Technologia

Jak działa SMS

Redakcja dziennikpolski.com.pl
maj 14 2020

Kiedy w końcu przyzwyczailiśmy się do tego, że wszyscy ciągle rozmawiają przez swoje telefony komórkowe, nagle wydaje się, że nikt w ogóle nie mówi. Zamiast tego, piszą na małych klawiaturach numerycznych, używając swoich telefonów komórkowych do wysyłania szybkich wiadomości. SMS-y, czyli wiadomości tekstowe, zastąpiły rozmowę przez telefon nową "generacją kciuków" sms-ów.

W tym artykule dowiemy się, jak działa wysyłanie wiadomości tekstowych, poznamy ich zastosowania i dowiemy się, dlaczego czasami potrzeba trochę czasu, aby dotrzeć do odbiorcy.

SMS to skrót od angielskiej nazwy "short message service". Mówiąc prościej, jest to metoda komunikacji, która wysyła tekst pomiędzy telefonami komórkowymi, lub z komputera lub z ręki do telefonu komórkowego. Część "krótka" odnosi się do maksymalnej wielkości wiadomości tekstowych: 160 znaków (liter, cyfr lub symboli w alfabecie łacińskim). W przypadku innych alfabetów, takich jak chiński, maksymalny rozmiar wiadomości SMS wynosi 70 znaków.

Ale jak właściwie wiadomości SMS trafiają do telefonu? Jeśli przeczytałeś/aś How Cell Phones Work, możesz faktycznie zobaczyć, co się dzieje.

Nawet jeśli nie rozmawiasz przez telefon komórkowy, Twój telefon stale wysyła i odbiera informacje. Rozmawia ze swoim telefonem komórkowym na wieży nad ścieżką zwaną kanałem kontrolnym. Powodem tej rozmowy jest to, że system telefonii komórkowej wie, w której komórce znajduje się Twój telefon, i że Twój telefon może zmieniać komórki w miarę przemieszczania się. Co jakiś czas telefon i wieża wymieniają się pakietem danych, dzięki czemu obie strony wiedzą, że wszystko jest w porządku.

Telefon korzysta również z kanału sterującego do konfiguracji połączeń. Gdy ktoś próbuje się do Ciebie dodzwonić, wieża wysyła do telefonu wiadomość za pośrednictwem kanału sterującego, który mówi mu, aby odtworzył swój dzwonek. Wieża nadaje również telefonowi parę częstotliwości kanałów głosowych do wykorzystania w trakcie połączenia.

Kanał kontrolny zapewnia również ścieżkę dla wiadomości SMS. Kiedy przyjaciel wysyła Ci wiadomość SMS, wiadomość przepływa przez SMSC, następnie do wieży, a wieża wysyła wiadomość do Twojego telefonu jako mały pakiet danych na kanale kontrolnym. W ten sam sposób, kiedy wysyłasz wiadomość, Twój telefon wysyła ją do wieży na kanale kontrolnym, a następnie przechodzi z wieży do wiadomości SMSC, a stamtąd do miejsca docelowego.

Rzeczywisty format danych dla wiadomości zawiera takie elementy jak długość wiadomości, znacznik czasu, docelowy numer telefonu, format itp. Pełny podział formatu wiadomości na bajty znajduje się na tej stronie.

Zalety SMS-ów

SMS ma kilka zalet. Jest bardziej dyskretny niż rozmowa telefoniczna, dzięki czemu jest idealną formą komunikacji, gdy nie chcesz być podsłuchiwany. Często wysłanie SMS-a jest mniej czasochłonne niż wykonanie rozmowy telefonicznej lub wysłanie e-maila. Wiadomości SMS nie wymagają obecności przy komputerze, tak jak wiadomości e-mail i komunikatory internetowe (IM) - chociaż niektóre telefony są wyposażone w mobilne usługi poczty elektronicznej i komunikatorów. Wiadomości SMS to także wygodny sposób komunikacji dla osób niesłyszących i słabosłyszących.

SMS jest usługą typu store-and-forward, co oznacza, że gdy wysyłasz wiadomość tekstową do znajomego, nie trafia ona bezpośrednio na jego telefon komórkowy. Zaletą tej metody jest to, że telefon komórkowy znajomego nie musi być aktywny ani znajdować się w zasięgu, aby można było wysłać wiadomość. Wiadomość jest przechowywana w SMSC (w razie potrzeby przez kilka dni), dopóki Twój znajomy nie włączy swojego telefonu komórkowego lub nie przeniesie się w zasięg, w którym to momencie wiadomość zostanie dostarczona. Wiadomość pozostanie zapisana na karcie SIM Twojego przyjaciela do momentu jej skasowania.

Przeczytaj także: Szpieg sms - Pobieranie historii SMS

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *