Zdrowie

Przyjmowanie leków przez osoby starsze

Redakcja dziennikpolski.com.pl
kwi 16 2021

Opiekunki osób starszych bardzo często nie posiadają wykształcenia medycznego. Do ich podstawowych zadań bardzo często należy jednak nie tylko przygotowywanie posiłków, zakupy i pomoc w sprzątaniu, ale także towarzyszenie w wizytach u lekarza oraz pomoc i nadzór nad przyjmowaniem leków przez podopiecznych.

Działania niepożądane leków: jak ich uniknąć?

Wielu seniorów obciążonych jest wieloma chorobami i w efekcie stosuje mnóstwo leków. Ryzyko przedawkowania w takim przypadku znacząco rośnie. Do tego poszczególne leki mogą wchodzić między sobą w reakcje powodując groźne skutki uboczne. Opiekunki osób starszych muszą więc pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Są one bardzo proste, ale pozwalają niepożądanych sytuacji, które mogą okazać się groźne dla życia. Podając leki, należy pamiętać o:

  • ścisłym stosowaniu się do zaleceń lekarza;
  • podawaniu ich regularnie w dawkach wskazanych przez lekarza.

Przed podaniem danego leku po raz pierwszy koniecznie należy sprawdzić jego datę ważności. Opiekunka osób starszych powinna unikać podawania leków, które są dostępne bez recepty. Dodatkowo powinna posiadać aktualny i pełny spis przyjmowanych przez podopiecznego leków. Nazwa leku w tym spisie musi zostać zapisana bardzo wyraźnie. Równie wyraźnie i dokładnie musi zostać zapisany sposób ich podawania. Do obowiązków opiekunki należy również zadbanie o to, aby w domu podopiecznego znajdował się kilkudniowy zapas zażywanych na stałe leków. Taki zapas należy przygotować szczególnie na czas świąt.

Jak bezpiecznie podawać leki?

Osoby starsze mogą mieć trudności w połykaniu. W takiej sytuacji konieczne może okazać się rozpuszczenie czy rozdrobnienie leku. Ale opiekunka osób starszych musi wiedzieć, że nie zawsze jest to możliwe. Dlatego też wcześniej opiekunka powinna zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do leku, czy zmiana oryginalnej formy jego podania jest możliwa. Nie można zapominać o tym, że nie wszystkie leki podawane są doustnie. Podopieczny może przyjmować leki przeciwzakrzepowe czy insulinę w postaci zastrzyków. Nauczenie się prawidłowej techniki ich podawania jest niezbędne. Niektórzy z podopiecznych przyjmując na stałe leki, muszą kontrolować poziom cukru we krwi albo ciśnienie. Opiekunka powinna więc znać jak kształtują się prawidłowe i bezpieczne dla pacjenta wartości. Informacji tych powinien oczywiście udzielić opiekujący się podopiecznym lekarze. Również  lekarz powinien poinformować opiekunkę o tym, co powinna zrobić, gdy poziom cukru czy ciśnienie będą nieprawidłowe. Opiekunka powinna zostać poinformowana przez lekarza o najważniejszych objawach, które świadczą o przedawkowaniu leków na cukrzycę, nasercowych czy na nadciśnienie. Opiekunka musi wiedzieć z kim ma kontaktować się w razie wystąpienia objawów, które mogą świadczyć o tym, że podopieczny przedawkował leki. Na wszelki wypadek w dniu rozpoczęcia pracy warto zapisać sobie numer telefonu zarówno na pogotowie ratunkowe, jak i do lekarza na stałe opiekującego się podopiecznym. Do bardzo ważnych zadań opiekunki należy dbanie o to, aby u podopiecznego nie doszło do odwodnienia organizmu czy niedożywienia. Zarówno niedożywienie, jak i odwodnienie nasilają toksyczne działanie leków.

Osoby starsze reagują inaczej od młodych na przyjmowane leki. Niewłaściwa dieta, pomyłki w zażywaniu leków, słabsza praca wątroby i nerek – to wszystko sprawia, że działanie niepożądane u seniorów po zażyciu leków pojawiają się stosunkowo często. Wystarczy jednak pamiętać o powyższych zasadach, aby ryzyko działań niepożądanych zostało ograniczone do minimum.

ATERIMA MED - aktualne oferty pracy dla opiekunek

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *