Zdrowie

Suplementy dla cukrzyków (diabetyków), co stosować?

Redakcja dziennikpolski.com.pl
lip 27 2022

Cukrzyca w polskim społeczeństwie zbiera coraz większe żniwo - ma na to wpływ przede wszystkim zła dieta oraz brak ruchu, które prowadzą do nadwagi i otyłości, a to już najkrótsza droga do tego, aby zmagać się z tą ciężką chorobą cywilizacyjną. Leczenie cukrzycy polega przede wszystkim na przyjmowaniu określonych leków, ale nie mniej ważna jest także zmiana stylu życia. Ponadto można wspomagać się suplementami - jakie wybrać?

Jakie niedobory witamin grożą cukrzykom?

Osoby chore na cukrzycę powinny przede wszystkim przestrzegać prawidłowej diety, która pozwoli zmniejszyć masę ciała i utrzymać prawidłową wagę. Niemniej choroba ta związana jest z nieprawidłową gospodarką cukrową, co sprawia, że diabetycy powinni unikać produktów bogatych w cukry, ponieważ to one są odpowiedzialne za niebezpieczne niskie i wysokie wahania stężenia glukozy we krwi. Z tego też powodu często rezygnują z owoców, które poza tym że zawierają sporo cukru, to są także bogate w niektóre witaminy. Dlatego u dietetyków zdarzają się niedobory między innymi witaminy C oraz A. Tym samym suplementy dla cukrzyków powinny zawierać te właśnie witaminy. 

Ponadto dieta cukrzyków często bywa także uboga w tłuszcze, z których diabetycy rezygnują w obawie o trudności w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Tłuszcze są wysokoenergetyczne, więc nic dziwnego, że ogranicza się ich spożywanie, ale poza tym są one bogate w takie między innymi witaminy jak E, która jest bardzo silnym antyoksydantem, podobnie jak witamina C oraz A. Dużo tej witaminy zawierają między innymi kaloryczne oliwy i oleje, masło, a także orzechy, których cukrzycy świadomie rezygnują lub ograniczają ich spożywanie. Dlatego suplementy dla cukrzyków gemini.pl/kategoria/zdrowie/dla-diabetykow powinny także być bogate w witaminę E. Inne ważne witaminy, to m.in. B1, która odpowiedzialna jest za metabolizm węglowodanów oraz B12, która odpowiada za właściwy stan naczyń krwionośnych oraz mózgu i serca. 

Niedobory wśród ważnych mikroelementów

Nie tylko niektórych witamin, ale również minerałów może brakować w diecie diabetyków. Szczególnie ważne są takie pierwiastki jak magnez, selen, chrom, mangan i cynk. Są one między innymi odpowiedzialne za prawidłowy metabolizm węglowodanów oraz cholesterolu, poprawiają funkcjonowanie insuliny, wspomagają pracę układu sercowo-naczyniowego, mięśniowego i nerwowego, a na przykład chrom pomaga zwalczyć ochotę na słodycze. Oczywiście ich rola jest jeszcze bardziej różnorodna, a wszelkie niedobory mogą w bardzo dużym stopniu przyczyniać się do osłabienia organizmu. Suplementy dla cukrzyków pozwalają na zapobieganie tym niedoborom, co jest szczególnie wskazane, gdy dieta diabetyka nie do końca jest taka, jak być powinna. Najlepiej więc stosować takie preparaty, które zawierają te wyżej wspomniane witaminy oraz mikroelementy. Mogą mieć one formę tabletek czy kapsułek - jest to sprawa całkowicie indywidualna, ale zawsze należy przestrzegać prawidłowego dawkowania, a na pewno pomoże w tym konsultacja lekarska.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *