Co może obniżać Twoją płodność?
Redakcja dziennikpolski.com.pl
Podjęłaś z partnerem decyzję o tym, że chcecie zostać rodzicami? Aby zwiększyć swoje szanse na posiadanie dziecka należy dokładnie się do tego przygotować. Dobrze jest również wiedzieć co może wydłużyć te starania i obniżać Twoją płodność!
Coraz więcej par ma problemy z poczęciem dziecka!
Podjęcie decyzji o macierzyństwie jest jedną z najważniejszych w życiu. Jednak coraz częściej, wiele par, ma problemy z niepłodnością. Szacuje się, że tylko w naszym kraju dotyka ona 1,5 miliona z nich, na całym świecie natomiast jest ich już przeszło 50 milionów. Te niepokojące statystyki spowodowały, że WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) wpisała niepłodność na listę chorób społecznych.
Po jakim czasie od momentu rozpoczęcia starań warto udać się do specjalisty? O niepłodności mówimy wtedy kiedy przynajmniej po roku regularnego współżycia (3-4 stosunki tygodniowo), bez użycia antykoncepcji, kobieta nadal nie zaszła w ciążę. Przyczyny takiego stanu mogą być wieloczynnikowe i warto mieć na uwadze to, że w równym stopniu dotyczą one obu partnerów (po 45 proc.), natomiast pozostałe 10 proc. nie jest możliwe do ustalenia.
Co obniża płodność u kobiet?
W przypadku kobiet, na pewno decydujący wpływ na jej płodność ma wiek. Jej spadek wraz z upływem lat przyszłej mamy to naturalny proces, który spowodowany jest obniżeniem ilości “rezerwowych” komórek jajowych i zwiększoną ilością cykli bezowulacyjnych. Niestety, wiele kobiet, odkłada macierzyństwo na moment kiedy skończy studia i w pełni się usamodzielni. Jednak należy pamiętać o tym, że w wieku 20-25 lat kobieta jest najbardziej płodna. Po 32. roku życia, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę spada już do 80 proc., a co trzy kolejne lata obniża się o 10 proc.
Oczywiście ogromne znaczenie ma również zdrowie kobiety. Szansa na poczęcie jest mniejsza kiedy choruje ona na zespół policystycznych jajników (PCOS), endometriozę, zaburzenia jajeczkowania, czy choroby tarczycy. Styl życia ma również ogromny wpływ na szansę posiadania zdrowego dziecka. Nawet niepozorne nawyki mogą negatywnie oddziaływać na płodność przyszłej mamy. Co zatem może jeszcze obniżyć Twoją płodność?
Otyłość lub niedowaga
Zarówno osoby ze zbyt wysokim jaki i niskim BMI mogą mieć problemy z poczęciem dziecka. Nadwaga ma niekorzystny wpływ na pracę układu hormonalnego, którego prawidłowe funkcjonowanie, ma zasadniczy wpływ na kobiecą płodność. Jak wykazały badania, otyłość może być przyczyną częstszego występowania zespołu policystycznych jajników, który prowadzi do problemów z zajściem w ciążę. Natomiast niedowaga ma często związek z niedoborem leptyny (hormonu kontrolującego uczucie sytości i głodu), co skutkuje zaburzeniami miesiączkowania.
Zbyt mała lub za duża aktywność fizyczna
Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że sport to zdrowie. Regularne ćwiczenia pomagają utrzymać silne i szczupłe ciało, co w przypadku starania się o dziecko jest bardzo istotne. Jednak trzeba pamiętać o tym, żeby we wszystkim mieć umiar, ponieważ zbyt duża aktywność fizyczna może także zaburzyć cykl owulacyjny. Dlatego, dla dobra naszej płodności, najlepiej jest trenować do jednej godziny dziennie.
Stres
“Wrogiem” płodności kobiety jest również stres, który zaburza gospodarkę hormonalną. Zbyt wysokie stężenie prolaktyny może stać się przyczyną cykli bezowulacyjnych, natomiast obniżony poziom progesteronu będzie utrudniać zagnieżdżenie się zarodka. Jeśli więc chcecie cieszyć się z upragnionego macierzyństwa, to zadbajcie o spokój i swoje zdrowie psychiczne. Również funkcjonowanie układu immunologicznego poprawić może jakość snu.
Niezdrowa dieta i używki
Nieregularne posiłki i wysoko przetworzona żywność są przyczyną problemów z wagą, a w dalszej konsekwencji z naszą płodnością. Również nikomu już chyba nie trzeba przypominać o szkodliwości nadużywania alkoholu i papierosów. Związki, które są zawarte w dymie papierosowym zaburzają pracę układu hormonalnego i prowadzą do uszkodzenia nici DNA. Szacuje się, że nawet 13 proc. przypadków niepłodności wynika z nikotynizmu. Także zbyt duża ilość kofeiny (zawarta w takich produktach jak kawa, herbata, czy czekolada) może blokować transport komórek jajowych w jajowodzie.
Lekarstwa
Jeśli stosujesz jakiekolwiek leki, zwłaszcza te długoterminowe to koniecznie skonsultuj to z lekarzem, dlaczego? Ponieważ mogą one obniżyć Twoje możliwości prokreacyjne.
Jeśli już od dłuższego czasu, bezskutecznie starasz się o dziecko, to jak najszybciej podejmij decyzję o wizycie u specjalisty. Wysoką skutecznością leczenia niepłodności może pochwalić się np. Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA https://www.klinikainvicta.pl/.
Zostaw komentarz