Zdrowie

Piaskowanie trawnika, czyli wiosenna pielęgnacja ogrodu

Redakcja dziennikpolski.com.pl
kwi 4 2018

trawa

Wiosna w ogrodzie to czas wzmożonych prac. Wiele troski należy poświęcić trawnikowi, który po zimie nie prezentuje się najlepiej. Dzięki serii zabiegów pielęgnacyjnych jesteśmy jednak w stanie przywrócić mu odpowiednią kondycję i zdrowy wygląd. Jakie czynności należy przeprowadzić wiosną w ogrodzie?

Piaskowanie

To czynność niezbędna, zwłaszcza jeśli zima szczególnie dała się we znaki naszemu trawnikowi i na jego powierzchni rozwinęła się warstwa filcu i mchu lub widać na niej żółte kępka trawy. Dzięki temu zabiegowi następuje regeneracja trawy poprzez wzmocnienie jej systemu korzeniowemu. Na czym jednak polega piaskowanie?

To nic innego jak posypywanie go cienką warstwą piasku, który jest zmieszany z torfem, ziemią lub glinką. W ten sposób poprawie ulegają właściwości gleby, co sprzyja rozrostowi masy korzeniowej, a tym samym sprawia, że trawa bujniej rośnie. Posypując trawnik mieszaniną, warto zadbać o to, aby grubość warstwy mieściła się w granicach 3-5 milimetrów.

Co daje nam piaskowanie?

  1. Zwiększa przepuszczalność gleby,
  2. Ułatwia przedostawanie się do podłoża powietrza, wody i składników odżywczych,
  3. Zagęszcza murawę,
  4. Stymuluje wytwarzanie przez trawę nowych pędów,
  5. Rozluźnia glebę.

Zabieg piaskowania powinien być jednak poprzedzony aeracją i wertykulacją trawnika. Tylko wówczas jego pielęgnacja będzie kompleksowa i przyniesie wymierne korzyści w postaci pięknie wyglądającej i zadbanej posesji.

Aeracja

Zabieg aeracji ma na celu napowietrzenie gleby poprzez nakłuwanie murawy. Możemy to robić za pomocą specjalnych wideł z kolcami. Jednak w przypadku trawników o dużej powierzchni taka technika nie sprawdzi się. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie aerator elektryczny lub spalinowy, który znacząco usprawni prace.

Dzięki aeracji powietrze może dojść do głębszych warstw gleby, a także do korzeni trawy, co przekłada się na ich rozrost, pobudzając krzewienie. Pozwala to również wyrównać darń trawnika. Systematyczna aeracja:

  • zwiększa masę korzeniową,
  • przyczynia się do efektywniejszego wchłaniania nawozów,
  • zwiększa elastyczność trawnika,
  • sprawia, że jego zdolności do regeneracji są większe.

Wertykulacja

To kolejny zabieg, który warto wykonać wraz z nadejściem pierwszych dni wiosny. Pozwala on na nacięcie darni, dzięki czemu pozbywamy się z niego zbitej warstwy filcu i mchu, która niekorzystnie wpływa na możliwości wzrostu trawy. Pionowe nacięcia umożliwiają ponadto lepsze wnikanie wody, powietrza i składników odżywczych w glebę, co sprawia, że trawnik szybciej się regeneruje i odzyskuje swój ładny wygląd.

Zabieg ten wykonujemy za pomocą wertykulatora. Pojawia się jednak pytanie, jaki wertykulator wybrać, aby wszelkie prace przebiegały sprawnie, nie były czasochłonne i nie wymagały od nas zbyt dużego wysiłku?

Na rynku znajdziemy zarówno wertykulatory ręczne, jak i elektryczne oraz spalinowe. Te pierwsze nadają się tylko do małych trawników, które po zimie nie są bardzo zaniedbanie. W przypadku większych posesji, gdzie zakres prac jest większy, lepiej sprawdzą się modele elektryczne i spalinowe. Usprawniają one przeprowadzenie zabiegu. Są jednak droższe. Musimy także pamiętać o ich systematycznej konserwacji. Niemniej dzięki nim wykonanie czynności jest mniej praco- i czasochłonne.

Po zimie trawnik wymaga szczególnej troski. Zalegający śnieg, mróz czy też roztopy to warunki, które na pewno mu nie służą. Warto zatem zadbać o niego, wykonując wiosną piaskowanie, aerację  i wertykulację. Dzięki tym zabiegom przywrócimy jego estetyczny wygląd.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *