Technologia

Brama rolowana, czyli wygoda na wysokim poziomie.

Redakcja dziennikpolski.com.pl
gru 5 2019

 

Posiadacze garaży wiedzą, jak ważne jest wybranie do nich odpowiedniej bramy. Wszak to ona jest gwarancją wygody oraz funkcjonalności tego pomieszczenia. Jednym z najdroższych, a zarazem najbardziej optymalnych rozwiązań, jest brama rolowana. Gwarantuje ona pełen komfort, spełniając oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.

Prosta zasada działania

Brama rolowana działa na podobnej zasadzie, co zewnętrzne rolety okienne. Jej skrzydło (płaszcz bramy), zbudowane jest z połączonych zaczepami profili, czyli wąskich, ułożonych poziomo listewek. Podczas otwierania, profile przesuwają się w prowadnicach do góry i nawijają na zasilany elektrycznie wał napędowy. On sam znajduje się w kasecie ochronnej, montowanej w nadprożu.

Oszczędność miejsca

Dużą zaletą, jaką cechuje się brama rolowana jest to, że jej elementy konstrukcyjne nie zajmują miejsca wewnątrz garażu. Ponieważ jej skrzydło całkowicie nawija się na wał napędowy ukryty w kasecie, nie stracisz miejsca na zagospodarowanie garażowej przestrzeni półkami i regałami na narzędzia. Jedyną przestrzenią, niezbędną do montażu bramy, jest nadproże o wysokości 30-35 cm.

To w nim montowana jest kaseta z wałem napędowym. Jeśli nadproże w Twoim garażu jest niższe, to niestety – po zamontowaniu kasety, światło otworu wjazdowego ulegnie zmniejszeniu. Jednakże, możesz tego uniknąć, montując kasetę po jego zewnętrznej stronie. To bardzo praktyczne rozwiązanie w niskich garażach.

Brama rolowana nie wymaga podjazdu

Omawiana brama posiada duży atut – mianowicie, do jej pełnego otwarcia nie jest wymagana wolna przestrzeń przed garażem. Dzięki temu, że skrzydło bramy nie wychyla się poza otwór wjazdowy, sprawdzi się ona we wszystkich garażach przed którymi nie ma długiego podjazdu oraz wszędzie tam, gdzie garaż graniczy bezpośrednio z ulicą.

Brama ta jest wygodna także z innego powodu. Otóż zimą, nie będziesz musiał odgarniać śniegu, aby ją otworzyć. To duży komfort dla tych osób, które nie lubią wcześnie wstawać oraz dla tych, które nie mają czasu na odśnieżanie.

W zestawie z napędem

Każda brama rolowana wyposażona jest w napęd i odbiornik radiowy. To dzięki niemu możesz zdalnie sterować bramą. To duża wygoda, jeśli do garażu wjeżdżasz bezpośrednio z ulicy. Zwróć jednak uwagę, jak szybko będzie otwierać się brama. Jeśli jest to standardowe 30 sekund, pomyśl o mocniejszym napędzie, aby szybciej opuścić ruchliwą ulicę.

Zaletą bramy rolowanej jest też to, że zadziała ona także w przypadku awarii prądu. Będziesz musiał oczywiście użyć siły własnych rąk do jej otwarcia, ale nie jest to zadanie ponad możliwości przeciętnej osoby. Bardzo często bramy te posiadają awaryjną korbę, którą ręcznie zwiniesz ich skrzydło.

Zabezpieczenia na poziomie

Ponieważ brama rolowana działa przede wszystkim w oparciu o napęd, już w najprostszym standardzie znajdziesz do niej szereg zabezpieczeń. Na pewno będzie to zabezpieczenie przed samoistnym opadnięciem skrzydła, dzięki któremu nie będziesz musiał obawiać się, że w przypadku zerwania sprężyn, skrzydło bramy spadnie na Ciebie lub Twoje auto.

Niektóre modele posiadają też fotokomórki, które zatrzymają zamykającą się bramę, gdy wyczują ruch w jej świetle. Dostępne są też zabezpieczenia, które w momencie wyczucia nacisku skrzydła na jakąś przeszkodę, zaczną automatycznie podnosić je do góry. Bramy te posiadają także zabezpieczenia chroniące przed włamaniem, jak dodatkowe ryglowania dociskające skrzydło do ścian.

Izolacja cieplna

Bramy rolowane wykonuje się z aluminium lub ze stali. Niestety, są one nieco trudniejsze do ocieplenia. Nie oznacza to jednak, że są one nieszczelne i nie będą nadawać się do ocieplanych garaży. Wypełnienie pianką poliuretanową ich profili oraz zamontowanie uszczelek jest najczęściej wystarczającą izolacją, która ochroni ciepło w garażu przed ucieczką.

Decydując się na ten rodzaj bramy, z całą pewnością nie będziesz zawiedzony. Warto zainwestować w nią nieco więcej, aby zyskać pełen komfort na lata.

Więcej na temat bram rolowanych na stronie: https://www.hormann.pl/prywatni-inwestorzy/bramy-garazowe/bramy-rollmatic/.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *