Kultura

Kiedy wybór kremacji jest wyborem optymalnym?

Redakcja dziennikpolski.com.pl
gru 22 2022

​W Polsce istnieją dwie główne formy organizacji pochówku. Pierwszą są pogrzeby tradycyjne, gdzie ciało zmarłego trafia do grobu w trumnie. Takie rozwiązanie wciąż wybierane jest częściej, jednak coraz większą popularność zyskuje drugi wariant czyli kremacja. Kiedy jest to optymalna opcja? W jakich sytuacjach i dlaczego warto zdecydować się na usługi krematorium?

Wola zmarłego

Ważną kwestią, która zawsze powinna być brana pod uwagę, jest wola osoby nieżyjącej. Coraz częściej zdarza się, że zmarły za życia wyrażał chęć, by jego ciało po śmierci zostało spopielone. Powodem tego bywają kwestie światopoglądowe, religijne, ekologiczne. W takim wypadku najbliższa rodzina odpowiedzialna za przeprowadzenie pochówku powinna spełnić wolę nieżyjącego i zdecydować się na pogrzeb kremacyjny.

Ograniczenie miejsca

Gdy umiera człowiek, jego rodzina zwykle pragnie pochować go na cmentarzu w pobliżu miejsca zamieszkania lub obok innych, zmarłych wcześniej krewnych. Nie zawsze jednak grób rodzinny jest wystarczająco duży, by pomieścić określoną liczbę trumien. Wówczas najbardziej optymalnym wyborem wydaje się kremacja. Urna z prochami jest nieporównanie mniejsza od trumny, a co za tym idzie – zwykle bez trudu mieści się w istniejącym już grobie. Takie rozwiązanie korzystne jest także wtedy, gdy na wybranym cmentarzu nie ma miejsca na wykopanie nowego, dużego grobu. Wówczas urna ze spopielonym w krematorium ciałem może zostać umieszczona w znacznie mniejszym grobie lub w kolumbarium.

Oszczędność finansowa

Zorganizowanie pochówku wiąże się niestety z niemałymi kosztami. Zasiłek pogrzebowy z reguły nie pokrywa nawet większej części wydatków, a nie każdy dysponuje określoną kwotą, by móc sfinansować ceremonię. Wiele osób zmuszonych jest więc w jak największym stopniu ograniczyć koszty uroczystości. Nie jest to proste – z niektórych elementów pogrzebu zwyczajnie nie da się zrezygnować. Sporą oszczędnością może być wówczas kremacja wybrana zamiast pochówku tradycyjnego. Już sam zakup urny to zdecydowanie mniejszy wydatek – ich ceny zaczynają się już od 100-200 zł. W przypadku trumny koszt jest przynajmniej kilkukrotnie wyższy. Ponadto możliwość umieszczenia urny w istniejącym już grobie oznacza brak zakupu nowego miejsca na cmentarzu i korzystania z usług firmy kamieniarskiej.

Przeniesienie grobu

Często zdarza się, że jakiś czas po śmierci rodzina zmarłego decyduje się na przeniesienie grobu – np. z powodu przeprowadzki. Wówczas kremacja okazuje się rozwiązaniem bardziej praktycznym, ponieważ cały proces staje się znacznie prostszy. O wiele łatwiej jest dokonać zmiany miejsca pochówku w przypadku niewielkiego pojemnika z prochami niż w przypadku dużej trumny.

Śmierć za granicą

Dla wielu osób kremacja staje się wyborem optymalnym w momencie, gdy do śmierci członka rodziny dochodzi poza granicami kraju. Jeśli w takim wypadku pogrzeb planowany jest w Polsce, konieczne staje się przetransportowanie nieżyjącego na teren naszego państwa. Przewiezienie zwłok w trumnie jest jednak bardziej skomplikowane formalnie, dłuższe i droższe. Skorzystanie z zagranicznego krematorium i transport małej urny z zagranicy do Polski to pod wieloma względami opcja zdecydowanie korzystniejsza.

Krematorium Olimp w Strzelinie świadczy kompleksowe usługi związane z kremacją. Jako podmiot autonomiczny i pracujący przez całą dobę zapewnia zakładom pogrzebowym sprawne wykonanie procedury spopielenia, przy zachowaniu nawet najbardziej rygorystycznych norm wynikających z przepisów o ochronie zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego.

Artykuł partnera

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *