Dom

Sanki - co warto o nich wiedzieć

Redakcja dziennikpolski.com.pl
lut 22 2022

Nie dla wszystkich zima kojarzy się negatywnie z zimnymi temperaturami i ciepłymi ubraniami. Jest wiele osób, które nie mogą doczekać się tej pory roku, są to miłośnicy sportów zimowych, którzy uprawiają w tym czasie łyżwiarstwo czy snowboarding. Zazwyczaj pierwszym sportem zimowym, od którego wszyscy zaczynają, jest saneczkarstwo. Prezent dla dziecka w postaci sanek albo nartosanek jest gwarancją radości i udanej zabawy.

Tradycyjne sanki - na co zwrócić uwagę?

Przez wiele lat do dyspozycji były tylko dwa rodzaje sanek, drewniane z podbitymi blachą płozami i metalowe, w których płozy wykonane były z metalowych rurek. Obecnie sanki metalowe są w odwrocie, oprócz drewnianych popularne są też modele plastikowe, wszystkie modele wyposażone są w różnego rodzaju udogodnienia. Elementem, w który często są wyposażone ślizgające się sanki dla dzieci, jest oparcie, które może być przymocowane na stałe, albo zdejmowane. Zazwyczaj sanki wyposażone są w sznurek albo drążek, to drugie rozwiązanie jest bardziej stabilne, ale sznurek przydaje się podczas ciągnięcia sanek pod górę.

Wiele modeli wyposażonych jest także w system kierowania, kierownica zazwyczaj daje dzieciom wiele radości. Jej alternatywą są montowane w sankach plastikowych specjalne rączki po obydwu stronach. Niektóre z modeli mogą być także wyposażone w ręczny hamulec, oprócz swojej podstawowej funkcji ułatwia on też skręcanie. Sanki dla najmłodszych wyposażone są w pasy bezpieczeństwa przypinane do oparcia, a także budkę chroniącą przed wiatrem i śpiworek zapewniający ciepło. Tego rodzaju modele mają też zamontowane na uchwycie ciepłe rękawice ułatwiające komfortowe pchanie sanek. Modele dla starszych dzieci przeznaczone do zjeżdżania z górki mają zaokrąglony kształt i lekką konstrukcję, umożliwiającą szybki zjazd, ich płozy są lekko zakrzywione w górę.

Nowoczesne sanki - nartosanki

Od jakiegoś czasu dostępne są na rynku sanki z płozami i kierownicą, noszą one nazwę nartosanek. Są to modele dużo cięższe i o wiele solidniejsze od tradycyjnych sanek, przeznaczone s dla starszych dzieci i nastolatków. Można nimi sterować i kontrolować prędkość jazdy, ponieważ są wyposażone w kierownicę i hamulec. Niektóre modele są także wyposażone w amortyzatory z przodu, aby tłumić drgania podczas zjazdu. Nartosanki wiążą się z wyższym wydatkiem podczas zakupu, ale zapewniają mnóstwo zabawy i bezpieczeństwo.

O czym warto pamiętać?

Decydując się na konkretny produkt, warto wiedzieć, że dobrej jakości sanki mogą być zaopatrzone w odpowiednie certyfikaty, najpopularniejsze z nich to:

 - TUV GS, niemiecki certyfikat przyznawany różnym urządzeniom potwierdzający bezpieczeństwo ich użytkowania,

 - CE, certyfikat potwierdzający, że dany produkt jest wykonany zgodnie z normami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej,

 - FSE, certyfikat organizacji zajmującej się międzynarodową weryfikacją produktów z drewna, jego obecność świadczy, że sanki są wyprodukowane zgodnie z zasadami ekologii.

Prawidłowo dobrane sanki wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy, powinny być dopasowane do wieku, wagi i wzrostu dziecka. Trzeba także wziąć pod uwagę maksymalne obciążenie, oraz wielkość siedziska. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że jazda na sankach będzie przyjemna i bezpieczna.

Artykuł partnera

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *