Trudności w osiąganiu sukcesu w pracy
Redakcja dziennikpolski.com.pl
Różni ludzie mają różne cele zawodowe, które po osiągnięciu uznają jako sukces. Dla jednych będzie to własna działalność, dla innych kierownicze stanowisko czy wysokie zarobki. Czasem zdarza się jednak, że nie jesteśmy w stanie osiągnąć sukcesu. Dzieje się tak dlatego, ponieważ dążąc do określonych celów napotykamy na swojej drodze trudności, które nam przeszkadzają.
Przeszkody, które napotykamy na drodze dzielimy na zewnętrzne oraz wewnętrzne. Najgorsze do przezwyciężenia są te, które uzależnione są od nas samych. Człowiek wyrabia w sobie utarte schematy i działania, których się trzyma. Jeżeli nasza zawodowa świadomość będzie się zwiększała, to łatwiej nam będzie te schematy zmieniać.
Brak zmiany
Istotnym aspektem w dążeniu do celu jest analiza sposobu naszego działania. Zdarza się, że mimo, że chcemy np. otworzyć własną firmę, to nic nie robimy żeby to osiągnąć. Należy zadać sobie pytanie jak wyglądała nasza dotychczasowa ścieżka kariery oraz jakie kompetencje musimy rozwinąć i czego się nauczyć, żeby łatwiej nam było osiągnąć cel. W przypadku biernej postawy rozwój nie będzie możliwy co przyczyni się do dalszego zastoju zawodowego a następnie poirytowania takim faktem.
Strach przed nowym
Często bywa tak, że chcemy coś zmienić, widzimy swoje braki i niedoskonałości oraz wiemy co musimy w sobie rozwinąć i czego nowego się nauczyć. Jest jednak kolejna bariera, która nas przed tym powstrzymuje. To obawa przed zmianą, przed czymś nowym. Żeby przygotować się do przełamania takiej bariery warto wylistować wszystkie minusy, które wiążą się z obecną sytuacją zawodową oraz korzyści, które możemy osiągnąć po zdecydowaniu się na coś nowego. W większości przypadków w takim zestawieniu widoczna będzie znaczna przewaga plusów nad minusami a wskazanie wielu korzyści wpływa na myślenie człowieka.
Najlepiej pod ciepłą kołdrą
Człowiek jest istotą, która lubi wygodę. Wyobraźmy sobie chłodny zimowy wieczór, leżymy pod kołdrą, czytamy książkę i pijemy gorącą herbatę. Pomimo, że chcielibyśmy wyjść ze znajomymi, do kina, do teatru, wolimy leżeć pod kołdrą bo nam wygodnie. Tak samo jest w życiu zawodowym. Mamy stałą pracę, odpowiednie wynagrodzenie, ale chcielibyśmy czegoś innego, praca nie sprawia nam takiej satysfakcji, ale jest nam wygodnie. Jeżeli przełamiemy się i zastanowimy co mogłoby być dla nas lepsze, to po zmianie nasza kreatywność oraz poziom satysfakcji wzrośnie znacząco.
Brak życia prywatnego
Wiele osób, które dążą do osiągnięcia sukcesu dochodzą do pewnego etapu, w którym istotna jest dla nich tylko praca. Życie osobiste odchodzi daleko w kąt. Istotne jest jednak zrównoważenie życia zawodowego z prywatnym. Brak rozwijania własnych pasji, odsunięcie się od rodziny, znajomych i poświęcenie się pracy może bowiem spowodować wypalenie. Z tego powodu warto wyłączać służbowy telefon po wyjściu z pracy oraz w pełni oddawać się rodzinie i pasjom, dzięki którym zregenerujemy nasz organizm i z większym entuzjazmem rozpoczniemy kolejny dzień.
Bariery niezależne od nas
Bariery zewnętrzne to te, które nie do końca są zależne od nas. Przykładem może być zła sytuacja na rynku. Dobrym pomysłem na na radzenie sobie z tymi barierami jest analiza jak długo taka bariera może mieć negatywny wpływ na moje miejsce pracy, mój zastój zawodowy. Jak zauważymy, że problemy mogą się utrzymywać przez dłuższy czas warto zastanowić się nad zmianą pracy.
Małe miejscowości mają to do siebie, że rynek pracy jest ograniczony i trudniej w nich awansować. Jest to tak zwany syndrom suchej gałęzi. Bardzo rzadko zdarza się, że zwalnia się wyższe stanowisko i otwiera ścieżka dla nas. Należy zatem zastanowić się czy zmiana miejsca zamieszkania lub branży nie byłaby bardziej racjonalna. Aktualny poziom dynamizmu rynku pracy sprzyja takim działaniom więc warto takim działaniom przykładać wartość.
Zadowolenie z życia zawodowego jest bardzo ważne w życiu każdego człowieka. Jeśli odnosimy sukcesy i osiągamy cele, które sobie stawiamy to jesteśmy szczęśliwi. Dlatego tak ważne jest uświadamianie sobie z jakimi trudnościami się borykamy i walczenie z nimi.
Zostaw komentarz