Dom

Plusy i minusy schodów drewnianych

Redakcja dziennikpolski.com.pl
lut 1 2021

Schody drewniane przeżywają swój renesans. Kiedyś były raczej domeną klatek schodowych w kamienicach i nie pełniły funkcji estetycznej. Głównie dlatego, że kiedyś robiło się je użytkowo, niekoniecznie dla pięknego wyglądu. Dzisiaj jest zupełnie inaczej - ludzie zaczęli doceniać stylowy charakter drewnianych schodów oraz ich inne walory. Jakie? I czy takie schody mają też jakieś wady? W tym artykule omówimy wady i zalety schodów z drewna.

Do zalet drewnianych schodów przede wszystkim trzeba zaliczyć ich wygląd. Oczywiście każdy ma swoje gusta, jednak drewno wraca do łask i nie ma co się dziwić - przywodzi na myśl stare czasy, ale jednocześnie świetnie łączy się z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest stylowe i nadaje domom i mieszkaniom klasycznego stylu, nie rezygnując tym samym z nowoczesnych zdobyczy techniki i wzornictwa. 

Schody drewniane

Tak jak wspominaliśmy, drewniane schody znakomicie komponują się np. ze szkłem czy konstrukcjami stalowymi. Podobnie istnieje wiele gatunków drewna i każdy, kto zdecyduje się na drewniane schody może dopasować je do swoich potrzeb. Np. chcąc rozjaśnić pomieszczenie, można wybrać jasne gatunki drewna, lub odwrotnie - ciemne drewno podkreśli charakter mieszkania, które jest raczej jasne, mało wyraziste. 

Drewniane schody dodają też pomieszczeniom uroku, swoistej magii. Uwielbiamy przecież chatki z drewna i naturalny, leśny klimat. Drewniane schody, zwłaszcza w nowym budownictwie, mogą odczarować wygląd całego pomieszczenia i nadać mu wyjątkowego, niecodziennego charakteru.

Bardzo ciekawe jest też to, w jaki sposób obecnie budowane schody drewniane się starzeją. Odpowiednia impregnacja i wybranie odpowiedniego wykonawcy schodów gwarantują, że nie stracą na swojej wytrzymałości i bezpieczeństwie, a zyskają na uroku i otrzymają wyjątkowy, starodawny sznyt. 

Decydując się na schody drewniane, musimy pamiętać też, że mają one swoją specyfikę, ze względu na którą musimy poczynić odpowiednie kroki by być zadowolonym z ich korzystania. Przede wszystkim chodzi o jakość wykonania - schody z drewna muszą zostać idealnie dopasowane do domu klienta, np. do wilgotności pomieszczenia. Muszą też zostać odpowiednio zaimpregnowane. Drewno jest podatne na wilgoć i nieodpowiednio zaprojektowane czy wykonane schody mogą bardzo szybko się zużyć i zniszczyć, narażając mieszkańców na wypadek w domu.

Drewniane schody są też relatywnie drogie, gdyż wymagają perfekcyjnej, profesjonalnej obróbki. Pojęcie “wysokiej ceny” jest mocno relatywne i uzależnione od osoby, ale z pewnością trzeba przygotować się na niemały wydatek. Ile dokładnie kosztują drewniane schody? O to najlepiej spytać stolarnie, które zajmują się ich produkcją i montażem, np. https://stolarniadebina.pl/

Ze względu na wysokie zainteresowanie drewnianymi konstrukcjami w domach, np. schodami drewnianymi, na schody drewniane trzeba też odpowiednio długo czekać. Nie jest to regułą, ale trzeba przygotować się na to, że przygotowanie projektu i budowa schodów może zająć nawet do kilku miesięcy. 

Artykuł partnera

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *