Dom

Domowe miejsce pracy - jak urządzić gabinet?

Redakcja dziennikpolski.com.pl
mar 22 2021

Praca zdalna w ostatnim czasie stała się znacznie popularniejsza, nie tylko wśród freelancerów i osób samozatrudnionych. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z tego, że wiele zadań można realizować online, bez konieczności zjawiania się w biurze. Z tego właśnie powodu niektórzy pracownicy przechodzą na tak zwany home office, dzięki któremu oszczędzają czas i pieniądze na dojazdy, a także pracują w doskonale znanym, przyjaznym otoczeniu.

Praca z domu - co zrobić, by stała się przyjemna?

Oczywiście taka praca może mieć również swoje wady. Brak zmiany otoczenia czasem wpływa demotywująco, do tego dochodzą pozostali domownicy, którzy mogą przeszkadzać w trakcie wykonywania codziennych obowiązków.

Żeby uniknąć podobnych sytuacji, warto wydzielić w domu lub mieszkaniu jedno, specjalne pomieszczenie, w którym powstanie nasz gabinet. Domowe biuro, które pozwoli „odciąć się” od otoczenia i skupić na powierzonych nam zadaniach. Taki pokój nie musi być wcale duży. Nawet na ograniczoną przestrzeń możemy bowiem zaaranżować w taki sposób, aby sprzyjała koncentracji i działała motywująco.

O czym trzeba pamiętać, by tak się właśnie stało? Kluczowe okażą się meble, a także zastosowana kolorystyka - nie tylko na ścianach. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje, które pozwolą wykorzystać potencjał tego pomieszczenia i sprawić, że praca zdalna stanie się równie efektywna, jak ta wykonywana w biurze.

Co warto postawić w gabinecie? Odwiedzamy sklep z meblami!

Dobór kolorów i innych rozwiązań aranżacyjnych zostawimy na koniec, teraz skupmy się na tym, jakie meble powinny znaleźć się w gabinecie. Zdecydowanie najważniejsze będzie oczywiście biurko, wybór którego należy przemyśleć najbardziej.

Musi być na tyle duże, by z łatwością zestz pomieściło wszystkie sprzęty i akcesoria wykorzystywane przez nas podczas pracy - komputer, klawiatura, myszka, głośniki, dokumenty, segregatory, organizery etc. Biurko warto postawić w bliskiej odległości od okna, tak aby na nasze codzienne stanowisko pracy padało naturalne światło. Na co jeszcze warto zdecydować się w gabinecie?

  • Fotel. Jeśli zamierzamy spędzać przed komputerem wiele godzin, warto zadbać o to, aby zagwarantował właściwe podparcie kręgosłupa. Zalecane są przede wszystkim produkty zawierające dodatkowe poduszki umieszczone pod karkiem i odcinkiem lędźwiowym. Dobrze byłoby również, aby materiał fotela dobrze odprowadzał wilgoć i okazał się na tyle miękki, by nie wpływał negatywnie na mięśnie.
  • - Stolik i krzesła. Konieczny zestaw wówczas, gdy w domowym gabinecie chcemy przyjmować klientów. Ich wygoda powinna być dla nas decydująca. Stół wcale nie musi być duży, ani wysoki. Zwykły stolik kawowy w zupełności wystarczy. Zamiast krzeseł postawić możemy też na niewielką sofę
  • - Półki na dokumenty. Mogą być to regały bądź małe komody. Nie należy przesadzać z wielkością takich mebli. W łatwy sposób można bowiem niepotrzebnie zastawić gabinet, przez co przebywanie w nim nie będzie należało do przyjemnych.
  • - Krzesło obrotowe (https://www.twojemeble.pl/meble/krzesla/krzesla-obrotowe). Będzie dobrym wyborem wtedy, gdy klasyczny model nie okaże się zbyt funkcjonalny. Takie krzesła być może nie są szczytem elegancji, ale na pewno będą bardzo wygodne, co w przypadku wielogodzinnej pracy przy biurku ma ogromne znaczenie.

Oczywiście podobnych mebli może być więcej. Wiszące półki, dodatkowe regały, większe szafy - wiele zależy od naszych upodobań, jednak warto przy tym pamiętać o pozostawianiu wolnej przestrzeni. Nie tylko ułatwi ona przemieszczanie się, ale również pozytywnie wpłynie na naszą kreatywność i skupienie. Ciasnota sprawia bowiem, że zebranie myśli staje się znacznie trudniejszym zadaniem.

Nowoczesna czy tradycyjna aranżacja gabinetu?

Na meble do domowego biura nie należy jednak patrzeć jedynie przez pryzmat funkcjonalności. Regał, biurko, fotele, stolik - wszystko to musi także dobrze wyglądać. Istotna w tym przypadku będzie oczywiście spójność aranżacyjna.

W przypadku niewielkiego gabinetu zalecane są jasne barwy, które nie tylko optycznie powiększają przestrzeń, ale również dodają energii i działają motywująco. Białe bądź beżowe ściany, meble w stonowanych odcieniach i dużo zieleni - tym właśnie wyróżnia się nowoczesne, domowe biuro. Uwagę warto zwrócić także na oświetlenie. Duże, odsłonięte okno będzie na wagę złota, jeśli jednak takim nie dysponujemy, dobrze jest pomyśleć o odpowiednim rozkładzie lamp. Poza tą główną, znajdującą się w centralnym miejscu pomieszczenia, warto wybrać jeszcze oświetlenie dodatkowe - nad biurkiem i stolikiem, przy którym będziemy przyjmować klientów. Oczywiście powinno być to światło neutralne bądź zimne, tak aby nie powodowało senności.

Czy styl tradycyjny, oparty na klasycznych, drewnianych meblach i nieco ciemniejszych ścianach również może okazać się dobrym wyborem? Dużo zależy od metrażu. Małe, ciemne pokoiki wcale nie pomagają w efektywnej pracy. Wręcz przeciwnie. Takie aranżacje lepiej sprawdzą się w gabinetach przestronniejszych, w których możemy pozwolić sobie na nieco więcej.

Niezależnie od końcowych wyborów, najważniejsze będzie nasza wygoda. Domowe biuro to miejsce, w którym powinniśmy skupić się na codziennych obowiązkach, bez wpływu rozmaitych rozpraszaczy czy też rozwiązań aranżacyjnych, które zaburzają koncentrację. Mamy nadzieję, że powyższe propozycje przynajmniej w pewnym stopniu ułatwią zadanie związane z aranżacją gabinetu.

Artykuł partnera

Udostępnij