Dom

W jakich kolorach świat widzi kot, a w jakich pies?

Redakcja dziennikpolski.com.pl
mar 30 2018

Świat zwierząt jest naprawdę różnorodny i musimy pamiętać, że wiele naturalnych dla nas aspektów życia, u innych zwierząt wygląda całkiem inaczej. Krążenie krwi, układ oddechowy, sposoby trawienia, budowa skóry czy zmysły - wszystko to się od siebie różni co czyni królestwo zwierząt tak fascynującym. Redakcja przeanalizuje to jak świat widzą nasi mniejsi bracia - koty oraz psy.

Mieć kocie oczy - komplement czy niekoniecznie?

Koty mają pole widzenia sięgające aż 200 stopni (u człowieka 180 stopni) co pozwala im lepiej dostrzegać zarówno nadciągające zagrożenie jak i potencjalną zwierzynę. Kosztem tego jest za to mniejsze spektrum postrzegania (rozróżniania) kolorów oraz lekkie „rozmycie” obrazu. Powszechnie mówi się, że koty świetnie widzą w ciemności co nie jest do końca prawdą - mimo wszystko koty rzeczywiście lepiej (od np. ludzi) zauważają ruch w ciemnościach co pomaga im podczas nocnych polowań. Szczególnie gdy karma dla kota przypadkiem zaszeleści w Twoich rękach. Ciekawostką jest również fakt, że koty... nie muszą (ciągle) mrugać! W porównaniu do ludzkiego oka, kocie ślepia nie wymagają tak częstego nawilżania.

A jak świat postrzegają psy?

Psy słyną ze świetnego węchu i równie dobrego słuchu - czy zatem również zmysł wzroku jest tak dobrze rozwinięty? W porównaniu do naszych oczu, psy widzą dużo mniej kolorów (jedynie trzy!) i jest to spowodowane mniejszą liczbą czopków w oku, odbierających barwy. Psia wizja to przewaga koloru żółtego i niebieskiego. Mniejszą ilość widzialnych kolorów psie oczy nadrabiają szerokością widzenia - aż 250 stopni! Psy bardzo dobrze, podobnie jak koty, widzą w ciemności, oraz są bardzo wrażliwe na, nawet delikatne, światło.

Jak jest więc z tymi kolorami? Maxandmrau.pl odpowiada!

Z powodu różnych receptorów w oku, zarówno ludzie, psy i koty widzą świat inaczej. Kocie fotoreceptory lepiej odbierają barwy fioletowo-niebieskie oraz zielono-żółte co przejawia się w słabym widzeniu zieleni oraz całkowitym niedostrzeganiem czerwieni. Psy natomiast są najbardziej wrażliwe na kolor żółty, niebieski i szary co powoduje dominację tych barw w pieskim obrazie świata. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o swoich pupilach, również na temat ich anatomii - zajrzyj na Maxandmrau.pl by poznać więcej tajemnic zwierzęcego świata.

 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *