Finanse

Co dwa ubezpieczenia to nie jedno

Redakcja dziennikpolski.com.pl
lip 2 2018

ubezpieczenie

Jako właściciel pojazdu masz kilka stałych obowiązków – regularne przeglądy, naprawy, uzupełnianie paliwa, ale i wykupywanie ubezpieczenia. Czy każda forma polisy jest konieczna? Oczywiście, że nie, prawny przymus dotyczy jedynie OC. Ale, jak się czasem mówi w branży, co dwa ubezpieczenia to nie jedno. A jest przecież wiele form do wyboru…

OC – obowiązek każdego właściciela

Jeżeli chcesz legalnie poruszać się po drogach, Twój samochód musi mieć wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jeżeli nie dopełnisz tego obowiązku, spodziewaj się wysokich kar finansowych. Przepisy są takie, że polisa OC zawsze działa w tym samym zakresie, dlatego firmy mogą konkurować jedynie cenami. Jednak żeby wycena była sprawiedliwa, towarzystwa biorą pod uwagę szereg czynników, takich jak wiek, stan cywilny, miejsce zamieszkania i doświadczenie kierowcy, parametry pojazdu (rocznik, producent, model, wersja wyposażeniowa, rodzaj paliwa itd.), ale i wysokość zniżek wypracowanych za bezszkodową jazdę. To wszystko sprawia, że za OC płacisz od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, a jeśli nie przeprowadzisz porównania i symulacji (na przykład na stronie najtaniejuagenta.pl), niepotrzebnie stracisz dużo pieniędzy.

OC to obowiązek, ale czy opłaca się wykupić dodatkowe ubezpieczenie? Sprawdźmy, co mają towarzystwa do zaproponowania w ramach AC, assistance i NNW.

Ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie NNW nie jest stricte komunikacyjnym ubezpieczeniem, ale interesuje wielu kierowców, szczególnie tych, którzy autem wybierają się w długą trasę – na przykład na zagraniczne wakacje. O ile na terenie wielu państw honorowana jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, więc można liczyć na bezpłatne udzielenie elementarnej pomocy w sytuacji problemów ze zdrowiem, o tyle nie działa to w szczególnie szerokim zakresie. Jeśli wykupisz NNW, możesz liczyć m.in. na odszkodowanie (również dla bliskich, na wypadek Twojej śmierci), transport do kraju czy pokrycie kosztów skomplikowanych zabiegów.

Ubezpieczenie AC

Skrót – obok OC – jest dobrze znany wielu kierowcom. Ubezpieczenie AC, czyli autocasco jest nieobowiązkowe, lecz bardzo przydatne, w wielu przypadkach warto zdecydować się na ten wydatek. W ten sposób można ochronić się na wypadek kradzieży czy zniszczenia pojazdu bez względu na przyczynę(czego nie daje zwykłe OC). AC poleca się głównie posiadaczom cennych aut, a samą polisę można wykupić w korzystnym pakiecie z obowiązkowym ubezpieczeniem.

Assistance

Wielu kierowców nie wyobraża sobie codziennej jazdy bez świadomości, że oprócz OC mają wykupioną polisę assistance. Jej zakres może być bardzo szeroki. Zwykle wraz z ceną rośnie standard, a ten bywa naprawdę przydatny w kryzysowych sytuacjach. Posiadając assistance, nie martwisz się kolizją lub wypadkiem na drodze, bo masz opiekę prawną, auto zabiera laweta, a w najbliższym hotelu czeka nocleg z posiłkiem.

 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *