśród szczególnie polecanych gier planszowych dla dorosłych wymienia się:

 

  • Tactic Alias kobiety vs. mężczyźni – to niezwykle zabawna gra słowna, łącząca w sobie elementy quizu i kalamburów, która z pewnością rozkręci każdą imprezę. Zadanie jest proste – gracz musi w taki sposób opisać dane słowo (nie używając go), aby nasi kompani byli w stanie je odgadnąć.

 

Jak sama nazwa wskazuje, gracze (minimum 4) dzielą się na dwie drużyny według płci. Każda z drużyn otrzymuje hasła, które są typowo kojarzone z płcią przeciwną, na przykład mężczyzna musi opisać kolegom z drużyny hasło: peeling lub fiszbin, kobieta zaś stara się przekazać swym koleżankom hasła, takie jak rzut karny, suwmiarka czy też chłodnica.

 

Alias kobiety vs. mężczyźni to gra, która poprzez świetną zabawę pozwala nam poznać stereotypy związane z każdą z płci, rozwija kreatywne myślenie i uczy nowych słów. Gwarantuje również sporą dawkę śmiechu, dzięki czemu jest wręcz idealna podczas różnorakich imprez,

 

  • MDR Gierki małżeńskie – to kolejna bardzo zabawna propozycja dla dorosłych, która sprawdzi się w towarzystwie. Aby rozpocząć rozgrywkę potrzeba co najmniej dwóch par. Zadanie jest proste: zdobyć jak największą liczbę punktów, a przy okazji udowodnić drugiej połówce, że jesteśmy dla siebie stworzeni.

 

Chociaż może się to wydawać mało skomplikowane, różnorodność zadań z jednej strony utrudnia rozgrywkę, z drugiej zaś czyni ją niezwykle pasjonującą i sprawia, że każdy odnajdzie tematykę, w której będzie czuć się dobrze.

 

Atutem gry jest nie tylko wciągająca fabuła, ale również wysoka jakość poszczególnych elementów, co dodatkowo umila i tak pełną humoru rozgrywkę. Solidne pudełko zaś ułatwia przechowywanie i transport gry,

 

  • Jawa Wojny Domowe – to ciekawa gra, która uatrakcyjni spędzanie wolnego czasu w gronie przyjaciół. Jest to gra dydaktyczna, która rozwija spryt i inteligencję oraz wpiera kreatywność i wyobraźnię, oferując przy tym solidną porcję śmiechu i frajdy.

 

Gracze mają za zadanie wykonywać pewne określone zadania. Czasem jednak na swojej drodze napotykają pewne trudności, które utrudniają dokończenie czynności. Zwycięża ten gracz, który jako pierwszy rozwiąże wszystkie wylosowane zadania i zdobędzie najwięcej Punktów Uznania,

 

  • Lucrum Gra Podejrzani – wciągająca fabuła – polowanie na nieuchwytnego przestępcę – to podstawowy atut tej świetnej gry imprezowej, która rozkręci każdą imprezę. Sprawdza się ona wręcz idealnie zarówno w dobrze znającej się paczce przyjaciół, jak i na początku znajomości – doskonale bowiem przełamuje lody w nieznanym towarzystwie. Warto zatem po nią sięgnąć, jeżeli zależy nam na udanym spotkaniu.

 

Podsumowując, na rynku znajdziemy szereg gier planszowych przeznaczonych zarówno dla dzieci, jak i samych dorosłych. Spośród nich warto wybierać te o ciekawej fabule i prostej mechanice, dzięki czemu gwarantować będą nie lada frajdę i sporą dawkę humoru. Pamiętajmy również o tym, aby planszówka była dostosowana do wieku graczy. Wówczas na pewno będzie zrozumiała dla każdego.

 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *