Kalkulator zdolności kredytowej dla kredytu hipotecznego – jak prawidłowo obliczyć raty i koszty?
Redakcja dziennikpolski.com.pl
Marzysz o własnych czterech kątach, ale nie możesz sobie pozwolić na zakup nieruchomości za gotówkę? Z pomocą przychodzą Ci banki, które oferują kredyt na mieszkanie. Pamiętaj jednak, że jego uzyskanie jest dość czasochłonne i bywa trudne. Głównym kluczem do pozytywnego rozpatrzenia wniosku jest wiarygodność finansowa. Jeżeli możesz pochwalić się pozytywną historią spłaty przeszłych zobowiązań, masz stałe dochody, dysponujesz kapitałem pozwalającym pokryć wkład własny – kredyt hipoteczny jest w Twoim zasięgu. Jeśli nie masz pewności, czy posiadasz zdolność kredytową, skorzystaj z dedykowanego kalkulatora, by się tego dowiedzieć. Zobacz, jak on działa i jak go używać, aby prawidłowo obliczyć Twoje możliwości finansowe.
Czym jest zdolność kredytowa?
Terminem tym określa się wiarygodność finansową wnioskodawcy. Bank sprawdza tę kwestię, by upewnić się, że spłata zobowiązania nie będzie zagrożona, czyli, czy kredytobiorca będzie w stanie uiszczać raty w ustalonym czasie. Jeżeli zdolność kredytowa osoby wnioskującej o kredyt hipoteczny kształtuje się na niskim poziomie lub w ogóle jej ona nie ma, instytucja finansowa z pewnością nie wyda pozytywnej decyzji kredytowej. Jak ją obliczyć?
Jest to trudne zadanie, ponieważ pod uwagę branych jest wiele zmiennych. Szybkim sposobem na jej sprawdzenie jest skontaktowanie się z infolinią banku lub wizyta w oddziale. Podając doradcy określone dane, wykona on szacunkowe wyliczenia. Taka symulacja zdolności kredytowej nie jest wiążąca, jednak pozwoli sprawdzić, czy w ogóle jesteś wiarygodny w oczach instytucji finansowej czy też nie.
Innym rozwiązaniem jest kalkulator zdolności kredytowej – hipoteczny, z którego możesz skorzystać online, jeżeli planujesz wziąć kredyt na dom. Poniżej wyjaśniamy, jak go używać i z jakimi korzyściami się to wiąże.
Czym jest kalkulator zdolności kredytowej i w czym może Ci pomóc?
Narzędzia tego typu można znaleźć w internecie. Kalkulator zdolności kredytowej – hipoteczny jest nieoceniony w przypadku, gdy planujesz wzięcie kredytu mieszkaniowego (https://www.santander.pl/klient-indywidualny/kredyty/kredyt-mieszkaniowy). Pozwoli Ci on porównać produkty finansowe różnych banków, biorąc pod uwagę Twoją sytuację materialną. Wskaże maksymalną kwotę, o którą możesz wnioskować z posiadaną zdolnością. Z jego pomocą możesz również sprawdzić, jaką szacunkową wysokość będą miały:
- miesięczna rata kredytu,
- prowizja banku,
- oprocentowanie (na które składa się suma zmiennej stopy rynkowej – WIBOR 6M lub WIBOR 3M oraz marża),
- RRSO.
Dowiesz się także, ile wynosi całkowita kwota do spłaty.
Jak działa kalkulator kredytu hipotecznego?
Oferty, które wygeneruje kalkulator hipoteczny, będą w pewnym stopniu skrojone pod Twoje potrzeby i możliwości. Uzupełniając odpowiednie pola takim danymi jak:
- dochód netto – jeżeli wnioskujesz o kredyt ze współmałżonkiem lub innym krewnym, możesz wpisać łączną sumę Waszych dochodów,
- koszty utrzymania – należą do nich np. opłaty za czynsz, media, wydatki na żywność itp.,
- suma rat innych kredytów – w tym pożyczek, kredytów gotówkowych, ratalnych, kart kredytowych (niekiedy limit kredytowy liczony jest oddzielnie),
- liczba osób na utrzymaniu – jeśli masz dzieci lub Twój współmałżonek nie pracuje, musisz to wskazać,
otrzymasz listę szacunkowych ofert kredytowych, na które potencjalnie możesz sobie pozwolić. Uwzględniają one Twoją sytuację finansową, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, iż wnioskując o wybrany kredyt hipoteczny, uzyskasz pozytywną decyzję od banku.
Jak poprawić swoją zdolność kredytową?
Skorzystałeś z kalkulatora zdolności kredytowej i okazało się, że Twoja wiarygodność finansowa jest niska? Chcesz znaleźć sposób, by ją poprawić? Zanim zaczniesz szukać pracy na drugi etat, zastanów się po prostu nad wydłużeniem okresu spłaty kredytu hipotecznego. Oczywiście, jeżeli jeszcze jest taka możliwość. Możesz również zawnioskować o niższą kwotę niż pierwotnie. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na żadne z tych rozwiązań, masz jeszcze kilka innych w zanadrzu:
- zdecyduj się na kredyt hipoteczny ze współmałżonkiem lub członkiem rodziny – suma Waszych dochodów będzie wyższa, więc zdolność kredytowa również się poprawi,
- spłać zadłużenia, jeżeli to możliwe lub skonsoliduj obecne zobowiązania finansowe – połączenie kilku pożyczek czy kredytów w jeden pozwoli Ci zmniejszyć sumę raty, wydłużając okres spłaty,
- jeżeli jeszcze nie masz historii kredytowej, stwórz ją – banki przychylniej patrzą na klientów, którzy figurują w BIK jako rzetelni, czyli spłacający swoje zobowiązania w terminie (wystarczy, że kupisz np. telewizor na raty).
Pamiętaj również, że dla banków ważne jest Twoje źródło dochodów. Umowa o pracę jest w tym wypadku najbardziej ceniona.
Na jakie wartości zwracać uwagę, porównując kredyty hipoteczne?
Jeżeli po skorzystaniu z kalkulatora zdolności kredytowej wiesz już, że możesz sobie pozwolić na kredyt hipoteczny, pozostaje Ci tylko wybranie najkorzystniejszej oferty. Porównując dane produkty bankowe, zwróć szczególną uwagę na wysokość oprocentowania. Równie istotna jest też prowizja. Wiele instytucji bankowych rezygnuje z niej, jednak wówczas sprawdź, czy inne koszty kredytu nie są zawyżone. Pamiętaj, że decydując się na tego typu finansowanie, musisz dysponować wkładem własnym. Przeanalizuj oferty, zawnioskuj o środki i ciesz się własnym mieszkaniem!
Artykuł sponsorowany
Zostaw komentarz