Dom

Oświetlenie LED - czym w zasadzie jest?

Redakcja dziennikpolski.com.pl
mar 8 2022

Oświetlenie LED (https://led-labs.pl/) z każdym rokiem zdobywa sobie coraz większe uznanie i znajduje coraz szerszy zakres zastosowań. Jednak okazuje się, że pomimo jego tak dużej popularności nie wszyscy do końca wiedzą, czym dokładnie jest i jakie są różnice pomiędzy takim źródłem światła a tradycyjnymi żarówkami.

Różnice w budowie

Oświetlenie ledowe to przede wszystkim spora różnica w budowie. Tradycyjna żarówka zawiera wewnątrz specjalne włókna, które rozgrzewając się dają światło o odpowiedniej mocy. Diody LED są znacznie mniejsze i oparte na innej technologii. Dlatego też aby uzyskać światło o sile zbliżonej do mocy pojedynczej żarówki należy zastosować wiele diod. Jednakże to właśnie fakt, że są niewielkie jest także ich niewątpliwym atutem. Dzięki temu przy ich pomocy można tworzyć różnorodne źródła oświetlenia, zarówno jak chodzi o ich kształt jak też wielkość. Oczywiście na rynku znaleźć można również oświetlenie ledowe w formie tradycyjnych żarówek, co daje ich możliwość zastosowania zamiennie z nimi.

Szeroki zakres zastosowania

Niewielkie wymiary, jakie mają diody LED sprawiają, że zakres zastosowania takiego oświetlenia jest znacznie szerszy niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Przede wszystkim można przy ich wykorzystaniu tworzyć nieduże punkty, dające wprawdzie mniej światła, jednakże zastosowanie kilku czy kilkunastu jednocześnie pozwala na uzyskanie niezwykle ciekawych efektów w postaci dobrze oświetlonych wnętrz i światła o właściwej mocy. Te małe punkty świetlne bardzo często wykorzystywane są na przykład w sufitach podwieszanych, gdzie są montowane zgodnie z życzeniem właścicieli. Dzięki temu często nie ma konieczności stosowania jednego, centralnego źródła oświetlenia, co na pewno daje o wiele lepsze efekty wizualne. Także właśnie nieduże wymiary powodują, że diody ledowe są powszechnie wykorzystywane na przykład w reklamie, do tworzenia bannerów czy innych konstrukcji reklamowych. Nie można zapominać także o tym, że diody ledowe do działania potrzebują o wiele mniej energii niż tradycyjne żarówki. To sprawia, że zastosowane jako źródła światła o wskazanej mocy potrzebują znacznie mniej prądu niż zbliżona mocą do nich żarówka. To jeden z ważniejszych powodów, dla których coraz więcej osób decyduje się na zastąpienie tradycyjnych żarówek właśnie diodami led. Na rynku z każdym rokiem przybywa ciekawych rozwiązań, które mają za zadanie zapewnić światło o odpowiedniej mocy, przyjazne dla oczu i jednocześnie bardziej energooszczędne niż wcześniej znane źródła oświetlenia.

Artykuł partnera

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *