Dom

Zawiasy meblowe - modny wygląd i funkcjonalność twoich mebli

Redakcja dziennikpolski.com.pl
lut 24 2023

Szafki kuchenne

Wyposażenie wnętrz to duża część aranżacji wnętrz. Meble dodają stylu do przestrzeni, ale muszą być również funkcjonalne, łatwe w utrzymaniu i zapewniać komfortowy wypoczynek. Często skupiamy się na wyglądzie mebli i zapominamy wziąć pod uwagę szczegóły, takie jak uchwyty meblowe i zawiasy drzwi. Tymczasem szczegóły te mogą mieć znaczący wpływ na bezpieczeństwo i wygodę użytkowania mebli.

Zawiasy meblowe - rodzaje

Nie zdajemy sobie sprawy z samej liczby dostępnych zawiasów, dopóki nie planujemy renowacji naszych mebli lub wymiany drzwi szafek na nowe zawiasy. Przed dokonaniem zakupu warto wiedzieć, czego szukamy. Zawiasy do drzwi powinny być dopasowane do materiału i wymiarów mebli, a także do położenia Twoich drzwi. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę kąt otwarcia, na którym Ci zależy, a także styl, w którym chcesz utrzymać swoje szafki. Istnieją trzy rodzaje zawiasów: drewniane, z płyty wiórowej i szklane. Zawiasy, które są przystosowane do drzwi z ramą aluminiową lub drewnianą, różnią się od zwykłych zawiasów. Ważne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób drzwi są montowane do szafek. Zawiasy nakładane są inne niż te do drzwi wpuszczanych. Szafki narożne wymagają zupełnie innego systemu zawiasów. Odpowiednie elementy zapewnią wygodę użytkowania mebli i ich łatwy montaż.

Zawiasy do szafek meblowych - więcej niż funkcja użytkowa

Wszelkiego rodzaju okucia meblowe, systemy prowadnic szuflad i zawiasy drzwiowe były pierwotnie zaprojektowane tak, aby meble były funkcjonalne i stabilne. Obecnie to już nie wystarcza. Dziś akcesoria meblowe mają ogromny wpływ na aranżację wnętrz. Coraz większą popularnością cieszą się zawiasy w stylu retro, ponieważ nadają pomieszczeniom nostalgiczny charakter. Wyróżniają się oryginalnym designem, dbałością o szczegóły, solidnością wykonania oraz łatwością montażu. Zawiasy te można kupować pojedynczo, dzięki czemu można zastosować różne rodzaje w sąsiadujących ze sobą szafkach, dbając jednocześnie o to, by stylistycznie się uzupełniały. Znajdziesz zawiasy vintage w prostych, małych i wyszukanych wzorach. Żeliwo i stal to główne materiały używane do produkcji wiekowych zawiasów meblowych. Istnieją pewne oszałamiające kawałki, które zostały celowo zardzewiałe. Możesz wybierać spośród klasycznych stalowych lub eleganckich czarnych zawiasów meblowych.

Szafka meblowa

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zawiasów do mebli?

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na te podstawowe punkty przy zakupie zawiasów do szafek lub innych okuć i akcesoriów meblowych. Unikaj wybierania dużych zawiasów do delikatnych, wizualnie lekkich szafek. Małe zawiasy nie tylko będą wyglądać nieatrakcyjnie obok drzwi potężnych szafek w stylu kolonialnym, ale także nie będą w stanie utrzymać takiego ciężaru. Wbrew powszechnej opinii, ważny jest również kąt otwarcia. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na prezentacji zabytkowych barów, kredensów czy zawartości sekretarzyków. Nie wszystkie zawiasy meblowe pozwalają na demontaż drzwi na pełną szerokość. Wybrane przez nas zawiasy do szafek muszą być wizualnie zharmonizowane z przestrzenią, w której zostaną zamontowane oraz z meblami, do których będą przymocowane. Zwróćmy uwagę na materiał i styl uchwytów meblowych, a także na kolor i styl mebli oraz innych przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu. Zawiasy rustykalne sprawdzają się we wnętrzach rustykalnych, retro, industrialnych i vintage. Świetnie wyglądają również z drewnianymi szafkami. Pamiętaj, że do wykonania jednego skrzydła drzwiowego potrzebne będą dwie sztuki. To ważne, aby wziąć pod uwagę przy obliczaniu kosztów renowacji mebli. Jeśli w pomieszczeniu masz wiele szafek z drzwiami, liczbę potrzebnych zawiasów pomnożysz przez 4. Może to doprowadzić do sporego rachunku, zwłaszcza jeśli wybierzesz najdroższy i najbardziej rozbudowany model.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *