Dom

Z ogrodów do naszych szaf i domów

Redakcja dziennikpolski.com.pl
kwi 26 2017

Moda kwiatowa

Kwiaty to najmodniejszy wzór tegorocznego lata. Prosto z ukwieconych ogrodów do wnętrza naszych domów!

Kwieciste, kobiece sukienki retro, tablice botaniczne jako dekoracyjny element wnętrz, florystyczne plakaty i tapety. W mieszkaniu, wnętrzu domu, na sobie - wszędzie kwiaty, pąki i liście. 

Systematycznie co jakiś czas styliści i designerzy czerpią inspiracje ze świata przyrody. Natura od wieków jest natchnieniem dla artystów wszelkich sztuk: malarstwa, fotografii, rzeźby, mody i designu. Na tegorocznych wybiegach mogliśmy podziwiać kolekcje zwiewnych, kwiecistych sukienek, wykonanych z przepięknych i romantycznych tkanin. Patricia Bonaldi zaprezentowała suknie kimonowe z głębokimi rozcięciami, Victoria Beckham kopertowe florystyczne tuniki, Dolce & Gabbana barokowe, pełne przepychu sukienki i żakiety wykończone wymyślnymi kwiatowymi konstrukcjami, a na końcu Balanciaga ze swoimi cool, wcale nie-romantycznymi kwiatami, graficznymi i kolorowymi aż do "colour-blockingu"

W modowy kwiecisty trend wpisują się też polskie gwiazdy. Podczas prezentacji najnowszej kolekcji torebek autorstwa Sabriny Pilewicz mieliśmy okazję sprawdzić, czy rodzime gwiazdy zaakceptowały modę ze światowych wybiegów. Świetnie z tym tematem poradziła sobie rzadko oglądana w ostatnim czasie Viola Kołakowska. Jej miętowa, w kolorowe kwiaty, szyfonowa i niezwykle romantyczna sukienka, bogata tkaniną a ascetyczna w formie zrobiła na wszystkich duże wrażenie. 

A wracając do wielkiego świata wybiegów i festiwali, feerie kwiatowych motywów mogliśmy obejrzeć na festiwalu muzycznym w Coachella. Ostatnie lata zmieniły nieco charakter tego muzycznego wydarzenia. Obok muzyki  liczy tam się tylko moda i to w stylizacjach blogerów modowych, celebrytów, muzyków i aktorów. Młodzi ludzie z całego świata czerpią inspiracje modowe przekuwając je potem na własny, indywidualny styl mody ulicznej. Tegoroczny sezon obfitował w obowiązkowe  kwieciste suknie w stylu boho. Do tego odsłonięte, opalone ramiona i nawiązujące do dzieci kwiatów wianki na głowie. Połączenie romantyzmu i hippisowskiego looku .

Kwiaty na lato

Kwiatowe trendy modowe ze światowych wybiegów dotarły również do wnętrz mieszkalnych. Wszystkie periodyki wnętrzarskie prześcigają się w prezentacjach dekoratorskich pełnych kwiatowych tkanin obiciowych, suszonych kwiatów oprawianych w ramy, tablic botanicznych, faksymili starodruków, naturalistycznych motywów na plakatach i grafikach. Po raz kolejny motywy ze świata przyrody wróciły do łask, sprawiając, że nasze pomieszczenia zyskały dodatkowe światło i kolor słonecznego poranka. 

Niezwykłą popularność zyskały sobie tapety o kwiatowych wzorach. Sięgnął po nie nawet sam Christian Lacroix, jeden z najwybitniejszych artystów mody. Francuski projektant połączył ducha natury ze swoich najnowszych kolekcji  houte couture z pragmatycznym światem dekoracji wnętrz, dowodząc po raz kolejny, jak te dwa światy: moda i sztuka użytkowa są ze sobą kompatybilne. Wzajemne inspiracje, czerpane z wzornictwa i faktury połączyły się w nową jakość. 

Możliwość czerpania inspiracji z natury to wielki przywilej. Flora i fauna otacza nas od zarania. Tak się do niej przyzwyczailiśmy, że często zapominamy o jej istnieniu. A gdy ktoś po raz kolejny przypomni nam o nich, za każdym razem odkrywamy na nowo urodę świata przyrody, przenosząc ją do naszych domów, ogrodów, do każdego detalu naszej garderoby. Codziennie stawiając kwiaty w salonie czy kupując modną kwiecistą sukienkę uśmiechamy się do nich porozumiewawczo. Jeszcze nie raz do siebie wrócimy!

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *