Finanse

Jak rozliczyć PIT 37 nowocześnie i bezproblemowo

Redakcja dziennikpolski.com.pl
wrz 28 2017

PIT37

Na progu nowego sezonu rozliczeń podatku dochodowego dla większości podatników w naszym kraju pytanie „jak rozliczyć PIT 37” wciąż pozostaje aktualne. Kryje się za nim szereg pomniejszych pytań: czy rozliczenie PIT 37 można wykonać samodzielnie? Jak rozliczyć PIT 37 łatwo i wygodnie? Jak rozliczyć PIT 37 w 10 minut? i najważniejsze być może z nich wszystkich, gdyż potencjalnie stanowiące jednocześnie odpowiedź na pozostałe  – jak rozliczyć PIT 37 online?

Już niebawem będziemy musieli rozliczyć z fiskusem naszą roczną aktywność ekonomiczną za rok 2017. Jak co roku stajemy wobec konieczności skonfrontowania się w takiej bądź innej formie z roczną deklaracją podatkową PIT. W jaki sposób podejmiemy tę konieczność, jest zasadniczo kwestią osobistych preferencji i przyzwyczajeń, dlatego nie dla wszystkich podatników ma sens stawianie pytania o to, jak rozliczyć PIT 37  – wielu z nas znakomicie wie, jakie ma potrzeby jako podatnicy i jakie narzędzia wydają się najlepszą na nie odpowiedzią. Niewątpliwie dla znacznej części aktywnych podatników w Rzeczypospolitej Polskiej preferowaną formą przekazywania informacji podatkowej organom administracji podatkowej pozostaje wciąż formularz tradycyjnej papierowej deklaracji PIT. Oczywiście nie należy krytykować gustów, szczególnie gdy wynikają one z wieloletnich przyzwyczajeń i poczucia bezpieczeństwa, jednak czasem warto poddać w wątpliwość utarte ścieżki rozwiązywania problemów, gdyż współczesny świat zmienia się niezwykle dynamicznie, a poza ogromną presją, jakiej w związku z tym podlegamy od czasu do czasu mamy możliwość skorzystania z niemałych udogodnień, jakie postęp oferuje. Tak się składa, że jeszcze przed kilku laty pytania w rodzaju, jak rozliczyć PIT 37 przez Internet czy też jak rozliczyć PIT w kilka minut nie miałyby najmniejszego sensu. Jedyną realną alternatywą, przed jaką pozostawiano przeciętnego podatnika była możliwość zmierzenia się z papierowym PIT samodzielnie lub też za pośrednictwem księgowych. Każda z tych opcji miała nieredukowalne wady: samodzielne przygotowanie PIT wiązało się z niebezpieczeństwem błędu w deklaracji i koniecznością ciężkiej pracy nad nieczytelnymi formularzami, wynajęcie księgowego to oczywiście dodatkowe koszty.

Przed kilku laty w świecie rozliczeń podatkowych PIT nastąpił początek rewolucji informatycznej. Od tego momentu (w Polsce od roku 2008) na rynku zaczęły pojawiać się cyfrowe narzędzia z sukcesem zastępujące tradycyjne formy rozliczenia podatku dochodowego. Od tego też momentu, a właściwie nieco później, kiedy konkurencja między firmami oferującymi elektroniczne platformy do przygotowania zeznania PIT zaowocowała coraz to bardziej zaawansowanymi i łatwymi w obsłudze programami, pytania w rodzaju jak rozliczyć PIT 37 efektywnie nabrały rzeczywistego znaczenia. Okazało się, iż nie każde oferowane oprogramowanie w równym stopniu odpowiada potrzebom nowoczesnego, świadomego podatnika. Początkowe wersje cyfrowych rozwiązań PIT paradoksalnie wciąż budziły u większości podatników zakłopotanie  – nierzadko deklaracja nawet tak prosta, jak rozliczenie PIT 37 online wymagała pomocy specjalisty w trakcie uzupełniania elektronicznych formularzy, ponieważ były one całkowicie podporządkowane stylowi pracy z tradycyjną, papierową deklaracją. Okazało się z jednej strony, że nie wystarczy przetransferować formularza podatkowego do portalu internetowego, by ułatwić życie podatnikowi, z drugiej, że nowe cyfrowe środowisko rzeczywiście oferuje niespotykane wcześniej możliwości dostosowania sztywnych formuł PIT 37 do współczesnych potrzeb wygodnego, a jednocześnie narzekającego na nieustanny brak czasu podatnika.

Dziś dla wielu z nas, gdy pytamy, jak rozliczyć roczny PIT 37, pytanie to w istocie znaczy, jak przygotować rozliczenie PIT 37 w sposób najbardziej dla nas dogodny. W gruncie rzeczy nie zastanawiamy się nawet nad bardzo ważnymi skądinąd kwestiami bezpieczeństwa rozliczenia cyfrowego, pewności wyliczeń podatkowych, czy też krótkiego terminu oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku. Kwestie te niejako z definicji zapewnione są w każdej nowoczesnej aplikacji podatkowej. Na plan pierwszy oczekiwań podatnika wysunęły się w ciągu kilku ostatnich lat przede wszystkim czas i wygoda rozliczenia. Tak więc, jak rozliczyć PIT 37 łatwo i wygodnie? Przede wszystkim wybrać program PIT, który wydaje się nam czytelny i łatwy w obsłudze (znakomitym przykładem tego jest PITax.pl Łatwe podatki). Szczególną uwagę należy zwrócić na tzw. kreatora zeznania podatkowego tj. tryb działania aplikacji, w którym podatnik udziela jedynie prostych podstawowych informacji, a w rezultacie otrzymuje spersonalizowane pod kątem jego potrzeb interaktywne formularze z możliwościami wielokrotnej edycji. Należy wystrzegać się zbytniej ilości mało przejrzystego prawnego żargonu  – aplikacje przeładowane treściami przepisów prawa podatkowego prawdopodobnie nie stawiają na przyjazność użytkownikowi.

Finalnym pytaniem „jak?” jest dla nas „jak rozliczyć PIT 37 online bezproblemowo i szybko?”. Tutaj wybór właściwego oprogramowania również jest kluczowy i z całą pewnością umożliwi nam błyskawiczne rozliczenie. Warto jednak pamiętać także o przygotowaniach, ponieważ bez dostępu do wszystkich wymaganych dokumentów i informacji deklaracja podatkowa nie może być przygotowana sprawnie i szybko  – nie może być przygotowana w ogóle.


Artykuł pilotujący projekt „PITax.pl dla OPP”, czyli wspólną inicjatywę Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.

 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *