Kultura

"Zapierający dech" Festiwal Sztuki Wizualnej "Inspiracje" w Szczecinie

Redakcja dziennikpolski.com.pl
cze 7 2017

Performance artystyczny

"Breathtaking" to hasło dwunastego już Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej Inspiracje. Tłumacząc na język polski to zapierający dech. Samo wydarzenie rozpocznie się już 30 czerwca w Szczecinie. Program jest niesamowicie rozbudowany. Znajdują się w nim happeningi, wystawy, spotkania z artystami jak i także performance. Główne wydarzenie festiwalu to oczywiście wystawa "Breathtaking".

To ona właśnie prezentuje prace, którymi autorami są współcześni artyście z Ameryki Północnej, Europy oraz Australii i Oceanii. Zrealizowana ona została przez Roba Garretta, czyli przez kuratora nowozelandzkiego. To właśnie Szczecin jest przez niego odbierany jako miejsce, które zapiera dech. Bardzo dużo uwagi poświęca wodnemu charakterowi miasta jak i także oddechu, który rozumie jako siłę życiową współczesnych ludzi. To właśnie mniej więcej powiedział dyrektor Krzysztof "Ked" Olszewski "Inspiracji" podczas prasowej konferencji w poniedziałek. Na Grodzkiej wyspie powstanie instalacja o nazwie "Lust" Jest autorką jest Olga Milczyńska. Składa się ona z dobrych kilkudziesięciu postawionych tak zwanych "łapaczy wiatru"

Jako ciekawostkę warto zaznaczyć, że festiwal ten jest organizowany już od wielu lat. Dokładnie to pierwszy festiwal został zorganizowany w roku 2005. Wówczas to on nosił nazwę FFK, czyli Festiwali Fotografii Kreacyjnej. Corocznie impreza ta regularnie zmienia formułę. Wraz z formułą oczywiście zmienia się także temat przewodni.

Poprzednie hasła poprzednich edycji to oczywiście między innymi:

- "Memores"

- "Sacrum-profanum"

- "Space"

- "Glamour"

- "Paradise"

Wystawy sztuki

We wszystkich odsłonach, które miały dotychczas miejsce wzięło udział już około 600 uznanych artystów dokładnie z całej Polski jak i także ze świata.

Można tutaj wymienić takie postacie jak:

- Zbigniew Rybczyński

- Lech Majewski

- grupa Łódź Kaliska

- Zbigniew Libera

- Katarzyna Kozyra

- Peter Greenaway

- Eva&Adele

- Karim Rashid,

- rosyjska grupa Aes+F

- Sissel Tolaas

- czeski performer David Cerny.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *