Jak wybrać kije trekkingowe?
Redakcja dziennikpolski.com.pl
Trekking to wyjątkowa forma aktywności fizycznej. Pozwala na podziwianie natury, ale też wzmacnia organizm, pozytywnie wpływa na układ krwionośny i immunologiczny, pobudza umysł, odpręża, a nawet może pomóc w walce z depresją. Wyróżnia się różne rodzaje trekkingu, ale największą popularnością cieszy się trekking górski. Aby ułatwić sobie chodzenie po górach, warto zakupić kije trekkingowe. Czym są te akcesoria i jak wybrać najlepsze produkty?
Kije trekkingowe w bardzo wyraźny sposób wspomagają wędrowca w poruszaniu się po danym terenie. Odciążają kręgosłup i kolana, a do tego poprawiają stabilność użytkownika, co zwiększa jego bezpieczeństwo. Kije to wręcz obowiązkowy element wyposażenia, jeśli ktoś wybiera się na kilkudniową wyprawę z ciężkim plecakiem. Jednak wybór kijów trekkingowych wcale nie jest prosty, biorąc pod uwagę ilość dostępnych modeli. Czym się kierować, kupując tego rodzaju sprzęt sportowy?
Kije trekkingowe – na co zwrócić uwagę?
Niektórym może się wydawać, że kije trekkingowe to te same kije, które używa się przy uprawianiu nordic walking. Jednak jest to błędne myślenie, bowiem kije trekkingowe są przeznaczone do wędrowania po górach i zdobywania szczytów, a nie chodzenia po płaskim terenie. Należy więc zdecydowanie odróżniać te dwa typy kijów. W przypadku trekkingu warto zdecydować się na kije cenionych producentów, aby spełniły swoje zadanie i nagle nie uległy złamaniu na górskiej trasie. Co wziąć pod uwagę, wybierając kije trekkingowe?
a)Użyty materiał – kije trekkingowe wykonuje się z bardzo wytrzymałych materiałów, np. z aluminium lub włóka węglowego. Kije aluminiowe są podatne na odkształcenia, ale za to złamanie ich jest praktycznie niemożliwe. Kije z włókna węglowego łatwiej pękają, ale są za to bardzo lekkie.
b)Końcówki – ten niepozorny element może bardzo ułatwić (lub utrudnić) chodzenie po górach. Najlepiej wybierać modele z końcówkami z materiału zwanego węglikiem spiekanym, czyli widią. Tego typu końcówki są bardzo odporne na ścieranie i nie ślizgają się.
c)Rączka – powinna być wygodna w trzymaniu i przyjemna w dotyku, najlepiej jeśli wykonana jest z pianki. W sklepach znaleźć można także rączki gumowe lub gumowo-korkowe.
d)System blokujący – bardzo ważny element kijów trekkingowych, bowiem gwarantuje, że kij nagle nie złoży się podczas wędrówki. Wyróżnia się kije trekkingowe skręcane, z linką lub z zewnętrzną dźwignią. Te ostatnie uznaje się za najwygodniejsze i najbardziej niezawodne.
e)Konstrukcja – kije trekkingowe zazwyczaj składają się z kilku segmentów, aby ułatwić ich transport. Najbardziej popularne są kije 3-segmentowe.
Najlepsze kije trekkingowe
Wybór kijów trekkingowych to spore wyzwanie, zwłaszcza dla początkujących amatorów tego sportu, ale bez wątpienia warto kupować produkty takich sprawdzonych i cenionych firm jak Black Diamond, Fizan czy Leki. Osobom rozpoczynającym przygodę z trekkingiem lub takim, które planują sporadycznie wychodzić w góry wystarczą kije aluminiowe (np. stop duraluminium AL6000) z końcówkami widiowymi. Jeśli ktoś zamierza częściej gościć w górach, powinien wybrać modele trwalsze, z zewnętrzną dźwignią i piankową, wygodną rączką.
Materiał zewnętrzny
Zostaw komentarz