Zdrowie

Jak pielęgnować suchą skórę i skórę skłonną do alergii? Emolium - emulsja do ciała i jej działanie

Redakcja dziennikpolski.com.pl
sty 24 2019

Emolium

Nieprzyjemnie napięta skóra, szorstka, swędząca, a czasami nawet łuszcząca się to przypadłość osób obciążonych genetycznie, z zaburzeniami hormonalnymi i cierpiącymi na AZS. Suchość skóry może jednak pojawić się u każdego np. na skutek nadmiernej ekspozycji na słońce lub stosowania niewłaściwych kosmetyków pielęgnacyjnych. Niezależnie od przyczyny sucha skóra prezentuje się zazwyczaj nieatrakcyjnie i potrafi sprawiać dyskomfort. Jak właściwie pielęgnować skórę skłonną do przesuszania i kiedy stosować emolienty (np. Emolium emulsję do ciała).

Emolienty – czym są i jak działają na skórę?

Do emolientów zalicza się kremy i emulsje, które wspierają naturalną barierę ochronną skóry i dodatkowo odpowiednio ją nawilżają. Żele, balsamy, maści i kremy (właśnie w takich formach najczęściej dostępne są emolienty) zawierają lipidy, np. miękką parafinę, które działają jak opatrunek dla podrażnionej skóry. Lipidy tworzą warstwę ochronną uniemożliwiającą nadmierne odprowadzanie wody z naskórka. Niektóre preparaty, takie jak np. Emolium emulsja do ciała, zawierają dodatkowo humektanty (np. mocznik), które skutecznie nawilżają naskórek i zatrzymują w nim wodę. Mocznik zwiększa wiązanie wody w keranocytach (największej grupie komórek, z jakich zbudowany jest naskórek), przez co znacznie ogranicza przeznaskórkową utratę wody. Dodatkowo powstrzymuje rozwój i namnażanie bakterii oraz przyspiesza regenerację uszkodzonej skóry. Humektanty „wyciągają” wodę z głębszych warstw skóry, żeby dostarczyć ją do przesuszonego naskórka. Natomiast zawarte w emolientach lipidy, uniemożliwiają wyparowywanie tejże wody przez skórę.

W przypadku występowania objawów suchej skóry, z całą pewnością można stwierdzić, że jej naturalna bariera ochronna jest osłabiona. Naskórek traci większe ilości wody niż powinien, a do skóry z łatwością przedostają się substancje drażniące. Sprawiają one, że skóra staje się przesuszona, a często też nieprzyjemnie swędząca. Emolienty tworzą na powierzchni skóry warstwę ochronną zdolną do utrzymania właściwego nawilżenia.

Rodzaje emolientów – jak i kiedy je stosować?

Emolienty dostępne są pod różnymi postaciami i w zależności od potrzeb naszej skóry stosujemy bardziej lub mniej skoncentrowane preparaty. W okresie zimowym, kiedy i tak przesuszona już skóra traci jeszcze większe ilości wody i staje się nieprzyjemnie swędząca, sięgniemy po bardzo tłuste maści. Zazwyczaj nakłada się je na noc, żeby mogły się dobrze wchłonąć i nie przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu.

Lżejsze od maści kremy to mieszanka wody i olejów. Dają się łatwo rozsmarować na skórze, szybko się wchłaniają i pozostawiają skórę miękką oraz dobrze nawilżoną (np. Emolium emulsja do ciała). Balsamy należą do najmniej tłustych i najszybciej wchłanialnych kosmetyków. Żeby jednak skutecznie odżywić skórę i zatrzymać w niej wodę, balsamy musimy nakładać kilkukrotnie w ciągu dnia.

Wśród emolientów znajdziemy również preparaty myjące zastępujące tradycyjne mydła i żele pod prysznic. Sucha skóra może przesuszać się jeszcze bardziej pod wpływem drażniących substancji zawartych w kosmetykach. Dlatego do mycia poleca się stosowanie nieperfumowanych emolientów, które skutecznie oczyszczają skórę, ale jednocześnie nie pienią się jak mydło i nie osłabiają jej warstwy ochronnej.

Jak pielęgnować suchą skórę – codzienna rutyna, która pomoże suchej skórze

Pierwszym i najważniejszym elementem skutecznej pielęgnacji skóry skłonnej do podrażnień i alergii jest dobranie odpowiedniego emolientu. Preparaty różnią się składem, a ten kosmetyk, który z powodzeniem służy naszej znajomej, niekoniecznie musi sprawdzić się w naszym przypadku. Warto jednak wybierać maści i kremy znanych producentów, z potwierdzonym składem i zawierające składniki najwyższej jakości (takie jak np. Emolium). Żeby odżywić skórę i jak najlepiej ją nawilżyć, musimy wprowadzić codzienną rutyną pielęgnacyjną. Dzięki regularnemu stosowaniu preparatów dostarczymy skórze potrzebnych składników odżywczych i zapewnimy jej stałą ochronę.

Nasza skóra potrzebuje stałego zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi i nadmierną utratą wody. Zdarzają się jednak okresy, kiedy musimy o nią szczególnie zadbać. Zimą skóra staje się bardziej wysuszona z powodu suchego powietrza w pomieszczeniach i niskiej temperatury na zewnątrz. Latem łatwo ulega podrażnieniom po zbyt długiej ekspozycji na słońce. Za każdym razem kiedy na skórze pojawiają się pęknięcia, tzw. rybia łuska, a naskórek nadmiernie się łuszczy powinniśmy zastosować tłustszy i bardziej skoncentrowany emolient, który zadziała na naszą skórę jak opatrunek.

Codzienna rutyna pielęgnacyjna nie od razu przyniesie efekty. Skóra musi przyzwyczaić się do nowego preparatu. Potrzebuje też czasu, żeby się zregenerować i zacząć lepiej działać. Jeśli po dłuższym stosowaniu emolientu stan skóry się nie poprawia, a nawet wygląda gorzej, skonsultujmy się z dermatologiem. Być może wybrany przez nas dermokosmetyk powoduje u nas uczulenie lub nasza skóra źle reaguje na wybrane składniki preparatu i domaga się wzmocnienia witaminami.

Jak pielęgnować suchą skórę w ciągu dnia – co przyniesie jej ulgę?

O poranku bierzemy ciepły, ale nie gorący prysznic, używając przy tym emolientów zamiast tradycyjnego mydła. Bardzo gorąca woda i pieniące się kosmetyki myjące wysuszają skórę i pogarszają jej wygląd. Po prysznicu delikatnie osuszmy ciało bez pocierania go ręcznikiem i od razu wsmarujmy emolient. Tuż po kąpieli woda zamknięta jest jeszcze w skórze, więc preparat lepiej zadziała.

Nośmy ze sobą małą tubkę emolientu i w razie potrzeby smarujmy miejsca szczególnie mocno przesuszone. Dbajmy o dłonie, myjąc je specjalnym płynem (emolientem) i smarując je odpowiednim preparatem ochronnym.

Wieczorem po umyciu się, wsmarujmy bardzo tłusty, regeneracyjny emolient, żeby mógł wchłonąć się przez całą noc. Przed położeniem się spać dobrze przewietrzmy sypialnię. Utrzymujmy w niej niższą temperaturę niż w innych pomieszczeniach i śpijmy przy zakręconych grzejnikach w bawełnianej pościeli.

Jak radzić sobie z pogorszeniem stanu skóry?

Przy egzemie i atopowym zapaleniu skóry zdarzają się takie sytuacje, że skóra wymaga specjalnej pielęgnacji. Niekorzystne warunki pogodowe, zmiana klimatu czy diety, a także stres mogą nasilić objawy chorobowe. Skóra staje się zaczerwieniona, powstaje na niej stan zapalny, jest bardziej swędząca i podatna na uszkodzenia.

Osoby cierpiące na egzemę przy nasileniu objawów borykają się z ciągłym swędzeniem. Skóra staje się suchsza, a przez to też bardziej swędząca. Drapanie nie poprawia sytuacji. Naskórek ulega podrażnieniu, a podrapana i rozogniona skóra swędzi jeszcze bardziej. Żeby więc przerwać to błędne koło, kiedy tylko skóra staje się suchsza niż zazwyczaj, mocniej ją nawilżajmy. Możemy również zastosować emolienty z dodatkiem łagodnego środka przeciwbólowego lub zmniejszającego swędzenie. Powstrzymujemy się również od drapania.

Przy mocnym zaostrzeniu stanu zapalnego skóry dermatolog może zalecić maść sterydową. Lek nie tylko powstrzyma rozwój zapalenia, ale również przyniesie ulgę w swędzeniu.

Sucha skóra u dzieci – rady dla rodziców

Emolienty należą do produktów, po które sięgają też rodzice dzieci nie borykających się z żadnymi problemami skórnymi. Zaleca się jednak, żeby maluchy bez rodzinnego obciążenia chorobą skórną myć wodą z dodatkiem delikatnych płynów dla dzieci. Emolienty stosujemy wtedy, kiedy skóra wygląda na bardzo przesuszoną, a dziecko ciągle się drapie. Wskazaniem do używania emolientów mogą być również skłonności do nadmiernie suchej skóry u członków rodziny, a także przedwczesny poród. U wcześniaków stosuje się emolienty, żeby wzmocnić ich barierę skórno-naskórkową.

Maluchy smaruje się emolientem w postaci kremu 2 razy dziennie, najlepiej rano i po kąpieli. Zbyt częste nakładanie preparatów może nasilić objawy choroby, podrażnić skórę i spowodować jeszcze większy świąd. U dzieci ze zdrową skórą emolienty mogą zatykać gruczoły łojowe i prowadzić do pojawienia się zmian trądzikowych.

Emolienty przychodzą na ratunek tym, którzy nie mogą poradzić sobie z uporczywym swędzeniem i ściągniętą oraz przesuszoną skórą. Producenci tak dostosowują skład preparatów, żeby skutecznie zatrzymywały wodę w naskórku, a jednocześnie nie podrażniały i tak delikatnej już skóry. W emolientach znajdziemy substancje łagodzące (np. alantolinę), odbudowujące barierę naskórkową (np. fomblin) oraz te powstrzymujące rozwój bakterii.

Źródła:

l https://www.e45.co.uk/your-routine/what-are-emollients/

l https://www.e45.co.uk/your-routine/build-a-daily-skincare-routine/

l https://www.verywellhealth.com/skin-care-emollients-moisturizers-1069319

l Pielęgnacja skóry noworodka i małego dziecka [w:] Standardy Medyczne Pediatria, T. 12, marzec-kwiecień 2015 r.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *