Dom

Jakość jedzenia dla psa ma ogromne znaczenie

Redakcja dziennikpolski.com.pl
cze 28 2018

jedzenie

Niektórzy uważają, że jesteśmy tym, co jemy, ale w takim razie dotyczy to również zwierząt. Ich sposób żywienia ma bezpośredni wpływ i przełożenie na stan zdrowia, kondycję, a nawet wygląd. Właśnie dlatego to tak ważne, by zadbać o jak najlepszą jakość karmy dla nich.

Czytajmy etykiety

Najlepsza karma dla psa to produkt, który zawiera w swoim składzie dużo mięsa i produktów odzwierzęcych, a także wszelkie niezbędne składniki analityczne. Najlepsza karma to karma, w której nie dominują zboża i tanie wypełniacze, konserwanty i barwniki. Właśnie dlatego warto czytać etykiety, by wiedzieć która karma jest warta swojej ceny.

Choć mogłoby się wydawać, że karma z wyższej półki jest lepsza, bo kosztuje więcej, to wcale nie jest to żadną regułą. Można znaleźć wartościowe i dobre karmy w rozsądnej cenie, jak również kupić bubel za duże pieniądze. Bez czytania składu karmy naprawdę ciężko zorientować się, co dokładnie znajduje się w środku, a opakowania na ogół wyglądają kusząco, nawet wówczas, gdy ich zawartość nie jest apetyczna.

Sięgajmy po dobrej jakości karmy

Optymalnym i bardzo dobrym wyborem dla psów jest karma bez zbóż. Zboża są tanim wypełniaczem, który nie jest zjadany przez psy w naturze, a który podaje się zwierzęciu właśnie pod postacią przeciętnej karmy suchej. Taki pokarm nie dostarcza tak wielu składników odżywczych, a wręcz może powodować wzdęcia i problemy żołądkowe. Karma z niższą zawartością mięsa nie jest również tak sycąca, jak karma bez zbóż, przez co zużywamy jej więcej i wówczas jej cena wcale nie wydaje się już tak atrakcyjna.

Warto sięgać po wyselekcjonowane karmy renomowanych marek, które są dopasowane do wieku, wielkości i stanu zdrowia psa. Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, by stosować karmę odpowiednią do wieku psa – dla szczeniąt dedykowaną karmę, analogicznie dla psów dorosłych i seniorów. Wyjątkiem od tej reguły są sytuacje, gdy musimy wprowadzić dietę specjalistyczną, która może być uwarunkowana dolegliwościami zwierzęcia.

Nie przesadzajmy z przekąskami i przysmakami

Przekąski, ciasteczka i przysmaki dla psa powinny pełnić funkcję nagrody lub sporadycznego przysmaku. Jeśli będziemy podawać je zwierzakowi zbyt często, może odzwyczaić się od klasycznej karmy oraz przytyć – przysmaki dla psów na ogół nie są zbyt odżywcze i zdrowe.

Tym, co warto podawać psu w charakterze przekąski i gryzaka jest kość dla psa. Gryzienie jej doskonale wpływa na uzębienie zwierzęcia.

Nie podawajmy psu resztek z obiadu

Sporadyczne poczęstowanie psa plasterkiem szynki lub kawałkiem mięsa nie powinno mu zaszkodzić, ale pozostawianie mu resztek po każdym posiłku i dokarmianie go z talerza za każdym razem nie będzie miało dobrego wpływu na jego zdrowie i kondycję.

Posiłki przygotowywane dla ludzi są mocno doprawiane, słone, czasami słodkie lub pikantne. Pies nie powinien zjadać tak przyprawionych produktów spożywczych. Zjadanie resztek obiadu bardzo często kończy się nadwagą, niedoborem witamin i problemami żołądkowymi zwierzęcia, dlatego warto się powstrzymywać przed dokarmianiem zwierzaka w ten sposób.

Kontrolujmy stan zdrowia zwierzęcia i modyfikujmy dietę, jeśli to konieczne

Nie wszyscy właściciele czworonogów dbają o wykonywanie regularnych badań kontrolnych, a tymczasem niedrogie testy z krwi lub moczu mogą wykryć wiele schorzeń i niedoborów na wczesnym etapie, gdy można je łatwo wyleczyć i wyeliminować ryzyko powikłań. Warto ustalić z weterynarzem, który zwykle zajmuje się zwierzęciem, co jaki okres czasu należy zgłosić się na badania i starać się dotrzymywać ustalonej częstotliwości. O wiele lepiej, bezpieczniej i taniej jest zapobiegać chorobom niż je leczyć.

Zdrowa dieta to nie tylko karmy z najwyższej półki cenowej, ale wszystkie te produkty, które mają odpowiedni skład i korzystnie wpływają na stan zdrowia zwierzęcia. Niestety nie każda dobra jakościowo karma będzie psu smakowała. To kwestia prób i błędów – trzeba wybrać jedną z karm, kupić niewielkie opakowanie i przekonać się, czy zwierzę się do niej przekona na tyle, by mogła to być podstawa jego żywienia. Nie warto od razu zamawiać opakowania kilku lub kilkunastokilogramowego, bo może okazać się, że wybrana karma zupełnie nie posmakuje psu i wówczas trudno będzie ją spożytkować.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *