Dom

Pielęgnacja roślin skorupkami jaj

Redakcja dziennikpolski.com.pl
kwi 9 2017

Wykorzystanie skorupki jaj

Często zdarza się, że skorupki jaj trafiają do kosza na śmieci. Dzieje się tak, ponieważ mało kto zdaje sobie sprawę z ich właściwości. Są one idealną naturalną odżywką do pielęgnacji roślin domowych i ogrodowych, w tym także warzyw. W budowie skorupki znajduje się wiele cennych składników, które są potrzebne roślinom do prawidłowego rozrostu.

Przygotowanie nawozu jest szybkie, proste i tanie. Poniżej znajdują się wskazówki, które pokażą jak stosować skorupki z jaj do pielęgnacji roślin oraz co one zawierają. 

Skład skorupek jest niezwykle cenny dla roślin. Ponad 80% skorupki to łatwo przyswajalny wapń, który wpływa na szybszy rozwój pędów i korzeni. Kolejnym cennym składnikiem jest azot, cynk, siarka - wzmacnia ona odporność roślin na wiele chorób oraz chroni przed szkodnikami, krzem - zwiększa zdolność roślin do procesów fotosyntezy. Jeżeli do tej pory wyrzucaliście skorupki jaj do kosza, nie róbcie tego nigdy więcej. Jak widać ich bogaty skład pomoże w uzyskaniu bogatych plonów oraz pięknych kwiatów. Za każdym razem jak przyrządzasz posiłek z jajkami, odłóż skorupki jaj do pudełka lub torebki.

Właściwości skorupki jaj

Najlepiej, aby wcześniej skorupki opłukać i dokładnie wysuszyć (np. w piekarniku przez ok. 10 minut w 180° C). Najprostszym sposobem na nawóz to po prostu rozsypanie pokruszonych lub zmielonych skorupek wokół roślin. Niewielką ilość rozsypujemy co około 4 tygodnie. Innym sposobem jest przygotowanie nawozu w płynie. Aby go uzyskać wystarczy rozdrobnione skorupki jaj zalać wrzącą wodą i odstawić na kilka dni. Dobrym sposobem jest też podlewanie roślin wodą, która pozostała po gotowaniu jajek. Skorupki z jaj wzbogacają także kompost o cenne składniki. Jeżeli sadzimy lub przesadzamy rośliny, warto wykorzystać skorupki i dodać je do ziemi, w której będą umieszczane.

Warto jednak wiedzieć, że nawozy ze skorupek jaj nie nadają się do wszystkich roślin. Wapń jest składnikiem, który odkwasza glebę i podnosi jej pH. Z tego względu należy zrezygnować z takiego nawozu do roślin kwasolubnych m.in. paproci, różaneczników, storczyków czy hortensji. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku roślin, które preferują glebę zasadową.

Większość warzyw, takich jak: pomidory, ogórki, fasola, szpinak, rzodkiewka będą czerpały ze skorupek wiele cennych składników, co wpłynie na uzyskanie zdrowych warzyw. Nawóz ze skorupek jaj warto stosować także do piwonii, goździków, lawendy, winorośli oraz jabłoni. Raz na 4 tygodnie można używać nawozu do roślin lubiących obojętny odczyn podłoża np. do palm lub sansewerii. 

 

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *