Sport

Jak wybrać rozmiar rękawic bokserskich?

Redakcja dziennikpolski.com.pl
maj 25 2022

Choć wybór rozmiaru rękawic bokserskich nie wydaje się być trudną sztuką, w praktyce, głównie w sklepie, niezaznajomieni mają z tym problem. Rękawice bowiem różnią się nie tylko wartością uncji (Oz), którą znajdujemy jako główne oznaczenie, ale i kształtem czy sposobem wykonania. Na co zatem zwracać uwagę, aby właściwie dobrać rozmiar? Dlaczego jest to tak ważne?

Co decyduje o rozmiarze rękawic?

Na rozmiar rękawic wpływ ma m.in. ich kształt, lecz przede wszystkim materiały, z jakich są wykonane. Chodzi głównie o wypełnienie, do którego najczęściej stosowana jest pianka. Rękawice pod względem rozmiaru wewnętrznego różnią się znacznie mniej niż przyglądając się im na zewnątrz. Jest to spowodowane faktem, że rękawice bokserskie mogą mieć wiele warstw, przez to zmieniają się ich poszczególne parametry, w tym waga.

Jeszcze jeden element decydujący o wadze, a zatem finalnie rozmiarze rękawic, to zastosowanie dodatkowych wstawek w strefach blokowania lub w okolicy nadgarstka.

Oz, czyli waga rękawic

Oznaczenie Oz na rękawicach to liczba uncji, czyli waga danego modelu rękawic. Tutaj stosowane są tylko parzyste liczby, a jedna uncja jest równa około 28 gramom. Ten system oznaczania stosowany jest przez zdecydowaną większość producentów rękawic.

Podczas wybierania rękawic bokserskich można się posłużyć ogólnym, najczęściej przyjmowanym standardem. Dostępne są zatem następujące rękawice:

  • 4 Oz do 6 Oz – te najmniejsze przewidziane są dla dzieci do 6 roku życia. „Szóstka” może być stosowana u dzieci do 10 roku życia;
  • 8 Oz – sprawdza się w grupie młodzieży, a także u kobiet, które mają drobne dłonie;
  • 10 Oz i powyżej – to rękawice przeznaczone dla osób dorosłych.    

Przeznaczenie rękawic bokserskich

W przypadku oznaczenia od 10 Oz i powyżej, rozmiary wewnętrzne nie różnią się w znaczącym stopniu i można je korygować chociażby odpowiednio dobranymi owijkami. Tutaj kluczowe jest przeznaczenie rękawic. Te mieszczące się w przedziale 10 Oz do 12 Oz powinny być wybierane do treningów technicznych oraz z przyrządami. Większe zaś, gdy w grę wchodzą sparingi.

Wielkość zewnętrzna najmocniej zmienia się właśnie w rękawicach powyżej 10 Oz, które mają więcej wypełnienia w strefie uderzenia. Jest to podyktowane koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa podczas sparingów.

Podczas wybierania rękawic bokserskich konieczne jest zatem uwzględnienie nie tylko swojego wieku czy wielkości dłoni, ale i rodzaju wykonywanego treningu. Cięższe i większe rękawice będą bezpieczniejsze i wygodniejsze dla sparingpartnerów. Mniejsze i lżejsze pozwolą efektywnie pracować nad techniką i dynamiką.

Rękawice różnego rodzaju, z wysokiej jakości materiałów, można znaleźć w sklepie https://bushido-sport.pl/.

Artykuł partnera

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *