Dom

Jaki nagrobek wybrać?

Redakcja dziennikpolski.com.pl
gru 20 2017

nagrobki

Odejście bliskiej osoby to zawsze przygnębiający czas dla rodziny oraz najbliższych znajomych. W te smutne dni wciąż należy jednak funkcjonować w normalny sposób i wykonywać swoje obowiązki. Jednym z nich może okazać się konieczność zamówienia solidnego i trwałego nagrobka. Szczecin jest miastem, które zdecydowanie wyróżnia się w tym temacie wśród innych polskich miejscowości.

Naturalne czy sztuczne?

Obecnie rynek przesycony jest różnymi materiałami, z których wykonuje się nagrobki. Wśród nich należy z pewnością wspomnieć o lastryko i konglomeratach. Mimo wszystko największą popularnością cieszą się kamienie naturalne. Główną cechą charakterystyczną kamieni naturalnych jest duża wytrzymałość na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne. Owe cechy nie są jednak gwarancją długowieczności. Ich trwałość zależne jest od pochodzenia kamienia oraz jego rodzaju. Jeśli zastanawiasz się, czym kierować się podczas wyboru materiału pomnika, warto skontaktować się z uznanymi specjalistami, takimi jak nagrobki.info.pl, czyli specjalistami tworzącymi nagrobki w Szczecinie.

Marmur czy granit?

Marmur to niezwykle popularny materiał, zwłaszcza poza granicami naszego kraju. Niestety, polski klimat nie służy skałom wapiennym, takim jak właśnie marmur. Połączenie opadów oraz niskich temperatur sprawia, że nagrobek szybko ulega niszczeniu, co wiąże się z jego wymianą po upływie zaledwie kilku lat.

Dużo trwalszym budulcem jest granit. W chwili obecnej jest to bodajże najbardziej popularny kamień nagrobkowy. Warto wybierać jego europejską odmianę, który cechuje się niezwykle zróżnicowanymi kolorami i unikatową fakturą. Jest on popularny głównie ze względu na dużą wytrzymałość oraz elegancki wygląd.

Na rynku pojawił się również granit chiński, który jest znacznie tańszy od europejskiego kamienia. Niestety, w tym przypadku niższa cena powiązana jest z gorszą jakością. Specjaliści z branży zdecydowanie odradzają zakup chińskiego granitu - w tym przypadku zdecydowanie warto zaufać prawdziwym ekspertom.

Wykończenie

Każdy nagrobek warto wyposażyć również w elementy, które w sposób naturalny będą łączyć się z pomnikiem. Dwoma najbardziej podstawowymi jest tablica pamiątkowa oraz, coraz bardziej popularna możliwość, zdjęcie zmarłej osoby. Każdy kamieniarz, który wykonuje swoją pracę z powołania, posiada kilka głównych motywów dotyczących kompozycji tych elementów. Naturalnie, możliwe jest również dopasowanie według wymagań klienta. Najpopularniejszą formą fotografii umieszczanych na nagrobkach w Szczecinie jest owalny portret wymalowany na porcelanie. Zdjęcia zazwyczaj wykonane są w czarno-białych kolorach, aby nie wyróżniały się zbyt bardzo na tle pomnika. Niektóre osoby decydują się jednak na zdjęcie w pełnym kolorze lub sepii.

Nowoczesne technologie umożliwiają również wyrycie wizerunku zmarłego w kamieniu. Umieszczenie portretu bezpośrednio na nagrobku to coraz powszechniejsza praktyka. Póki co jest to jednak dość drogie działanie, przez co wiele osób nie decyduje się skorzystać z takiej możliwości.

Formalności

Po śmierci bliskiej osoby należy również przebrnąć przez niezbędne formalności. Jednym z pierwszych działań to ustalenie formalności w sprawie opłacenia miejsca spoczynku. Standardowo zarządcy pobierają jedną opłatę, która musi być odnowiona co 24 lata. Jeśli posiadają Państwo grób rodzinny, niezbędne będzie również sprawdzenie stanu administracyjnego mogiły. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż firmy zajmujące się tworzeniem nagrobków mogą przyjmować zlecenia jedynie od osób, które są właścicielami nagrobka (tzw. dysponent). Wiąże się to bezpośrednio z koniecznością wypełnienia dokumentu o pełnomocnictwie, przez co cała praca będzie w stu procentach zgodna z polskim prawem. Warto również dopytać się kamieniarza, jak wygląda transport nagrobka na miejsce spoczynku. Zdarzają się bowiem firmy, które za transport żądają dodatkowych pieniędzy. Warto więc zawczasu dopytać o koszty całkowite.

 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *