Zdrowie

Nikotynizm - jak sobie z nim poradzić?

Redakcja dziennikpolski.com.pl
kwi 30 2018

nikotyna

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wielkim i niebezpiecznym uzależnieniem są papierosy. W końcu wpisały się one niejako w kulturę, są znakiem rozpoznawczym wielu artystów, outsiderów, kiedyś kojarzyły się z bohemą i elitą. Cygara były wyznacznikiem klasy i luksusu. Dziś palą ludzie z różnych sfer społecznych, papierosy kupimy w każdym kiosku na rogu, a widok osoby palącej nie jest niczym nadzwyczajnym.

Papierosy dla niektórych są nieodłącznym elementem porannego rytuału - kawa i papieros na dobre rozpoczęcie dnia. Przestały szokować i być tematem tabu. Mimo to nadal szkodzą tak samo, a może nawet jeszcze bardziej niż kiedyś - przez dodatek substancji smolistych. Jak sobie radzić z nikotynizmem? Wyjaśnia terapeuta z terapie.net.pl

Nikotynizm definicja

Jak zdefiniować nikotynizm? Jest to fizyczne oraz psychiczne uzależnienie od nikotyny. Nikotyna to substancja, która pobudza receptory nikotynowe w mózgu, uwalniające dopaminę, czyli hormon szczęścia. Dlatego osoba uzależniona cały czas jest pod presją zapalenia papierosa, ponieważ wtedy czuje się odstresowana i uspokojona. Jest to nałóg, w który łatwo wpaść, zwłaszcza w bardzo stresujących sytuacjach. Proces uwalniania dopaminy przebiega w szybkim tempie, przez co uzależnienie następuje bardzo szybko. Uzależnienie od nikotyny prowadzi do poważnych chorób, a także może skończyć się śmiercią – według WHO nikotynizm jest najgroźniejszym nałogiem, ponieważ odpowiada za największą liczbę zgonów wśród osób uzależnonych; osoby uzależnione od nikotyny są trzykrotnie bardziej narażone na niespodziewaną śmierć. Nikotyna, która znajduje się w tytoniu uzależnia bardziej niż alkohol. Jest silną i szybko zniewalającą organizm substancją psychoaktywną.

papierosy

Nikotynizm objawy

Jakie zachowania wskazują na fakt, że dana osoba jest uzależniona? Jeśli odczuwa ona silną potrzebę sięgnięcia po papierosy i zapewnienia organizmowi odpowiedniej dawki nikotyny, mimo iż wie, że jest to dla niej szkodliwe. Osoba uzależniona nie kontroluje nałogu, nie jest w stanie określić liczby wypalanych papierosów (najpierw zaczynała od jednego/dwóch dziennie, teraz wypala paczkę) i nie potrafi się powstrzymać od palenia. Gdy podejmuje próby odstawienia nałogu, pojawia się rozdrażnienie i nerwowość.

Nikotynizm wśród młodzieży

Im wcześniej zaczniemy palić, tym szybciej wpadniemy w nałóg i trudniej nam będzie z niego wyjść. Dzieci, które są wychowywane w rodzinach, gdzie palą rodzice, mają większe predyspozycje do wpadnięcia w szpony nałogu. Osoby młode są w szczególności narażone na wpływ substancji uzależniających, ich organizm szybciej się do nich przyzwyczaja i trudniej odzwyczaja. Poza tym jeden nałóg idzie w parze z drugim nałogiem, zazwyczaj osoby uzależnione od nikotyny, mają także problem z alkoholem czy marihuaną.

Nikotynizm skutki

Śmiertelna dawka nikotyny to mniej więcej 60 mg. Przyjmowanie nikotyny skutkuje porażeniem układu nerwowego, powoduje nowotwory płuc, krtani oraz jamy ustnej, udar mózgu czy chorobę niedokrwienną serca. Podczas palenia wzrasta w nas ciśnienie tętnicze, częściej i głębiej oddychamy.

Artykuł powstał we współpracy z http://osrodkiterapeutyczne.pl/

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *