Zacząłeś pierwszą pracę i zastanawiasz się, czy wybrać IKE czy IKZE? Zobacz plusy obu rozwiązań
Redakcja dziennikpolski.com.pl
Zaczynając swoją pierwszą pracę myślimy jedynie o najbliższej stabilizacji finansowej. O tej za kilkadziesiąt lat myślimy na samym końcu gdyż temat emerytury jest dla nas zwyczajnie odległy. Zwłaszcza, że ma ją zapewnić składka emerytalna, pobierana od naszej pensji. Wokół słyszymy, że to nie wystarczy na godne życie, że powinniśmy się lepiej przygotować, a my odkładamy ten temat na później. W końcu oszczędzać nie jest łatwo, gdy wokół tyle bieżących potrzeb.
Przedstawimy jednak sposób, który pozwoli nam zaoszczędzić więcej pieniędzy bez konieczności płacenia podatku. W jaki sposób? Wykorzystując ulgi podatkowe i korzyści, jakie dają IKE i IKZE (Indywidualne Konto Emerytalne i Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego).
IKE czy IKZE ?
Są to produkty, które poprzez zastosowanie różnych ulg podatkowych, mają nam pomóc oszczędzać na emeryturę. Dzięki IKE lub/i IKZE będziemy mogli inwestować np.:
- w akcje spółek giełdowych
- w lokaty bankowe i konta oszczędnościowe w banku
- w obligacje skarbowe
- w fundusze inwestycyjne i fundusze emerytalne
bez obowiązku zapłaty 19% podatku od dochodów kapitałowych.
Normalnie z powyższych produktów, od każdej złotówki, należy zapłacić podatek w wysokości 19 groszy. W przypadku IKE i IKZE jesteśmy z tego podatku zwolnieni. Stopień osiąganego zysku, zależeć będzie od wyboru właściwej oferty w ramach danego konta.
Możliwość zmiany IKE lub IKZE
Kolejną korzyścią jest możliwość zmiany instytucji prowadzącej nasze IKE czy IKZE na inną, gdy np. nie jesteśmy zadowoleni z osiąganych wyników. Także w sytuacji, gdy chcemy zwiększyć lub zmniejszyć poziom ryzyka inwestycji. Np. instytucja, w której mamy rachunek inwestowała głównie w akcje spółek a chcemy by inwestowanie odbywało się teraz w bezpieczniejsze obligacje lub lokaty, bo sytuacja na giełdzie jest niekorzystna. Wówczas podczas tzw. wypłaty transferowej możemy się przenieść z odłożonymi pieniędzmi, do kolejnej instytucji finansowej oferującej interesujący nas produkt. Co najważniejsze z zachowaniem prawa do zysku, czyli bez konieczności odprowadzenia podatków od dochodów kapitałowych. Należy jednak pamiętać, że w danym momencie możemy posiadać jedno otwarte konto IKE i jedno konto IKZE.
Ulgi w zeznaniu rocznym
Dodatkowo jedynie w ramach IKZE, mamy możliwość dokonywania odliczenia w zeznaniu rocznym (PIT). Polega to na tym, że wszystkie wpłaty do ustalonego górnego limitu na dany rok kalendarzowy, możemy odliczyć od swojego dochodu, powodując tym samym, że będziemy mieli do zapłacenia mniejszy podatek, lub jego zwrot w przypadku nadpłaty. Takiej możliwości nie mamy w IKE.
Dziedziczenie środków
Warto wspomnieć o możliwości wskazania osób, które będą dziedziczyć zgromadzone środki w przypadku naszej śmierci. Jest, to ważne, ponieważ jeśli to uczynimy, zebrane pieniądze nie wejdą w skład majątku po zmarłym, tylko zostaną przekazane wskazanej osobie.
Limity wpłat
Nie możemy wpłacić na nasze indywidualne konto więcej, niż ustalony górny limit na dany rok kalendarzowy. Gdybyśmy jednak wpłacili więcej, nadpłata zostanie nam zwrócona. Obowiązujący w 2017 roku limit dla IKE = 12.789 zł, a dla IKZE = 5.115, 60 zł. Jak widać limit wpłat na IKE jest ponad dwukrotnie wyższy niż na IKZE.
Wypłata środków z IKE i IKZE
- IKE – Jeśli wypłata nastąpi po osiągnięciu 60 roku życia lub wieku 55 lat w przypadku osób, które posiadają prawo do wcześniejszej emerytury, wówczas wypłacimy zgromadzone środki bez podatku od dochodów kapitałowych. Oczywiście możemy również wypłacić przed tym okresem część lub całość zgromadzonych środków, jednak wtedy zostaniemy obciążeni 19% podatkiem;
- IKZE – Wypłacając pieniądze po 65 roku życia, zostaniemy obciążeni jedynie ryczałtową stawką podatku dochodowego w wysokości 10%. Zawsze możemy wypłacić całość wcześniej. Wówczas uzyskana kwota stanowić będzie dochód, który musimy ująć w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT). Zapłacimy wówczas podatek dochodowy wg obowiązującej nas skali podatkowej w danym roku.
Materiał zewnętrzny
Zostaw komentarz