Finanse

Kiedy opłaca się nocna taryfa energetyczna?

Redakcja dziennikpolski.com.pl
gru 24 2019

nocna taryfa energetyczna

Jednostrefowe taryfy energetyczne są z pewnością najpowszechniejszym rozwiązaniem, ale czy w każdym wypadku najbardziej opłacalnym? Przejście na taryfę nocną może okazać się bardzo korzystne dla domowego budżetu, pod warunkiem, że będziemy trzymać się kilku zasad.

 

Taryfa G11 i G12 – na czym polega różnica?

Kiedy podpisujemy umowę z operatorem energetycznym jako klient indywidualny, otrzymujemy do wyboru kilka opcji taryfowych. Taryfy określają sposób rozliczenia z dostawcą. Najpopularniejszy z nich to taryfa jednostrefowa G12. Jej zasady są proste i przejrzyste. Dostawca określa jednolitą stawkę za jednostkę energii i rozlicza nas za pobrany prąd w umówionym przedziale czasu. Większość z nas nie planuje zużycia prądu na określone godziny lub dni, dlatego taryfa jednostrefowa jest najczęściej domyślnym wyborem.

G12 i G12w są taryfami dwustrefowymi, co oznacza, że stawki za prąd są różne w zależności od czasu zużycia energii. Przy wyborze G12w za prąd płacimy mniej w weekendy i święta, a więcej w ciągu tygodnia. G12 to z kolei taryfa nocna. Jeżeli się na nią zdecydujemy, prąd będzie nas kosztował drożej w tak zwanych godzinach szczytu energetycznego, tzn. między 7:00 a 13:00 oraz 17:00 i 22:00, ale korzystając z urządzeń elektrycznych poza szczytem, możemy oszczędzić na każdej wykorzystanej kilowatogodzinie nawet 40%!

 

Jak płacić mniej za prąd?

Podwyżka cen prądu w nowym roku jest nieuchronna, jak więc możemy zoptymalizować swoje rachunki za energię elektryczną? Zmiana sprzedawcy prądu to jedna z opcji. Kiedy jednak kalkulator stawek u operatorów energetycznych dostępnych w naszym regionie podpowiada, że zmiana nie przyniesie wielkich oszczędności, warto zastanowić się, czy korzystna nie będzie dla nas właśnie zmiana taryfy.

Wszyscy dostawcy prądu w Polsce oferują przynajmniej dwie podstawowe, opisane wyżej taryfy energetyczne dla gospodarstw domowych. Zmiana taryfy nie powinna wiązać się z żadnymi dodatkowymi opłatami i można jej dokonywać wielokrotnie, bez żadnych limitów. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się tylko, w jakich porach zużywamy najwięcej energii.

 

Progi opłacalności taryfy G12

W ofercie Enei taryfa G12 składa się z 14-godzinnej, droższej strefy dziennej i taniej, 10-godzinnej strefy nocnej. Oprócz tego, że prąd tanieje nam w nocy, między godziną 22:00 a 7:00, z niższych stawek możemy też korzystać w ciągu wybranych dwóch godzin między 13:00 a 17:00.  Jak się przekonać, czy taki scenariusz rozliczeń przełoży się na oszczędności? To proste. Jeżeli nasze urządzenia elektryczne będą pochłaniać więcej niż 1/3 energii właśnie w wymienionych przedziałach czasowych, odczujemy różnicę w wysokości rachunków.

Największymi „pożeraczami” prądu w naszych domach są: pralka, zmywarka i ogrzewanie elektryczne. Jeżeli korzystamy z tych urządzeń w nocy lub późnym wieczorem, warto wypróbować taryfę G12. Szczegóły dotyczące warunków rozliczeń znaleźć można na stronie internetowej operatora.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *