Dom

Domowe miejsce pracy - jak urządzić gabinet?

Redakcja dziennikpolski.com.pl
mar 22 2021

Praca zdalna w ostatnim czasie stała się znacznie popularniejsza, nie tylko wśród freelancerów i osób samozatrudnionych. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z tego, że wiele zadań można realizować online, bez konieczności zjawiania się w biurze. Z tego właśnie powodu niektórzy pracownicy przechodzą na tak zwany home office, dzięki któremu oszczędzają czas i pieniądze na dojazdy, a także pracują w doskonale znanym, przyjaznym otoczeniu.

Praca z domu - co zrobić, by stała się przyjemna?

Oczywiście taka praca może mieć również swoje wady. Brak zmiany otoczenia czasem wpływa demotywująco, do tego dochodzą pozostali domownicy, którzy mogą przeszkadzać w trakcie wykonywania codziennych obowiązków.

Żeby uniknąć podobnych sytuacji, warto wydzielić w domu lub mieszkaniu jedno, specjalne pomieszczenie, w którym powstanie nasz gabinet. Domowe biuro, które pozwoli „odciąć się” od otoczenia i skupić na powierzonych nam zadaniach. Taki pokój nie musi być wcale duży. Nawet na ograniczoną przestrzeń możemy bowiem zaaranżować w taki sposób, aby sprzyjała koncentracji i działała motywująco.

O czym trzeba pamiętać, by tak się właśnie stało? Kluczowe okażą się meble, a także zastosowana kolorystyka - nie tylko na ścianach. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje, które pozwolą wykorzystać potencjał tego pomieszczenia i sprawić, że praca zdalna stanie się równie efektywna, jak ta wykonywana w biurze.

Co warto postawić w gabinecie? Odwiedzamy sklep z meblami!

Dobór kolorów i innych rozwiązań aranżacyjnych zostawimy na koniec, teraz skupmy się na tym, jakie meble powinny znaleźć się w gabinecie. Zdecydowanie najważniejsze będzie oczywiście biurko, wybór którego należy przemyśleć najbardziej.

Musi być na tyle duże, by z łatwością zestz pomieściło wszystkie sprzęty i akcesoria wykorzystywane przez nas podczas pracy - komputer, klawiatura, myszka, głośniki, dokumenty, segregatory, organizery etc. Biurko warto postawić w bliskiej odległości od okna, tak aby na nasze codzienne stanowisko pracy padało naturalne światło. Na co jeszcze warto zdecydować się w gabinecie?

  • Fotel. Jeśli zamierzamy spędzać przed komputerem wiele godzin, warto zadbać o to, aby zagwarantował właściwe podparcie kręgosłupa. Zalecane są przede wszystkim produkty zawierające dodatkowe poduszki umieszczone pod karkiem i odcinkiem lędźwiowym. Dobrze byłoby również, aby materiał fotela dobrze odprowadzał wilgoć i okazał się na tyle miękki, by nie wpływał negatywnie na mięśnie.
  • - Stolik i krzesła. Konieczny zestaw wówczas, gdy w domowym gabinecie chcemy przyjmować klientów. Ich wygoda powinna być dla nas decydująca. Stół wcale nie musi być duży, ani wysoki. Zwykły stolik kawowy w zupełności wystarczy. Zamiast krzeseł postawić możemy też na niewielką sofę
  • - Półki na dokumenty. Mogą być to regały bądź małe komody. Nie należy przesadzać z wielkością takich mebli. W łatwy sposób można bowiem niepotrzebnie zastawić gabinet, przez co przebywanie w nim nie będzie należało do przyjemnych.
  • - Krzesło obrotowe (https://www.twojemeble.pl/meble/krzesla/krzesla-obrotowe). Będzie dobrym wyborem wtedy, gdy klasyczny model nie okaże się zbyt funkcjonalny. Takie krzesła być może nie są szczytem elegancji, ale na pewno będą bardzo wygodne, co w przypadku wielogodzinnej pracy przy biurku ma ogromne znaczenie.

Oczywiście podobnych mebli może być więcej. Wiszące półki, dodatkowe regały, większe szafy - wiele zależy od naszych upodobań, jednak warto przy tym pamiętać o pozostawianiu wolnej przestrzeni. Nie tylko ułatwi ona przemieszczanie się, ale również pozytywnie wpłynie na naszą kreatywność i skupienie. Ciasnota sprawia bowiem, że zebranie myśli staje się znacznie trudniejszym zadaniem.

Fotele biurowe: Biurka do gabinetu:

Nowoczesna czy tradycyjna aranżacja gabinetu?

Na meble do domowego biura nie należy jednak patrzeć jedynie przez pryzmat funkcjonalności. Regał, biurko, fotele, stolik - wszystko to musi także dobrze wyglądać. Istotna w tym przypadku będzie oczywiście spójność aranżacyjna.

W przypadku niewielkiego gabinetu zalecane są jasne barwy, które nie tylko optycznie powiększają przestrzeń, ale również dodają energii i działają motywująco. Białe bądź beżowe ściany, meble w stonowanych odcieniach i dużo zieleni - tym właśnie wyróżnia się nowoczesne, domowe biuro. Uwagę warto zwrócić także na oświetlenie. Duże, odsłonięte okno będzie na wagę złota, jeśli jednak takim nie dysponujemy, dobrze jest pomyśleć o odpowiednim rozkładzie lamp. Poza tą główną, znajdującą się w centralnym miejscu pomieszczenia, warto wybrać jeszcze oświetlenie dodatkowe - nad biurkiem i stolikiem, przy którym będziemy przyjmować klientów. Oczywiście powinno być to światło neutralne bądź zimne, tak aby nie powodowało senności.

Czy styl tradycyjny, oparty na klasycznych, drewnianych meblach i nieco ciemniejszych ścianach również może okazać się dobrym wyborem? Dużo zależy od metrażu. Małe, ciemne pokoiki wcale nie pomagają w efektywnej pracy. Wręcz przeciwnie. Takie aranżacje lepiej sprawdzą się w gabinetach przestronniejszych, w których możemy pozwolić sobie na nieco więcej.

Niezależnie od końcowych wyborów, najważniejsze będzie nasza wygoda. Domowe biuro to miejsce, w którym powinniśmy skupić się na codziennych obowiązkach, bez wpływu rozmaitych rozpraszaczy czy też rozwiązań aranżacyjnych, które zaburzają koncentrację. Mamy nadzieję, że powyższe propozycje przynajmniej w pewnym stopniu ułatwią zadanie związane z aranżacją gabinetu.

Artykuł partnera

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *