Kariera

Płyta gazowa czy indukcyjna?

Redakcja dziennikpolski.com.pl
wrz 7 2017

płyta indukcyjna

Zakup płyty grzewczej może okazać się dobrym pomysłem nie tylko ze względu na wygodę użycia, ale również kwestie finansowe. Oczywiście konieczny jest odpowiedni dobór rodzaju urządzenia – na rynku dominują przede wszystkim modele gazowe oraz indukcyjne.

Jak nietrudno się domyślić, różnią się one między sobą przede wszystkim budową oraz sposobem działania. Wpływ na ostateczny wybór będą miały również kwestie techniczne, a także cena i koszty eksploatacyjne. Warto więc wszystko dokładnie przeanalizować.

Działanie

Płyta gazowa wymaga od nas skorzystania z odpowiednio przygotowanych przyłączy gazowych, dzięki którym możliwe stanie się zasilenie urządzenia. Ich doprowadzenie nie zawsze jest możliwe, dlatego w niektórych sytuacjach wykorzystywane są osobne butle. Jest to jednak nieco kłopotliwe – zajmują bowiem sporo miejsca, a do tego muszą być regularnie wymieniane bądź napełniane.

Warto podkreślić, że płyty gazowe występują na rynku w kilku odmianach. Najtańsze są te, które przypominają tradycyjna kuchenkę – wyposażone są w palniki uruchamiane za pomocą kurków. Zakupić można również bardziej zaawansowane urządzenia, posiadające szklane płyty, z wydzielonymi polami grzewczymi. Są to zdecydowanie najdroższe modele, które jednak zapewniają najwyższy komfort użycia.

Płyta indukcyjna jest zdecydowanie bardziej zaawansowana pod względem technologicznym. Jej działanie opiera się na wytwarzaniu pola elektromagnetycznego, dzięki któremu możliwe jest podgrzanie naczyń znajdujących się na płycie. Co jednak ważne, mechanizm grzewczy zostanie uruchomiony tylko wówczas, gdy użyjemy naczyń wykonanych z materiału ferromagnetycznego. W innym przypadku pole grzewcze pozostanie chłodne.

Koszty

Jest to jedna z najważniejszych kwestii, które musimy wziąć pod uwagę podczas zakupu konkretnej płyty grzewczej. Mowa tu zarówno o kosztach zakupu, jak i eksploatacji urządzeń.

Zdecydowanie tańsze są obecnie płyty gazowe. Nawet najlepsze modele oparte na szklanej tafli kosztują o wiele mniej od standardowych płyt indukcyjnych. Jak natomiast wygląda sprawa kosztów eksploatacyjnych? Płyty gazowe pod tym względem wypadają bardzo dobrze, gwarantując stosunkowo niskie rachunki (zdecydowanie niższe niż w przypadku użycia standardowych płyt elektrycznych).

Płyty indukcyjne są co prawda zasilane prądem, jednak należy podkreślić, że wykonane są w technologii, która zdecydowanie ogranicza zużycie energii. W efekcie są to płyty bardzo oszczędne, dlatego nie musimy martwić się rosnącymi rachunkami. Co ważne, efektywność omawianych urządzeń sprawia, że potrawy przygotowywane są bardzo szybko, co również wpływa na obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Największa wadą tego typu płyt jest jednak wysoka cena zakupu – oczywiście w zamian otrzymujemy bardzo zaawansowane urządzenie, pozwalające na skorzystanie z wielu przydatnych funkcji.

Funkcje

A skoro o nich mowa, warto zaznaczyć, że płyty indukcyjne to najnowocześniejsze urządzenia grzewcze obecnie dostępne na rynku. Generowane ciepło pozwala na szybkie oraz niezwykle bezpieczne przygotowanie wszystkich potraw.

Co więcej, tego typu płyty wyróżniają się również wieloma funkcjami dodatkowymi, w postaci chociażby rozbudowanych programatorów czy mechanizmów regulacji temperatury. Wszystko to sprawia, że czas spędzony w kuchni okaże się niezwykle efektywny.

Płyty gazowe wyróżniają się oczywistymi ograniczeniami technologicznymi, które przekładają się na ich wydajność. Potrawy przygotowywane są znaczenie dłużej, konieczne jest również wykorzystanie odpowiedniego przyłącza gazowego, a także dostosowanie instalacji wentylacyjnej.

Co wybrać?

Biorąc pod uwagę wszystkie kwestie techniczne, a także wydajność przedstawionych urządzeń, śmiało można stwierdzić, że płyta gazowa okaże się dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy poszukują oszczędności. Jest ona bowiem stosunkowo tania, nie wymaga również zakupu specjalnych garnków. Liczyć musimy się jednak z długim czasem przygotowywania potraw, a także brakiem wielu funkcji dodatkowych.

Płyta indukcyjna wymaga większych nakładów finansowych – poza urządzeniem, zakupić musimy bowiem również odpowiednie naczynia. Z drugiej jednak strony, oferuje ona o wiele efektywniejsze działanie oraz funkcje dodatkowe. Okaże się więc lepsza dla osób, które są gotowe zainwestować nieco więcej.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *