Finanse

Polacy traktują płatność kartą jako naturalną i oczywistą

Redakcja dziennikpolski.com.pl
lis 20 2018

płatność kartą

Polacy coraz chętniej płacą bez gotówki. Jak wynika z najnowszego badania „Postawy Polaków wobec form płatności”, aż 60 proc. Polaków preferuje płatność kartą płatniczą lub telefonem. Transakcje bezgotówkowe mogą stać się wkrótce jeszcze popularniejsze. Trwa bowiem program Polska Bezgotówkowa, dzięki któremu przedsiębiorca może otrzymać darmowy terminal płatniczy.

Polacy – pytani w badaniach opinii publicznej - wskazują, że w wielu punktach handlowo-usługowych wciąż nie zawsze mogą dokonywać płatności bez gotówki. Nierzadko zdarza się to m.in. na targach, bazarach, w małych sklepach osiedlowych, salonach kosmetycznych, fryzjerskich, warsztatach samochodowych czy firmach transportowych, gdzie bilet można zakupić jedynie za gotówkę.

Tymczasem z badania przeprowadzonego w sierpniu 2018 roku wynika, że rośnie świadomość i - co za tym idzie - popularność nie tylko kart płatniczych, ale także nowych form płatności, takich jak płatności zbliżeniowe, dokonywane za pośrednictwem telefonu komórkowego czy systemu BLIK. Coraz więcej badanych przyznaje, że korzysta z tych metod płatności.

Jak argumentuje 65 proc. respondentów, jednym z najważniejszych powodów korzystania z płatności bezgotówkowych jest wygoda. 25 proc. respondentów stwierdza, że przyczyną, dla której płacą gotówką jest… brak innej możliwości dokonania transakcji.

Jednocześnie, jak pokazało badanie, zmienia się percepcja płatności bezgotówkowych. Ich dostępność coraz częściej traktowana jest jako coś naturalnego i oczywistego. Klienci, którzy posługują się kartą płatniczą i nie mają możliwości dokonania transakcji bezgotówkowej często rezygnują z zakupu i udają się do innego punktu.

Darmowe terminale płatnicze dla przedsiębiorców

Informacja o treści „płatność tylko gotówką”, zamieszczona w punkcie handlowo-usługowym, wkrótce może przejść do historii. Okazuje się, że mikro, mali i średni przedsiębiorcy bardzo chętnie korzystają z programu Polska Bezgotówkowa. Co daje im udział w programie?

Przedsiębiorca biorący udział w programie może otrzymać terminal płatniczy za 0 zł bez płacenia abonamentu ani prowizji od transakcji przez okres 12 miesięcy. By wziąć udział w Polsce Bezgotówkowej należy wejść na stronę bezgotowki.pl, wybrać do trzech darmowych terminali płatniczych i wypełnić zgłoszenie, a po przejściu weryfikacji – oczekiwać na dostawę sprzętu. Chcesz wiedzieć więc na temat programu Polska Bezgotówkowa? Wejdź na stronę https://bezgotowki.pl/.

W programie do wyboru są zarówno terminale stacjonarne, jak i przenośne; standardowe, jak i smart. Wszystkie akceptują płatności kartami MasterCard, Visa, Diners, JCB, UPI, telefonem komórkowym i płatności BLIKiem.

Badanie zostało przeprowadzone w sierpniu 2018 r. przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie eService. Zostało nim objętych 1000 osób w wieku 18 – 65 lat.

 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *