Technologia

Laserowe cięcie blach - czy warto?

Redakcja dziennikpolski.com.pl
cze 10 2019

laserowe cięcie blach

Cięcie laserem, dzięki swojej niesamowitej precyzji, jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych form obróbki metalu. Możemy "potraktować" w ten sposób nie tylko blachę, ale także formy przestrzenne, jak rury czy profile z metalu, a wszystkie części idealnie do siebie pasują, jeżeli tak założymy w projekcie. Czy jednak cięcie laserem naprawdę jest takie dobre? Czy opłaca się je zlecić, a jeżeli tak, to na jaki efekt - i koszt - możemy liczyć?

Jak wygląda cięcie blachy laserem?

Laser to nic innego jak silnie skupiona wiązka światła o odpowiedniej, jednorodnej długości fali, która wraz z odpowiednim gazem technicznym o wysokiej czystości umożliwia nam bardzo precyzyjne cięcie różnych materiałów. Sam sposób cięcia jest uzależniony od mocy lasera i może przyjąć jedną z trzech postaci: spalanie, sublimację lub stapianie. Aby wyciąć w blasze wzór należy najpierw go przygotować, a następnie, dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu, "przekazać" maszynie, która wytnie go według podanych założeń. Jest to metoda bardzo efektywna, szybka i dość tania. Więcej na temat cięcia laserem dowiesz się pod adresem https://www.laserfabryka4x4.pl/oferta/ciecie-laserem-blachy-2d.

Czy warto?

Laserowe cięcie blach ma kilka bardzo istotnych zalet. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć kolejno:

  • precyzję wykonania: dobrze ustawiony laser jest dokładny aż do 0,1 mm, co ma duże znaczenie w przypadku cięcia elementów, które później mają zostać spasowane;
  • powtarzalność: gdy raz podamy wzornik, możemy być pewni, że każda kolejna wycięta sztuka będzie dokładnie taka sama;
  • szybkość działania: jest to metoda bardzo sprawna, nawet jeżeli potrzebujemy wielu elementów na już.

W przypadku, gdy zdecydujemy się na profesjonalną firmę tnącą blachę tą metodą, nie będziemy musieli martwić się także o zgodność wzoru z oprogramowaniem maszyn - wszystkiego dowiemy się od osoby przyjmującej zamówienie, a w razie problemów uzyskamy odpowiedzi, jak wykonać wzór lepiej.

Ile to kosztuje?

Wbrew pozorom cięcie blach laserem nie jest zawrotnie drogie. Oczywiście, musimy mieć na względzie że im grubszy materiał, tym cena będzie wyższa, a także że za materiał dopłacimy ekstra lub będziemy musieli go dostarczyć. Jednak sama usługa zaczyna się już od kilkudziesięciu groszy za metr wyciętej blachy, rosnąc wraz z jej rozmiarem i grubością. Biorąc pod uwagę precyzję wykonania, procedura cięcia laserowego jest przyjazna zarówno dla naszych projektów, jak i portfela.

 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *