Dom

Jak należy posługiwać się hydrauliczną łuparką do drewna?

Redakcja dziennikpolski.com.pl
lip 22 2021

Hydrauliczna rozłupywarka do drewna może być prostą maszyną. Jeśli jednak nie będziesz przestrzegać pewnych zasad obsługi, możesz się zranić. Hydrauliczna rozłupywarka działa w ten sposób, że tłok popycha kawałek drewna na klin z zaostrzonej stali z siłą kilku ton - w tym przypadku 6,5 tony. Pompa napędzana silnikiem elektrycznym wytwarza ciśnienie płynu hydraulicznego. Jak zatem posługiwać się łuparką do drewna?

BHP i zasilanie

Po pierwsze musimy mieć co najmniej rękawice i okulary ochronne. Pożądana jest również odpowiednia odzież ogrodowa i kryte obuwie. Rozłupywarka musi mieć źródło zasilania elektrycznego. Prąd nie powinien przeszkadzać nam w pracy ani zakłócać działania ruchomych części rozłupywarki. Nie powinno padać, jeśli pracujemy na zewnątrz. Nie przekraczamy parametrów urządzenia. 

Przygotowanie do pracy

Łuparkę należy ustawić tak, aby był łatwo dostępny. Podłączyć ją do prądu. Śruba odpowietrzająca tłok hydrauliczny musi być wykręcona. Niewykonanie tej czynności może spowodować uszkodzenie rozłupywarki. 

Uruchamianie łuparki dodrewna

Dźwignia zaworu oleju hydraulicznego i przycisk na silniku uruchamiają rozłupywarkę. Oba muszą być włączone, aby maszyna mogła się włączyć. Maszyna zatrzyma się, jeśli zwolnisz jeden z tych przełączników. Jeśli zwolnisz jeden z nich, tłok rozłupywarki powróci do pierwotnej pozycji.

Połóżcie kawałek poziomo na prowadnicach rozłupywarki i naciśnijcie oba przełączniki. Klin dociska kłodę i tłok rozłupuje ją. Jeśli urządzenie nie rozłupie się w ciągu 5 sekund, zwalniamy dźwignie, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom. Należy spróbować ponownie, obracając klocek o 90 stopni.

Gdy blok drewna zostanie rozłupany, pozwalamy tłokowi wrócić do pozycji wyjściowej, abyśmy mogli rozpocząć kolejny cykl pracy. Umieść kłody poziomo. Jednoczesne rozłupywanie wielu kawałków nie jest dobrym pomysłem. Nie należy przekraczać maksymalnych wymiarów rozłupywanego kawałka drewna - informacja ta znajduje się w instrukcji technicznej rozłupywarki. 

łuparka świdrowa do drewna

Czy warto kupić łuparkę do drewna?

Bez względu na to, jaki rodzaj rozłupywarki wybierzesz, rozłupywanie drewna zajmuje mniej czasu. Przygotowanie drewna na opał zimą jest łatwiejsze i bezpieczniejsze niż inne metody obróbki drewna, takie jak użycie siekiery czy piły stołowej. Zanim zdecydujesz się na rodzaj sprzętu, zastanów się, jak dużo drewna będzie on rozłupywał. Jeśli ilość drewna jest mniejsza niż 1-2 m3 rocznie, a Ty jesteś w dobrej kondycji zdrowotnej, zakup łuparki może nie być opłacalną inwestycją. Rozłupywarka jest mądrą inwestycją ze względu na ilość drewna, którą musimy przygotować każdego roku. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę wymiary urządzenia. Musi się ono zmieścić w pomieszczeniu gospodarczym. Może być umieszczona na zewnątrz, ale musi być chroniona przed warunkami atmosferycznymi. Kolejnym ważnym parametrem jest siła nacisku. Rozłupywarka o sile nacisku 4-5 t to świetny wybór dla gospodarstw domowych, które rocznie zużywają od kilku do kilkunastu metrów sześciennych drewna. Siła nacisku powinna być większa, jeśli zużycie surowca w gospodarstwie jest duże. 

Więcej o hydraulicznych łuparkach do drewna przeczytasz na https://luparki-hydrauliczne.pl/

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *