Finanse

Dyspozycja do paczki – kiedy ją wydać?

Redakcja dziennikpolski.com.pl
wrz 7 2022

„Dyspozycja do przesyłek kurierskich” to pojęcie, z którym powinna być zaznajomiona każda osoba korzystająca z usług firm kurierskich. Dlaczego? Złożenie dyspozycji daje wiele możliwości w zakresie zarządzania przesyłką także po jej nadaniu. W jakich przypadkach należy zgłosić dyspozycję do paczki i jak tego dokonać?

Czym jest list przewozowy? Co to jest dyspozycja?

Paczki dostarczane są przez firmy kurierskie na podstawie przypisanych do przesyłek listów przewozowych. Dokumenty te zawierają różne informacje kluczowe dla poprawnego zrealizowania usługi, m.in. dane nadawcy i odbiorcy, adres doręczenia, dane na temat zakupionych usług dodatkowych czy wskazówki dla kuriera. By proces dostawy przebiegał sprawnie i bezproblemowo, wysyłający paczkę musi upewnić się, że wszystkie podane informacje są zgodne z prawdą.

Czasami jednak może zajść konieczność dokonania pewnych zmian w danych zawartych w liście przewozowym. W takiej sytuacji zleceniodawca, nadawca bądź odbiorca przesyłki mają możliwość zgłoszenia dyspozycji do paczki. Dzięki temu są w stanie poinformować kuriera o nowych warunkach. Podmioty wydające takie żądanie muszą pamiętać o tym, by zrobić to odpowiednio wcześnie. Termin doręczenia jest ściśle związany z czasem, w którym klient dokona zgłoszenia. Wydanie dyspozycji zaraz po dostrzeżeniu takiej potrzeby pozwoli przewoźnikowi na szybką reakcję, dzięki czemu przesyłka będzie mogła dotrzeć pod wyznaczony adres już nawet następnego dnia.

Kiedy należy zgłosić dyspozycję do paczki?

Zgłoszenie dyspozycji to sposób na wprowadzenie określonych zmian do realizowanej usługi kurierskiej. Zmiany te mogą polegać na przykład na ustaleniu nowej formy odbioru przesyłki, uzupełnieniu danych adresowych czy wstrzymaniu doręczenia paczki. Oto co warto wiedzieć o zgłaszaniu dyspozycji w tych przypadkach.

Nowy adres doręczenia? Przeadresuj przesyłkę

Przesyłka została nadana, jednak w trakcie dostawy zmienił się adres odbiorcy? Konieczne będzie przeadresowanie przesyłki. Tego rodzaju zmiana zwykle wymaga złożenia stosownej dyspozycji. Klienci firm kurierskich mają taką możliwość, jednak jest ona obwarowana szeregiem warunków. Jednym z nich jest czas, który upłynął od momentu nadania paczki – jeśli dyspozycja zostanie złożona zbyt późno, może nie zostać zrealizowana.

Niektóre firmy kurierskie (na przykład DHL Parcel) pozwalają bezpłatnie korzystać z możliwości przekierowania przesyłki pod adres sąsiada. Jeżeli jednak trzeba zmienić adres doręczenia na taki znajdujący się dalej, na przykład w rejonie obsługiwanym przez inny oddział, płatnik musi wówczas zwykle liczyć się z dodatkową opłatą.

Wstrzymanie doręczenia przesyłki

Chęć wstrzymania doręczenia przesyłki również jest przesłanką do zgłoszenia odpowiedniej dyspozycji. W tej sytuacji, na polecenie klienta, kurier nie podejmie próby przekazania przesyłki odbiorcy w wyznaczonym pierwotnie terminie.

Zwrot przesyłki do nadawcy

Przesyłka jeszcze nie została doręczona, ale już wiesz, że będzie musiała zostać zwrócona do nadawcy? W takim przypadku dokonanie zwrotu też może wiązać się z koniecznością zgłoszenia dyspozycji. Pamiętaj, że tego rodzaju usługa zwykle wiąże się z dodatkową opłatą.

Zmiana płatnika za usługę transportową

Dyspozycję można zgłosić także wtedy, gdy nastąpiła zmiana płatnika za usługę transportową. W tym przypadku firma kurierska będzie wymagać podania danych płatnika przejmującego koszty transportu i pokrycia kosztów procedur związanych ze zmianą.

Zgłaszanie dyspozycji do paczki – jak to zrobić?

Jeśli zamierzasz zgłosić dyspozycję do paczki, zapoznaj się z dostępnymi sposobami na zarządzanie przesyłkami wyznaczonymi przez tę firmę kurierską, z której usług korzystasz. Każdy przewoźnik proponuje swoim klientom nieco inne rozwiązania w tym zakresie. Największe firmy kurierskie udostępniają specjalne formularze internetowe, dzięki którym szybko i łatwo wypełnić można odpowiednie zgłoszenie. W razie wątpliwości skontaktuj się z infolinią danego przewoźnika.

Artykuł partnera

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *