Sport

Kalkulator kalorii — co to jest?

Redakcja dziennikpolski.com.pl
wrz 16 2022

Nie jest tajemnicą, że kluczem do zdrowia jest odpowiednio zbilansowana dieta. Jak obliczyć, ile jedzenia dziennie powinniśmy spożywać? Z pomocą przychodzi kalkulator kalorii. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego przydatnego narzędzia.

Zapotrzebowanie energetyczne, a kalkulator kalorii

Zapotrzebowanie na kalorie to ilość energii, której potrzebujesz codziennie, aby zaspokoić wszystkie potrzeby swojego organizmu i utrzymać go w dobrej kondycji. Na zapotrzebowanie kaloryczne wpływa wiele czynników. Podstawowe z nich to masa ciała, wzrost oraz wiek.  

Kalkulator kalorii, inaczej zwany kalkulatorem zapotrzebowania energetycznego to proste w obsłudze narzędzie, które może pomóc nam określić poziom zapotrzebowania energetycznego na co dzień. Niektóre z nich mają wbudowane bardziej zaawansowane opcje jak na przykład wprowadzenie do obliczeń konkretnego celu, który chcemy osiągnąć. Może to być utrzymanie obecnej wagi lub zrzucenie kilku kilogramów. 

Standardowe kalkulatory wymagają podania takich parametrów jak wiek, wzrost, waga, płeć i poziom aktywności fizycznej. Po wprowadzeniu tych danych kalkulator prezentuje wyliczenie PPM (Podstawowa Przemiana Materii) i dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Im więcej danych wymaga kalkulator, tym dokładniejsze będą obliczenia. 

Kalkulator kalorii, a zdrowie

Pomiary kalkulatora dostarczają wskazówek dotyczących określania zapotrzebowania na energię. Nie należy się ich jednak trzymać za wszelką cenę, zwłaszcza jeśli po kilku dniach stosowania się do wytycznych z narzędzia, czujemy, że nie są one dla nas odpowiednie. Każdy z nas ma swoje indywidualne predyspozycje. Zapotrzebowanie energetyczne może różnić się także ze względu na zmiany hormonalne lub choroby. 

Internet pełen jest różnego rodzaju liczników kalorycznych. Musimy jednak pamiętać, że dieta wpływa bezpośrednio na nasze zdrowie, tak więc każdy niepokojący nasz stan, powinniśmy niezwłocznie konsultować z lekarzem lub dietetykiem. Należy także pamiętać, że zbyt niska kaloryczność posiłku, w przekroju całodniowym i całotygodniowym, mocno wpływa na gospodarkę hormonalna i ogólny stan naszego zdrowia. Drastyczne obcięcie kalorii może mieć nawet tragiczne skutki. 

Podobnie jest w przypadku budowania masy mięśniowej. Zbyt szybkie dodawanie kalorii w posiłkach może przyczynić się do gromadzenia się nadmiernej tkanki tłuszczowej, co przekłada się na otłuszczenie narządów wewnętrznych. Ponadto serce w tym przypadku będzie musiało wykonywać jeszcze cięższą pracę, aby pompować krew wraz z tlenem, czego efektem będzie jego przeciążenie. Jeśli nie ma się odpowiedniej wiedzy, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na dietę online https://deepbreath.pl/pl/c/Dieta/51

Artykuł partnera

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *