Finanse

Kto i co powinien ubezpieczyć przy wynajmie lokalu?

Redakcja dziennikpolski.com.pl
sie 21 2019

Kto i co powinien ubezpieczyć przy wynajmie lokalu?

Jeżeli się decydujemy na wynajmowanie mieszkania, to warto jest pamiętać o posiadaniu odpowiedniej mieszkaniowej polisy. Przyda się zarówno właścicielowi lokalu jak i także jego najemcy. W zależności dokładnie od tego którą reprezentujemy stronę w umowie, wybrać należy właściwy zakres ochrony.

Porównanie cen

W Polsce są częściej wynajmowane mieszkania, a niżeli domy. Jest to zjawisko popularne wśród studentów w dużych miastach jak i także wśród osób, które z przeróżnych powodów się nie decydują na hipoteczny kredyt. Choć ubezpieczenie mieszkania czy też domu nie jest obowiązkowe, oczywiście pod warunkiem, że bank, który udziela kredytu tego nie wymaga. Pozwala to na uniknięcie finansowych kłopotów w razie pojawienia się jakiejś szkody.

Zdecydowanie lepiej, gdy najemca czy też wynajmujący posiadają osobną mieszkaniową polisę. To z kolei pozwoli na uniknięcie sporów przy wypłacie danego świadczenia. Ta takim rozwiązaniem na pewno przemawia cena ubezpieczenia danej nieruchomości. Jest to koszt od stu złotych rocznie. Choć polisy wartościowe zaczynają się dwustu lub dwustu pięćdziesięciu złotych. Oczywiście cena obejmuje ochronę, która trwa rok.

Co najmniej ochrona murów - dla właściciela

W przypadku ubezpieczenia mieszkania czy też domu (np. https://auto-online.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-domu-i-mieszkania/tlkm/ubezpieczenie-nieruchomosci.html) na wynajem stroną zdecydowanie bardziej uprzywilejowaną jest zdecydowanie właściciel. W razie gdy występuje pożar, zalanie czy też kradzież z włamaniem odszkodowanie bezpośrednio trafi do wynajmującego. Jest jeden warunek. Chodzi o to, że zdarzenie miało miejsce w zakresie ochrony wykupionej.

Dlatego też osoba wynajmująca powinna zadbać o podstawę, ale i także o rozszerzenia. Powinny to być na pewno:

- stałe elementy. Najczęściej wykładziny, instalacje czy podwieszane sufity wymagają rozszerzenia osobnego

- ochronę dotyczącą pożaru,

- zalania,

- ryzyk wymienionych w OWU.

Dla osoby wynajmującej nieruchomość na pewno jest niezbędna polisa podstawowa. W zależności od danego towarzystwa liczba tak zwanych zdarzeń przekracza nawet dwadzieścia ryzyk. Jeśli chodzi o rozszerzenia, to dużo zależy od osoby ubezpieczającej lokal.

A co dla najemcy? Nie tylko w życiu prywatnym OC

Osoba najmująca dom czy też mieszkanie na pewno nie otrzyma odszkodowania za zalanie stałych elementów czy też ścian. Dlatego, że nie jest właścicielem. Inaczej jest jeśli chodzi o mienie ruchome. Należy to od lokatorów, którzy płacą za wynajem. Przyda się w związku z tym polisa, która zawiera ochronę wyposażenia w momencie występowania losowych zdarzeń, czyli zalania czy też pożaru jak i także kradzieży wraz z dewastacją czy też z włamaniem.

Oczywiście znacznie innym rozszerzeniem dla najemcy będzie w życiu prywatnym OC. Posiadanie cywilnej odpowiedzialności w nie swoim mieszkaniu czy też domu jest praktyczne z wielu powodów:

- w razie zalania sąsiada,

- za szkody, które są wyrządzone przez dzieci,

- za szkody, które są wyrządzone przez zwierzęta,

Najemca jeśli posiada sprzęt elektroniczny na własność czy też inne nieruchomości, to powinien rozszerzyć domowe assistance. Cały pakiet najczęściej obejmuje nie tylko ruchome mienie, ale i także samego najemcę. Zapewnia na przykład zastępczy lokal gdy dojdzie do pożaru czy też do zalania. Assistance najczęściej zapewnia także transport do hotelu do stu kilometrów od miejsca zamieszkania, finansowanie hotelowej doby czy też opiekę nad zwierzętami.

Przydatnym, ale osobnym dodatkiem będzie także NNW. Ten pakiet zawiera ochronę na wypadek wymienionych chorób, świadczeń czy też urazów w umowie. Następstwa wypadków nieszczęśliwych to korzystne rozwiązanie dla najemców, które posiadają dzieci czy też nie posiadają ubezpieczenia na nasze życie.

Polisę dla nieruchomości warto pod kątem zawartości dobrać. Weźmy pod uwagę także cenę. Gdy posiadamy ubezpieczenie kompleksowe, to należy pamiętać o wykupieniu licznych dodatków. Chodzi na przykład o wyposażenie domu czy też mieszkania. Ta ochrona przydaje się w razie pożaru, kradzieży czy też zalania. Co więcej wcale to dużo nie kosztuje co nas zdecydowanie bardzo cieszy. Gdy nie zamierzamy w żadnym wypadku przepłacać za ten sam identyczny czy też podobny produkt, to na pewno należy sprawdzić samą wysokość składki dla naszej nieruchomości. Można to jak najbardziej zrobić w specjalny kalkulatorze polis mieszkalnych, który znajdziemy oczywiście w Internecie. W jakieś jedyne trzy minuty porównamy ceny w osiemnastu towarzystwach. Najważniejsze, że zrobimy to w jednym miejscu i od razu w zasadzie otrzymamy najkorzystniejszą ofertę ubezpieczeniową dla naszej nieruchomości. Jest to jak najbardziej dla nas świetne rozwiązanie.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *