Soczewki kontaktowe – jakie wybrać, jak o nie dbać?

Redakcja dziennikpolski.com.pl
Szkła kontaktowe zyskują coraz większą popularność. Jeszcze nie są tak powszechne, jak okulary korekcyjne, ale liczba osób przekonujących się do ich zalet rośnie każdego dnia. Tych zaś nie sposób nie docenić – wygoda noszenia, swoboda w każdych niemalże okolicznościach, możliwość korygowania wszystkich najpowszechniejszych wad wzroku. Jeśli też zastanawiacie się nad noszeniem soczewek kontaktowych, to zapraszamy na krótki artykuł o tym, jaki ich rodzaj można wybrać i jak się nim zajmować po zakupie.
Wybór soczewek kontaktowych
Pierwszą kwestią, warunkującą wybór soczewek, jest oczywiście konsultacja ze specjalistą, czyli optometrystą lub lekarzem okulistą. Jest ona konieczna z kilku powodów. Należy bowiem potwierdzić, że faktycznie możemy nosić soczewki. Czasami, chociaż naprawdę rzadko, nie jest to wskazane ze względu np. na alergie, problemy ciśnieniowe, ciążę. Konsultacja z optometrystą rozwieje te wątpliwości. Kolejną kwestią jest zidentyfikowanie wady wzroku. Są cztery podstawowe – dalekowzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm, prezbiopia. W przypadku dwóch pierwszych konieczny jest zakup soczewek sferycznych, u astygmatyków torycznych, a u prezbiopów multifokalnych. Badanie wzorku jest konieczne nie tylko u osób, które nie korzystają z żadnych pomocy optycznych. Nawet jeśli na co dzień nosimy okulary i dobrze wiemy, jaka jest ich wartość korekcyjna, to i tak nie powinniśmy kupować soczewek bez konsultacji ze specjalistą. Okazuje się bowiem, że ich wartość może być inna, niż w przypadku okularów. Związane jest to ze specyfiką działania tych produktów – jeden jest umieszczony na oku, drugi zaś troszkę przed nim.
Optometrysta przeprowadzi również wywiad i podpowie, jaki konkretnie rodzaj soczewek kontaktowych możecie wybrać. Z tym zaś wiąże się też to, jakiej „obsługi” będą one potrzebować.
Rodzaje soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe najczęściej dzieli się pod kątem tego, jak długo mogą one być używane.
Najkrótszy czas używalności mają soczewki jednodniowe, zwane też jednorazowymi. Po założeniu rano można je nosić do wieczora, czyli około 12-15 godzin, w zależności od modelu.
Jeśli chodzi o dbanie o soczewki jednodniowe, to nie wykracza to poza zwykłe zalecenia higieniczne przy ich zakładaniu. Po zdjęciu bowiem najzwyczajniej w świecie należy je wyrzucić, by następnym razem wyjąć z opakowania nowa parę. Wbrew pozorom to rozwiązanie ma dużo zalet. Jest polecane przy oczach wrażliwych, skłonnych do podrażnień – ze względu na delikatność materiału, z którego robi się soczewki jednodniowe. Wybierają je także osoby noszące soczewki naprzemiennie z okularami i potrzebując ich np. raz czy dwa razy w tygodniu na siłownię czy mecz z kolegami.
Soczewki miesięczne z kolei używane są do 30 dni. Mogą być noszone w trybie jednodniowym, gdzie zdejmuje się je każdego wieczoru, lub w trybie całodobowym, czyli bez przerwy przez 4-5 dni. W każdym przypadku po zdjęciu należy poddać je czynnościom higienicznym. Wykorzystując się do tego specjalne płyny czyszczące do soczewek, którymi należy je przemyć. Następnie umieszcza się je w pojemniczku do przechowywania, gdzie pozostają przez kilka godzin. Pozwala to im odświeżyć się, wpływa na zachowania właściwości i funkcjonalności, a w tym czasie oczy mogą odpocząć.
Jakie konkretne modele wybrać?
Popularne marki to między innymi soczewki Johnson & Johnson, EyeLove, Cooper Vision. Ich zakupu warto dokonać w sklepie internetowym, z uwagi na znacznie niższe ceny, niż w punktach stacjonarnych.
Artykuł partnera
Zostaw komentarz