Wypadająca sierść u psa - jak zapobiec?
Redakcja dziennikpolski.com.pl
Jeśli psu okresowo wypadają włosy, a taki stan rzeczy nasila się zwłaszcza wiosną, nie mamy powodów do niepokoju. To przecież czas, w którym zwierzęta eliminują tak zwane owłosienie puchowe chroniące je podczas zimowych dni. Jeśli jednak pies nadmiernie linieje, a zjawisko takie ma miejsce przez cały rok, mamy powody do obaw.
Przyczyny wypadania sierści u psa
Szukając przyczyn nadmiernego wypadania sierści u psa, najczęściej zwraca się uwagę na nieodpowiednią dietę. Przyjmuje się więc, że musi być ona pełnowartościowa – bogata w składniki odżywcze. Niedobór biotyny, witaminy A oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych może być sugerowany przez organizm właśnie za pomocą linienia.
Co na wypadanie sierści u psa?
Pierwszym krokiem podejmowanym przez właścicieli powinna być zmiana diety. Witamina A jest obecna choćby w wątróbce, marchwi oraz w brokułach, gdy zaś zależy nam na uzupełnienie biotyny, pies powinien dostawać soję, orzechy, wątrobę, żółtka jaj oraz ryż. Nienasycone kwasy tłuszczowe najczęściej dostarcza się organizmowi wraz z olejami roślinnymi.
Współcześnie nie musimy obawiać się, że nie uda nam się samodzielnie skomponować posiłku w sposób gwarantujący obecność w nim każdego z wymienionych składników odżywczych. W sklepach zoologicznych dominują karmy dla psów, a te dają nam gwarancję poprawy kondycji, w jakiej znajduje się ich skóra. Coraz częściej mamy do czynieni nawet ze specjalnymi karmami dla psów długowłosych.
Już podawanie wysokiej jakości karmy powinno okazać się wystarczające, jeśli zależy nam na tym, aby pisa skóra i włosy były utrzymane w dobrej kondycji. Czasem jednak konieczne staje się też podawanie dodatkowych preparatów. Pozwalają one na rozwiązaniem problemu sierści, która wypada w zbyt dużych ilościach, zaleca się jednak, aby ich stosowanie skonsultować z weterynarzem, nadmiar witamin może się bowiem okazać dla psa szkodliwy.
Wypadanie psiej sierści i drapanie
Gdy mamy do czynienia z nadmiernym wypadaniem sierści, musimy liczyć się również z tym, że psim problemem jest choroba skóry, która go zaatakowała.
W takim przypadku niezmiennie pierwszym skojarzeniem pozostaje alergia pokarmowa, ta bowiem coraz częściej dotyka psów. Tu winne jest zwykle białko, te zaś jest obecne nie tylko w mięsie drobiowym, ale i w dominujących w wielu karmach zbożu. W takim przypadku nie ma mowy o jakichkolwiek cudownych rozwiązaniach, a opiekun musi koncentrować się na tym, aby z psiej diety usunąć wszystko to, co wywołuje u psa uczulenie nawet, jeśli mamy do czynienia z prawdziwymi psimi przysmakami.
Leki na wypadanie sierści u psa
Jeśli psu wypada sierść, a jednocześnie możemy zaobserwować ranki lub czerwone plamki, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u weterynarza.. Najczęściej mamy w takim przypadku do czynienia z chorobą skóry, ta zaś może mieć tak podłoże bakteryjne, jak i grzybiczne. Tylko specjalista jest w stanie określić, jaki czynnik doprowadził do jej pojawienia się, a następnie – zapisać odpowiednie leki. Leczenie psa samemu jest w takim przypadku zabronione, często prowadzi bowiem do poważnych konsekwencji.
Ilekroć objawy, jakie zauważyliśmy u psa, budzą nasz niepokój, niezbędne jest skonsultowanie się z weterynarzem. Czasem nam samym nie wydają się one wcale niebezpieczne, tymczasem okazuje się, że to, co braliśmy za alergię pokarmową jest zapowiedzią poważnych zmian hormonalnych. I one często przyczyniają się do wypadania włosów. Zwykle odpowiadają za nie klasyczne procesy życiowe, bywa jednak i tak, że są sygnałem świadczącym o tym, że pies zmaga się z poważnymi chorobami.
Zobacz więcej na: art23.com.pl
Zostaw komentarz