Polityka

Jak Brexit wpłynął na sytuację Polaków na Wyspach Brytyjskich?

Redakcja dziennikpolski.com.pl
sie 25 2017

Brexit

Na skutek Brexitu Wielka Brytania straci około 700 mln euro na eksporcie polskich towarów. Wyjście Brytyjczyków ze struktur UE najbardziej odbije się na Polakach, którzy są w tym kraju mniej niż 5 lat. Skutkiem czego znacznie spadła ilość emigrantów szukających pracy w Wielkiej Brytanii.

W czerwcu 2016 roku odbyło się referendum, które miało zadecydować o wyjściu Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej. W głosowaniu wzięło udział 72,2% Brytyjczyków, spośród których 51,9% osób opowiedziało się za wyjściem z UE.

Ekonomiczne skutki Brexitu dla Polaków

W Zjednoczonym Królestwie żyje około 900 tys. Polaków, którzy założyli dotychczas blisko 40 tys. firm. Na skutek Brexitu zerwane zostanie porozumienie o jednolitym rynku. Ekonomiści szacują, że Wielka Brytania straci nawet do 700 mln euro zysku z eksportu polskich towarów. Straty te najbardziej będą widoczne w sektorze spożywczym (nawet do 100 mln euro rocznie). Deficyt będzie też zauważalny w produkcji AGD i RTV, części do maszyn, mebli, materiałów budowlanych oraz chemii. Emigranci z Polski będą musieli z pewnością płacić większe podatki oraz ponosić wyższe koszty w polskich sklepach. Zamrożenie korzyści i ulg podatkowych do 2020 roku przez rząd brytyjski znacznie utrudni życie wielu rodzinom na Wyspach. Według Instytutu Studiów Podatkowych ludzie ci stracą nawet do 470 funtów rocznie.

Kto najbardziej ucierpi na Brexicie?

W marcu 2017 roku zostały odrzucone poprawki do ustawy, które ograniczały możliwość określania warunków wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Oznacza to, że premier Theresa May ma pełne prawo ustalania zasad opuszczenia UE. W związku z tym największa niepewność dotyczy Polaków, którzy żyją na Wyspach krócej niż 5 lat (obecnie jest ich około 400 tys.). Najgorszy scenariusz zakłada, że Polacy, którzy nie przekroczyli pięcioletniej obecności w Wielkiej Brytanii będą zmuszeni ubiegać się o tymczasowe pozwolenie na pracę oraz pobyt na określony czas. Emigranci, którzy nie dostaną zgody nie będą mogli przebywać na Wyspach Brytyjskich.

Obecne skutki Brexitu w kwestii emigrantów

Znacząco spada liczba emigrantów, którzy przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii. W 2016 roku do pracy na Wyspy przyjechało 250 tys. mniej ludzi niż w 2015 r. Większość tej grupy stanowią Polacy. Głównym celem zarobkowym jest dla nich teraz Irlandia. Szczególnie ten proces jest widoczny w branży budowlanej, gdzie liczba chętnych do pracy spadła o 30%. Mniejsze zainteresowanie Wielką Brytanią przez emigrantów z Polski jest związane z niepewną sytuacją ekonomiczną oraz napięciami społecznymi. Coraz częściej dochodzi do ataków na tle rasowym oraz narasta zagrożenie spowodowane terroryzmem.

 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *