Motoryzacja

Nożyk introligatorski: uniwersalne narzędzie do cięcia

Redakcja dziennikpolski.com.pl
lut 26 2021

Nóż introligatorski znajduje szerokie zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest cięcie dowolnego materiału. Sprawdza się też w przypadku warsztatu samochodowego.

Nożyk introligatorski w warsztacie samochodowym: zastosowanie

Nóż introligatorski to stosunkowo szerokie pojęcie. W tej kategorii znajdują się noże do papieru i kartonu, a także otniki, czyli noże do cięcia tektury czy noże z elastycznym i szerokim ostrzem wykorzystywane do cięcia skór. W przypadku warsztatu samochodowego najczęściej stosuje się noże mogące przeciąć tkaniny, a także elementy metalowe lub skórzane. Jego zastosowanie jest takie same jak każdego narzędzia tnącego i stosuje się go wszędzie tam, gdzie pojawia się konieczność dokładnego i szybkiego odcięcia danej powierzchni. Aby nóż spełniał swoje funkcje, powinien być wykonany z wysokiej jakości materiału, który cechuje się wysoką trwałością. Najczęściej jest to stal narzędziowa stopowa CRG 10. Cechuje się większą wytrzymałością niż większość dostępnych stopów stali. Do cięcia tworzyw sztucznych stosuje się stal CRG 12. Ma ona podwyższoną ilość składników stopowych wolframu. Dodatkowo jest niezwykle odporna na ścieranie, więc jest żywotniejsza i nie podlega uszkodzeniom wynikającym z codziennego stosowania noża. Największą trwałością charakteryzuje się stal HSS oraz HM, która jest wykonana z wykorzystaniem węglika spękanego. Takie noże możemy stosować do masowych cięć. Ich olbrzymią zaletą jest to, że mogą być ostrzone nawet kilkadziesiąt razy. Są zatem niezwykle wydajne. Ich obecność jest wskazana szczególnie tam, gdzie pojawia się potrzeba przycinania czy odcinania dużych powierzchni materiałowych, gum oraz części plastikowych. Nóż ten można też wygodnie stosować w przypadku wykonywania długich cięć w jednej linii oraz kiedy pojawia się potrzeba dokonania cięć półkolistych i łamanych.

Wygodną pracę w warsztacie samochodowym gwarantuje jedynie posiadania kilku czy nawet kilkunastu noży introligatorskich w różnych rozmiarach. Małe noże są przydatne do odcinania kawałków materiałów, skóry w środku pojazdu. Duże noże są wskazane, gdy konieczne jest odcięcie dużych powierzchni plastikowych. Sprawdź ofertę noża introligatorskiego na https://sklep-warsztat.pl/product/nozyk-introligatorski-3-ostrza/.

Jak prawidłowo ułamać nożyk introligatorski

Chociaż nóż introligatorski jest używany do wielu różnych prac związanych z cięciem w warsztacie samochodowym, to wiele osób, także specjalistów i mechaników nie wie, jak prawidłowo odłamać ostrze noża lub próbuje je złamać niebezpiecznymi metodami. Zobaczmy, jak bezpiecznie odłamać ostrze noża użytkowego w 4 krokach.

Pierwszy krok - Użyj szczypiec, aby odłamać ostrze. Zdecydowanie zalecamy użycie szczypiec w celu bezpiecznego przerwania, zanim zdejmiesz ostrze noża użytkowego. W ten sposób można mocniej chwycić nóż i odłamać ostrze z mniejszą siłą.

Drugi krok - Mocno chwyć ostrze. Łatwiej i bezpieczniej będzie odłamać ostrze, jeśli chwycisz je z punktu znajdującego się blisko linii separacji. Po mocnym chwyceniu ostrza szczypcami można je złamać, stosując siłę skierowaną w dół.

Trzeci krok – Zerwanie. Używając kontrolowanej siły, którą zastosowałeś przy poprzednim kroku, możesz w pełni bezpiecznie złamać krawędź ostrza. Ponieważ masz do dyspozycji szczypce, to złamana krawędź ostrza nie zostanie zgubiona, a tym samym nie spowoduje przypadkowych obrażeń u pracowników lub nie spowoduje niezamierzonych szkód w warsztacie samochodowym czy w środku pojazdu.

Czwarty krok - Po zerwaniu. Po zakończeniu całego procesu łamania możesz kontynuować cięcie z pozostałymi krawędziami ostrza. Możesz zapobiec powstaniu szkód i niezamierzonych obrażeń, wkładając połamane krawędzie do pojemnika na odpady. Należy pamiętać, że aby pierwsze cięcie wykonać ostrożnie – gdyż mamy do czynienia z nowym – dużo ostrzejszym i skuteczniejszym ostrzem. Samą krawędź należy odłamać w odpowiednim momencie. Łatwo go przewidzieć. Ostrze staję się dysfunkcyjne i przestaje spełniać swoje zadanie lub po prostu jakość cięcia pozostawia wiele do życzenia. W każdym przypadku wymianę ostrza należy przeprowadzić, gdy jego krawędź staje się matowa.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *