Dom

Na co zwrócić uwagę przy wyborze stołu do salonu?

Redakcja dziennikpolski.com.pl
maj 21 2018

wybór stołu

Salon pełni przede wszystkim funkcję reprezentacyjną. To w nim bowiem przyjmujemy gości. Warto zatem zadbać o to, aby był on odpowiednio urządzony. Nie może w nim zabraknąć stołu, przy którym zasiądziemy wraz z odwiedzającymi nas osobami. Jak zatem wybrać odpowiedni mebel do salonu?

Jaki stół do salonu?

Jeżeli stół w salonie ma służyć do wspólnego spożywania posiłków, musi mieć odpowiednie wymiary i kształt. To, jak duży wybierzemy mebel, zależy przede wszystkim od ilości dostępnego miejsca, a także naszych indywidulnych preferencji. Jedno jest pewne. Miejsca musi starczyć dla wszystkich domowników, a także gości.

Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi zatem, aby wybrać stół rozkładany. Na co dzień będziemy mogli korzystać z jego uszczuplonej wersji, dzięki czemu zyskamy sporo wolnej przestrzeni. Gdy zaś zjawią się goście, zwiększymy rozmiary stołu, tak aby każdy miał miejsce.

Wybierając stół do salonu, na uwadze warto mieć pewne zasady. Po pierwsze, każda siedząca przy stole osoba powinna mieć około 60 centymetrów wolnej przestrzeni. Po drugie, wokół stołu również powinno się znajdować 60 cm wolnego miejsca, co zapewni swobodę poruszania się i łatwość podawania posiłków.

Ważną kwestią jest również kształt stołu. Wśród najpopularniejszych opcji wymienia się przede wszystkim:

  • stoły okrągłe – prezentują się niezwykle okazale, jednak zajmują najwięcej miejsca. Sprawdzają się w salonach z półokrągłym wykuszem ściennym. Nie mają ostrych rantów, przez co są bezpieczne,
  • stoły kwadratowe – to kolejne ciekawe, jednak niezbyt popularne rozwiązanie. Będzie odpowiednie do średnich salonów. Decydując się na tę opcję, warto pamiętać, iż ma ostre narożniki,
  • stoły prostokątne – cieszą się największą popularnością, mimo że mają ostre narożniki, co sprawia, że są mniej bezpieczne. Pasują jednak zarówno do małych, jak i dużych salonów, a dodatkowo pięknie się prezentuje. Co więcej, możemy uniknąć ostrych narożników, decydując się na stół podłużny z zaokrąglonymi rantami.

Wybierając stół do salonu, warto zwrócić uwagę na jego estetykę. Wpływ na nią ma przede wszystkim materiał, z którego został wykonany blat mebla. Wśród najpopularniejszych modeli wymienia się:

  • stoły z blatami drewnianymi – to najchętniej wybierane rozwiązanie. Sprawdzają się zarówno we wnętrzach tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Mogą być wykonane z drewna litego oraz materiałów drewnopochodnych. Ta druga opcja jest tańsza, ma jednak ograniczoną trwałość i odznacza się gorszą estetyką.

Z kolei blaty z drewna litego mogą być wykonane z drewna miękkiego lub twardego. Te pierwsze są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zalicza się do nich blaty wykonane na przykład ze sosny lub lipy. Do blatów twardych zaś zalicza się te zrobione z drewna bukowego czy też jesionowego,

  • stoły z blatami szklanymi – doskonale wyglądają w nowoczesnych wnętrzach, gdyż optycznie zwiększają przestrzeń, wpisując się minimalistyczny charakter salonu. Wadą tego rozwiązanie jest to, iż blat dosyć łatwo się brudzi. Równie łatwo można go jednak wyczyścić,
  • stoły z blatami kamiennymi – to najtrwalsze opcje spośród wszystkich dostępnych opcji. Pięknie się prezentują, zwłaszcza w nowoczesnym salonie. Są jednak ciężkie, przez co ich przesuwanie może być problemem.

Ławy i stoliki kawowe

Jeżeli mamy mały salon, zamiast dużego stołu możemy wybrać ławę lub stolik kawowy, który zlokalizujemy w pobliżu kanapy. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań różnego typu, które sprawdzą się w każdym salonie, niezależnie od tego, w jakim stylu jest on urządzony. Znajdziemy zarówno stoliki i ławy okrągłe, jak i prostokątne czy też wyposażone w praktyczną półkę, na której możemy trzymać pilot czy też aktualnie czytane gazety.

Podsumowując, oferta stołów, ław i stolików kawowych jest na tyle zróżnicowana, iż wybór mebla, który będzie pasować do salonu jest nie lada wyzwaniem. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim metraż pomieszczenia, a także liczbę domowników. Stół powinien również pasować do wystroju wnętrza.

 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *