Dom

Meble drewniane - co warto o nich wiedzieć?

Redakcja dziennikpolski.com.pl
wrz 22 2017

meble drewniane

Meble drewniane prezentują się świetnie w każdym wnętrzu. Obojętnie, czy marzysz o domu w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, czy też preferujesz pomieszczenia bardziej rustykalne, przytulne. Tak czy siak drewno sprawdzi się wspaniale. W przeciwieństwie bowiem do plastiku i metalu jest to materiał wytworny i przyjazny jednocześnie. Czy meble drewniane mają w ogóle jakieś wady? Najpierw zacznijmy od zalet.

Meble drewniane - zalety

Jedną z największych zalet mebli drewnianych jest ich oryginalność. Nie ma dwóch takich samych egzemplarzy półek, stołów lub łóżek drewnianych. Choćby konkretne meble były wykonane z tego samego rodzaju drewna, usłojenie poszczególnych fragmentów będzie różne. Właśnie dlatego każdy wyrób drewniany jest niepowtarzalny.

Meble wykonane z drewna można odświeżać. Z tego powodu nigdy nie wychodzą z mody. Istnieje wiele firm specjalizujących się w renowacji mebli drewnianych. Masz ulubione łóżko drewniane, ale nadgryzł je już ząb czasu? Nic straconego! Wystarczy odpowiednio je wyczyścić i zaimpregnować, wymienić zużyte części i voilà! Łóżko jak nowe!

Meble drewniane, jeśli tylko są odpowiednio zabezpieczone, mogą służyć kilkadziesiąt lat! Współczesne preparaty nabłyszczające i pielęgnacyjne pozwalają na utrzymywanie koloru i trwałości nawet przy dosyć intensywnej eksploatacji.

Nie sposób także nie wspomnieć o takiej zalecie mebli drewnianych jak uniwersalność. Tego typu meble pasują do różnego rodzaju aranżacji. Świetnie współgrają zarówno z wnętrzami bardzo zdobnymi, przypominającymi wręcz komnaty, jak i z bardziej minimalistycznymi, nastawionymi na funkcjonalność.

meble drewniane

Naturalne drewno

Warto także wspomnieć o innym aspekcie mebli drewnianych. Śpiąc na łóżku drewnianym możesz mieć pewność, że nie nabawisz się żadnych alergii. Drewno nie zawiera szkodliwych substancji. Nie jest więc w stanie wywołać jakichś niepożądanych objawów. Jego dużą zaletą jest także to, że nie jest zimne. Kiedy dotykasz dłonią drewnianego łóżka, nie czujesz chłodu. To dlatego, że drewno nie zabiera ciepła z powierzchni, które się z nim stykają. W taki sposób działa kamień lub metal. Nie dziwiło cię nigdy, że dotykając sztućców masz wrażenie chłodu chociaż wszystko wokół powinno mieć temperaturę pokojową?

Meble drewniane - wady

Niestety należy również wymienić kilka wad mebli drewnianych. Najważniejszą z nich jest cena. Dobre meble drewniane musza kosztować. Nie daj się zwieść zbyt dużym promocjom. Meble drewniane w cenie zwykłych plastikowych są najprawdopodobniej wykonane ze sklejki. Dobre drewniane łóżko jest masywne, jego produkcja zabiera dużo czasu. Właśnie dlatego nie będzie kosztowało tak mało jak składane odpowiedniki.

Meble drewniane niestety sporo ważą. Nie jest tak łatwo przenieść je z miejsca na miejsce. Zwykle potrzeba kilku osób, żeby przemieścić duże, drewniane łóżko. Wnoszenie drewnianych mebli na piętro bloku to spore wyzwanie.

Warto także pamiętać o tym, że meble drewniane nie przepadają za wilgocią. Niewytarte krople mogą wdrążyć się wewnątrz i pozostawić na powierzchni nieestetyczne plamy. Na szczęście na rynku mamy sporo impregnatów, lakierów i nabłyszczaczy, które skutecznie chronią meble przed czynnikami zewnętrznymi.

Dobra inwestycja

Generalnie inwestycja w meble drewniane się opłaca. Takie meble mogą przetrwać lata. Robią ogromne wrażenie na gościach. Są trwałe i imponujące. Dobre meble, jeśli się odpowiednio o nie zadba, mogą przechodzić z pokolenia na pokolenie i stać się pamiątką rodzinną.

Dla kogo meble drewniane nie będą odpowiednie? Jeśli często się przeprowadzasz jesteś studentem lub po prostu nie znalazłeś jeszcze miejsca, w którym chciałbyś dłużej mieszkać – może lepiej odłóż ich zakup na później. Przenoszenie mebli drewnianych nie jest ani proste, ani przyjemne. Ponadto podczas transportowania mebli drewnianych można łatwo je uszkodzić. Meble drewniane należy traktować jak obrazy – są piękne, stanowią spektakularną ozdobę wnętrz, dzięki nim w domu robi się przytulniej. 

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *