Przelewy międzynarodowe – jak wysłać pieniądze bezpiecznie za granicę?
Redakcja dziennikpolski.com.pl
W dobie powszechnego dostępu do Internetu i usług bankowych online realizowanie przelewów międzynarodowych wydaje się być dziecinnie proste. I faktycznie takie jest, choć kwestią sporną pozostają koszty takiej operacji. Banki nie działają pro bono, dlatego zawsze muszą zarobić: czy to na prowizji, czy kosztach przewalutowania, czy – najczęściej – na jednym i drugim. Chcąc uniknąć dodatkowych, bardzo wysokich opłat trzeba rozważyć różne dostępne opcje, a jest w czym wybierać. Podpowiadamy, jak bezpiecznie wysłać pieniądze za granicę korzystając z przelewu międzynarodowego, a przy tym nie narazić się na niepotrzebne koszty.
Przelew SWIFT
Jest to podstawowy rodzaj przelewu międzynarodowego, który można zrealizować do większości krajów świata. Udostępniają go wszystkie banki działające w Polsce. Aby zlecić taki przelew musisz znać numer rachunku odbiorcy w formacie IBAN, identyfikujący dany kraj. Na przykład numer rachunku IBAN dla Albanii będzie się składać z 28 znaków i zaczynać od liter AL.
Wadą przelewów międzynarodowych SWIFT jest przede wszystkim wysoki koszt wynikający z prowizji bankowej, ustalanej indywidualnie przez każdą instytucję, często uzależniony od kwoty przelewu. Poza tym czas realizacji może być bardzo długi i wynieść nawet ponad tydzień. Trzeba się również liczyć z wysokimi kosztami przewalutowania wysłanej kwoty – na przykład złotówek na euro.
Przelew SEPA
Standard SEPA został wprowadzony z myślą o obniżeniu kosztów przelewów międzynarodowych, ale obowiązuje tylko w krajach Unii Europejskiej, w Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinie, Monako, Islandii, Andorze i San Marino. Chcąc zlecić przelew międzynarodowy np. do Kanady nie skorzystasz z tej opcji.
Zaletą przelewów SEPA jest o wiele niższy koszt, ponieważ bank nie może naliczyć klientowi prowizji post factum. Klient musi znać wysokość prowizji przed zleceniem przelewu – najczęściej wynosi ona 5-10 złotych.
Przelewy SEPA mają tę wadę, że można je zlecać wyłącznie w walucie EUR. Jeśli więc mamy konto prowadzone w złotówkach, dojdzie koszt przewalutowania po kursie bankowym, a więc bardzo niekorzystnym.
Przelew międzynarodowy za pośrednictwem specjalistycznej firmy
To bardzo atrakcyjna i coraz chętniej wybierana alternatywa dla standardowych usług bankowych. Na rynku już od wielu lat działają prywatne firmy specjalizujące się w obsłudze przelewów międzynarodowych. Dużym zaufaniem klientów cieszy się https://www.easysend.pl/ – firma działa pod nadzorem FCA (brytyjski odpowiednik Komisji Nadzoru Finansowego), stosując się do takich samych kryteriów, jak banki. Jej usługi są jednak tańsze, a przede wszystkim bardziej przejrzyste.
Zlecając przelew międzynarodowy za pośrednictwem Easysend od razu wiesz, jaka kwota zostanie zaksięgowana na koncie odbiorcy lub zostanie przez niego odebrana w okienku pocztowym (istnieje opcja przesłania środków na pocztę z odbiorem w ciągu 10 minut). Koszt prowizji jest stały i niezależny od kwoty przelewu, a przy tym zawsze konkurencyjny w stosunku do oferty bankowej. Dużym atutem Easysend jest również czas realizacji przelewu – standardowy i najtańszy wariant FAST gwarantuje zaksięgowanie środków następnego dnia roboczego, z kolei opcja SuperFAST umożliwia przekazanie pieniędzy odbiorcy nawet w ciągu zaledwie 10 minut.
Jakie dokumenty są wymagane do realizacji przelewu międzynarodowego?
To już zależy od kwoty przelewu. Korzystając z usługi Easysend i zlecając przelewy o wartości do 1000 euro w okresie 90 dni na terenie krajów EEA (m.in. cała Unia Europejska oraz państwa zrzeszone w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu) nie musisz okazywać żadnego dokumentu. W każdym innym przypadku konieczne jest dołączenie skanu lub zdjęcia dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz adres zamieszkania.
Jeśli natomiast chodzi o przelewy międzynarodowe realizowane za pośrednictwem banku, to posiadając konto bankowe zarejestrowane na siebie nie musisz już okazywać żadnego dokumentu tożsamości – jest ona weryfikowana w oparciu o dane dostępowe do konta (np. hasło czy kod jednorazowy SMS).
Artykuł sponsorowany
Zostaw komentarz