Kariera

Studia – jaki kierunek wybrać, żeby nie żałować?

Redakcja dziennikpolski.com.pl
paź 23 2017

geometria

Jaki kierunek studiów wybrać? To pytanie zadaje sobie niemal każdy maturzysta. O ile w dzieciństwie wszyscy doskonale wiedzieli, kim chcieliby zostać w przyszłości, o tyle tylko nieliczne osoby są tego pewne także pod koniec szkoły średniej. Decyzja o kierunku studiów jest jedną z najtrudniejszych w życiu młodego człowieka; może także znacząco wpłynąć na jego przyszłość. Nic dziwnego, że maturzyści sięgają po opinię innych ludzi (najchętniej – studentów lub absolwentów upatrzonych kierunków) czy śledzą rankingi najbardziej przyszłościowych kierunków. Jaki kierunek wybrać, by nie żałować, i czym się przy tym kierować?

Wpływ na ostateczną decyzję maturzysty ma wiele czynników. Od opinii i zdania najbliższych (rodziny i przyjaciół), przez wypowiedzi ekspertów i specjalistów ds. zatrudnienia, aż po rankingi publikowane przez niektóre instytucje i placówki. Czym jednak naprawdę warto się kierować? Poniżej kilka propozycji.

  1. To Ty będziesz studiować – nie Twoi bliscy

Warto wziąć pod uwagę zdanie najbliższych osób, jednak nie należy zapominać, że to nie oni będą studiowali na danym kierunku. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy rodzice maturzysty chcą, by uczył się czegoś, czego on sam nie lubi i z czym nie chciałby wiązać swojej przyszłości.

  1. Weź pod uwagę trendy na rynku pracy, ale nie kieruj się wyłącznie nimi

Przynajmniej kilka razy w roku publikowane są artykuły, w których specjaliści wskazują kierunki, które warto studiować. Na pewno warto zajrzeć do takich zestawień; być może okaże się, że jeden z upatrzonych przez maturzystę kierunków znajduje się właśnie na liście najbardziej przyszłościowych. Nie należy jednak kierować się wyłącznie takimi rankingami – zwłaszcza, że nie wszystkie prognozy się sprawdzają. Za kilka lat może się okazać, że część trendów ulegnie całkowitemu odwróceniu.

  1. Studiuj z pasją

Coraz więcej specjalistów i osób, które osiągnęły zawodowy sukces, podkreśla znaczenie pasji w pracy. Twierdzą wręcz, że na dłuższą metę wykonywanie zawodu, który nie ma nic wspólnego z prywatnymi zainteresowaniami, okaże się niezwykle nużące, a dodatkowo nie pozwoli na rozwinięcie wrodzonych talentów i predyspozycji.

  1. Zastanów się, do czego przyda Ci się wiedza zdobyta na studiach

To wbrew pozorom bardzo ważna rada, która może mieć wpływ nie tylko na wybór kierunku, ale także konkretnej uczelni. Po pierwsze – czy na danym kierunku przekazywana jest wiedza praktyczna, czy może głównie teoretyczna? Jeśli teoretyczna – to czy można taką wiedzę posiąść samodzielnie (książki, publikacje itd.) czy jednak niezbędny jest kontakt z wykładowcą? Warto pamiętać o tym, że studiowanie niektórych kierunków wiąże się wprawdzie z pogłębianiem zainteresowań, ale realnie nie przekłada się na nowe umiejętności. Przy wyborze kierunku należy zresztą zwrócić uwagę także na filozofię uczelni, jeśli chodzi o formę zajęć – niektóre placówki stawiają przede wszystkim na praktykę (tak jak np. Wyższa Szkoła Bankowasprawdź kierunki studiów WSB), co jest niezwykle ważne.

 


Artykuł sponsorowany

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *