Motoryzacja

Co powinien wiedzieć każdy kierowca?

Redakcja dziennikpolski.com.pl
sie 17 2018

kierowca

Każdy użytkownik samochodu powinien utrzymywać swój pojazd w nienagannym stanie technicznym i oddawać go do regularnych kontroli oraz przeglądów, aby zagwarantować – sobie i podróżującym osobom pełne bezpieczeństwo. Duże znaczenie ma też komfort i wygoda podróży, bowiem większość z nas spędza w autach naprawdę dużo czasu – dojeżdżamy do pracy i z pracy do domu, jeździmy na wakacje, odwiedzamy krewnych, niemal codziennie podjeżdżamy do sklepów na zakupy. Jak widać, intensywnie użytkujemy pojazdy – aby odpłaciły nam się efektywną pracą, warto o nie zadbać.

Warto też mieć pełną świadomość, jakie części znajdują się w samochodzie, np. czym są amortyzatory i dlaczego są one tak ważne dla prawidłowego funkcjonowania pojazdu. Mówiąc krótko, jest to specjalny mechanizm podwozia, który spełnia naprawdę dużo zadań, a najważniejszym z wszystkich jest amortyzowanie. Czym jest amortyzowanie? Jest to przenoszenie drgań z elementów sprężystych i znaczne ich minimalizowanie, by były możliwie najmniej odczuwalne. W ten sposób nasz niepozorny amortyzator ma naprawdę duże znaczenie dla komfortu podróży, ponieważ to on ma zapewnić wygodę i bezpieczeństwo podczas jazdy. Aby tak było, powinien być wysokiej jakości.

Typy amortyzatorów

Na rynku wyróżnia się dwa główne typy amortyzatorów – olejowe i gazowe. Te pierwsze funkcjonują w oparciu o dwa zawory – przepływa przez nie ciecz, która minimalizuje i ostatecznie niweluje drgania. To bardzo efektywne części, które mogą zapewnić duży komfort podróży, ale jednocześnie robią to kosztem przyczepności, mogą też wydłużyć czas reakcji i zmniejszają siłę tłumienia. Dużo lepsze są te drugie amortyzatory – gazowe – które teoretycznie działają podobnie, ale to nie ciecz przepływa przez zawory, a specjalna mieszanka gazu z płynem. Gaz sprawdza się dużo lepiej od oleju, dzięki czemu amortyzatory gazowe reprezentują wyższy standard i dają o wiele lepszą przyczepność auta. Sporym plusem tego drugiego typu amortyzatorów jest też możliwość swobodnej regulacji, ale nie tylko. Są one mniej podatne na warunki atmosferyczne, ponieważ gaz nie zmienia swoich parametrów pod wpływem wysokiej temperatury tak szybko, jak olej. Dużo mniejsza zależność od panujących warunków atmosferycznych  – gaz nie zmienia tak wyraźnie swoich parametrów, jak olej pod wpływem temperatury. Ponadto amortyzatory gazowe można częściowo regulować, określać parametry pracy.

O czym warto pamiętać?

Stan techniczny amortyzatorów ma naprawdę ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Niesprawne amortyzatory nie gwarantują stosownej przyczepności opony do nawierzchni, a to znacznie pogarsza skuteczność hamowania. Każdy kierowca powinien pamiętać, że amortyzatory mają ograniczoną żywotność, a każda część zużywa się na swój sposób w zależności od tego, jak się ją eksploatuje (niektórzy kierowcy omijają nierówności, inni nie). Ze względu na to, że jest to jeden z najbardziej eksploatowanych elementów podwozia, auta powinny przechodzić specjalistyczny, kontrolny test amortyzacyjny co najmniej raz do roku. Przestrzeganie tej zasady pomoże kierowcom zadbać o bezpieczeństwo i komfort podróży.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *