Zdrowie

Jak odczytać receptę na okulary?

Redakcja dziennikpolski.com.pl
sty 26 2022

Zdarza się, że podczas wizyty u okulisty wszystko jest dla nas jasne i zrozumiałe, ale kiedy przychodzi zrealizowanie recepty na okulary korekcyjne, nagle nie wiemy czego tak właściwie potrzebujemy. Na szczęście recepty to uniwersalne dokumenty i poświęcając tylko kilka minut bez trudu możemy rozwikłać zagadkowo wyglądające skróty i cyferki. Jak odczytać receptę na okulary?

Wizyta u okulisty

Pierwszym krokiem do otrzymania recepty na okulary jest wizyta u okulisty. Może się ona odbyć w ramach medycyny pracy albo kontrolnego badania wzroku w dowolnym momencie życia. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś zdiagnozowanej żadnej wady wzroku, ale dużo pracujesz przed komputerem i odczuwasz pogorszenie widzenia, zdecydowanie warto udać się na taką wizytę. Natomiast osoby, które mają wady wzroku i noszą soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne, powinny odbywać kontrole u lekarzy okulistów przynajmniej raz na dwa lata. To bardzo ważne, by wiedzieć czy wada wzroku postępuje, czy nic się nie dzieje, bo noszenie okularów czy soczewek, które nie korygują wady w prawidłowy sposób wpływa negatywnie na zdrowie oczu. Poza tym wraz z wiekiem i naturalnymi procesami fizjologicznymi, które zachodzą w naszym ciele, rozwija się starczowzroczność, inaczej zwana prezbiopią, którą także należy korygować w odpowiedni sposób. Nie pozostaje nic innego, jak udać się na badanie wzroku i dowiedzieć się, czy korekcja jest konieczna!

Recepta na okulary

Recepty na okulary w Polsce zazwyczaj nie różnią się układem. Na karteczce powinna być tabelka, w której rubryczkach zaznaczone są takie kolumny jak OP i OL, bliż, dal, sfera, cylinder i odległość źrenic. Jak odczytać taką receptę (http://ioptyk.pl/jak-odczytac-wade-wzroku-z-recepty/)? W przedstawionej tabelce jest podział na oko prawe (OP) i oko lewe (OL) co stanowi różnicę, jeśli na obu oczach macie inną wartość wady wzroku. Po lewej stronie widnieją wartości bliży i dali, i przy każdej z nich widnieją właśnie symbole OP i OL. Okulista wypełni tę część tabelki, która dotyczy Waszej wady wzroku. Jeśli wartości będą znajdowały się przy bliży, oznacza to, że macie krótkowzroczność, a przy cyferkach będą widniały minusy. Jeśli uzupełniona zostanie część przy dali, oznacza to dalekowzroczność, a moce zaznaczone są plusami. Parametr sfera odpowiada za wskazanie mocy soczewki okularowej do konkretnego oka (i tak jak wspomnieliśmy wcześniej, minusy oznaczają krótkowzroczność, a plusy dalekowzroczność). Recepta może więc zawierać tylko wartości podane przy bliży lub dali i w rubryce sfera, a to oznacza, że waszą wadą wzroku jest krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Natomiast jeśli pojawią się dodatkowe wartości przy rubryce z cylindrem i osią, oznacza to, że okulary muszą być przeznaczone także pod kątem astygmatyzmu, czyli niezborności. Odległość źrenic to natomiast parametr, który odpowiada odległości źrenic podanych w milimetrach, co ma istotne znaczenie podczas dobierania oprawek okularowych – okulary mają być dopasowane tak, by ich noszenie nie wywoływało dyskomfortu ani zeza. Innym parametrem, ważnym w przypadku dobierania okularów pod kątem prezbiopii (czyli starczowzroczności) jest addycja, która określa różnicę pomiędzy korekcją szkieł do bliży i dali (szkła do okularów progresywnych są wieloogniskowe). Zdarza się, że okulista może dopisać coś do recepty, np. wskazanie do zakupienia okularów z konkretną powłoką (np. do pracy przed komputerem), ale zwykle jest to napisane słownie i nie budzi wątpliwości. Jeśli jesteście ciekawi nowinek ze świata optycznego, warto śledzić specjalistyczne portale i blogi, jak http://ioptyk.pl/.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *